Kanal İstanbul Projesi İle Prim Yapacak Bölgeler
kanal istanbulİstanbul’un hem değerini hemde prestijini artıracak projeyle,dünyanın en büyük bütçeli projelerinden biri olma özelliğinide kazanacak kanal İstanbul projesi herkesin sabırsızlıkla beklediği bir yatırım konumunda.İstanbul’un büyük bir bölümünü adaya dönüştürecek Kanal İstanbul   Projesi’nin güzergahı önümüzdeki ay açıklanacak. Bazı bölgelerde   istimlaklar başladı bile. Kanalın geçmesi beklenen Küçükçekmece-Yeniköy   güzergahındaki ilçe ve köyler çok değerlenecek…

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez geçtiğimiz seçim döneminde   açıkladığı Kanal İstanbul Projesi, o zamandan bu yana gayrimenkul   yatırımcısı için önemli bir dinamizm kaynağı oldu. Başbakanın “Çılgın   Proje” olarak tanımladığı Kanal İstanbul, neredeyse gayrimenkul   fiyatlarını çıldırttı. Kanalın güzergahı açıklanmadı ama açılacağı   tahmin edilen yerlerde arazi fiyatları tavan yaptı.

İstanbul’a ikinci bir boğaz olarak tanımlanan Kanal İstanbul’un, ilk   önce Sakarya Nehri üzerinden Sakarya-Karasu arasına yapılacağı   söylendiğinde yatırımcılar bölgeye akın etti. Ancak bir süre sonra   kanalın Silivri’de yapılacağı ortaya atılınca, bu kez de yatırımcılar,   Marmara’da Kınalı ile Karadeniz’de Karacaköy güzergahında yer alan   Çanta, Çeltik, Büyükçavuşlu, Danamandıra, Sayalar, Karamandere ve   Ormanlı köylerindeki arazilere hücum etti. Son zamanlarda Büyükçekmece   Gölü’nden başlayıp Bahşayiş Deresi üzerinden ilerleyip kuzeydoğuya   dönerek Boyalık Köyü’nden Karadeniz’e ulaşacak bir güzergahtan da   bahsedilir oldu.

Hükümetin görevlendirdiği uzmanlar ise geçen bu süre zarfında   fizibilite çalışmalarına devam etti. Geçtiğimiz yıl Ulaştırma,   Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kanal İstanbul   Projesi’nin 4 ile 10 milyar dolara mal olacağını açıkladı. 25 metre   derinliğinde ve 150 metre genişliğinde olması planlanan Kanal   İstanbul’da maliyeti artıran en önemli etken, tahmin edilebileceği gibi   güzergahın uzunluğu. Kanalın yapılacağı güzergah ne kadar kısalırsa   maliyet de o kadar düşük olacak.

Kanal İstanbul’un ihalesi için artık sona yaklaşıldı. Fizibilite   çalışmalarının tamamlandığı ve Başbakan’ın mayıs ayı ortalarında kanalın   güzergahını açıklayacağı söyleniyor. Ancak açıklanacak güzergah, ne   Sakarya-Karasu, ne Kınalı-Karacaköy ne de Büyükçekmece-Boyalık arasında   olacak gibi gözüküyor. Sakarya-Karasu ile Silivri’deki Kınalı-Karacaköy   güzergahlarının uzunluğu, kanalın maliyetini çok büyük ölçüde artırıyor.   Büyükçekmece-Boyalık hattında da su havzaları ve vadiler olmadığı için   maliyetin arttığı söyleniyor. Üstelik Büyükçekmece Gölü, hala   İstanbul’un içme suyunun yüzde 7’sini karşılıyor.

EN EKONOMİK GÜZERGAH

Çılgın proje olarak tanımlanan Kanal İstanbul için geriye tek bir   güzergah kalıyor. Tüm gayrimenkul yatırımcıları da gözünü bu güzergaha   dikmiş durumda. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Mayıs tarihinde   proje için Küçükçekmece-Yeniköy güzergahını açıklaması bekleniyor. Kanal   İstanbul’un bu güzergahta yapılacağını destekleyen güçlü veriler de   var. Bu verilerden ilki Küçükçekmece Gölü’nün İstanbul Su ve   Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından koruma alanından çıkarılması   oldu. İSKİ’nin kanal güzergahında bulunan Sazlıbosna Barajı’nı da koruma   havzasından çıkaracağı konuşuluyor. Küçükçekmece’den başlayan kanalın   Sazlıbosna ve Dursunköy üzerinden geçerek Boyalık ve Tayakadın   arasındaki vadiden geçerek Yeniköy’den Karadeniz’e bağlanacağı   belirtiliyor.

