Kapari nedir,nasıl yetistirilir?
kapariBesleyici değerinin yüksek olması ve iyi kazanç getirmesi nedeniyle son günlerde adından sıkça söz ettiren kapari bitkisinin doğal yaşam alanı güneye bakan yamaçlardır. Fosforlu, potasyumlu, kalkerli toprakları ve güneşi seven kaparinin yetiştiriciliği son derece basit ve masrafsızdır.
Güneşi sevmesine rağmen soğuk havaya karşı oldukça dayanıklı olan kapari bitkisi yurdumuzun hemen hemen her yerinde kendiliğinden yetişir. Sadece Karadeniz Bölgesi’ n de yetişmesi biraz problemlidir çünkü nem ve bol yağışı sevmez. Kültür ortamında ekilen kapari bitkisinden tam olarak verim 4. Yılda alınır. Bir bitkiden doğal ortamda yetişmişse 15 günde bir 10 kg, kültür ortamında yetişmişse yaklaşık 20 kg tomurcuk elde edilebiliyor. Toplanan bu tomurcuklar % 20 tuzlu suda salamura şeklinde bir yıl bekletildikten sonra satılabiliyor.
Evliya Çelebi’ nin 400 yıl önce Seyahatname’ sinde bahsettiği kapari bitkisi ilkçağlardan bu yana boya, kozmetik, gıda ve ilaç sanayisinde kullanılıyor. Başlangıç için yatırım maliyeti 1000 m2 de (3 yıllık fidan, dikim ve işçilik) 1000 Lira olarak hesaplanan kapari bitkisinden bir sezonda bütün maliyetler düşüldükten sonra ortalama 9000 Lira kazanç elde edilebiliyor.
Yatırımcıların yeni gözdesi olan kapari bitkisinin bakımı oldukça kolay ve bütün kısımları değerlendiriliyor. Siz de tarımla ilgileniyor ve değişik, kazançlı bir iş yapmak istiyorsanız kapari yetiştiriciliğini araştırmanızda fayda var.


admin hakkında 1298 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.