Kanal İstanbul’un Küçükçekmece-Yeniköy güzergahında yapılması   olasılığını güçlendiren en büyük veri ise maliyet. Bu güzergahın 28   kilometrelik bir mesafe olduğunu vurgulayan yatırım uzmanları, maliyeti   en düşük hattın Küçükçekmece-Yeniköy arası olduğunu ifade ediyor.

3’ÜNCÜ KÖPRÜ YOLU

3’üncü Boğaz Köprüsü’nün Avrupa Yakası’nda kalan Kuzey Marmara   Otoyolu’nun Arnavutköy ve Yeniköy arasında kalan Tayakadın, Baklalı ve   Boyalık Köyü’nden geçmesi yatırımcının bölgeye olan ilgisini artırmıştı.   Zekeriyaköy’dan başlayan ve hem Tayakadın hem de Bolluca’dan çıkış   verilen otoyol üç şerit halinde Kestanelik’e kadar ulaştı. Kestanelik’te   kavşak benzeri bir inşaat halen sürüyor. Yol Arnavutköy üzerinden   Nakkaş, İzzettin ve Çatalca’dan geçerek Silivri Fenerköy’e kadar   gidiyor.

İSTİMLAKLAR BAŞLADI

Kanal İstanbul Projesi’nin de Küçükçekmece, Başakşehir, Arnavutköy ile   Çatalca’nın bir bölümünü ihya etmesi bekleniyor. Çatalca’nın İstanbul’a   yakın bölgelerinde arazilerin dönümü 80 bin TL’ye satılmaya başladı.

Küçükçekmece’nin Kanarya Mahallesi, Kanal İstanbul projesinden en çok   prim yapacak yerler arasında geliyor. Kanarya’daki Papağan Caddesi,   Florya Caddesi ve Kuğukuşu Sokak’ta Hazine arazisi üzerine inşa edilen   binaların tamamının tapuları iptal edildi ve istimlak oldu. Resmi   Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı’na göre de Kanarya   Mahallesi’nin tüm sınırları riskli alan olarak ilan edildi. Üveyik Kuşu   Sokak’tan sahile kadar olan bölgenin dolgu toprak olduğu ve risk   nedeniyle tüm binaların yıkılacağını söyleniyor. Bir başka istimlak ise   Soğuksu’daki Fatih Mahallesi’nde gerçekleşti. Bölgedeki tüm binalara   yıkılma kararı çıktı. Yeni yapılan inşaatların da tamamı durduruldu.

Küçükçekmece Gölü’ne kıyısı bulunan Kanarya Mahallesi’nin sınırlarının   başladı Halkalı Gümrüğü’nün de Çatalca’nın Güneyi’ndeki Muratbey   Mahallesi’ne taşınması söz konusu.           Gelişmelerden çok haberdar olmayan bölgede fiyatlar hala makul   düzeylerde seyrediyor. Yerel müteahhitlerin inşa ettiği çok sayıda bina   var. Yeni inşaatların yüzde 40’ının kat karşılığı yapıldığı ya da   araziyi satın alarak inşa edildiği söyleniyor. Eski binalarda dairelerin   metrekaresi 700-800 TL, yeni binalarda ise bin ile 2 bin 500 TL   arasında değişiyor. Kanarya’da eski binalarda 100 metrekare   büyüklüğündeki bir daireyi 50-60 bin TL’ye veya yeni binalarda 85   metrekare büyüklüğündeki bir daireyi 100-105 bin TL’ye satın almak   mümkün. 90 metrekarelik bir dairenin fiyatı ise 120 bin TL’den başlıyor.   3+1’lerin fiyatı 160 bin TL’ye kadar çıkıyor.

ÜÇ MAHALLE İSTİMLAK OLABİLİR

Son anda bir değişiklik olmazsa Kanal İstanbul Projesi’nde en önemli   istimlak ve kamulaştırma çalışmasının Küçükçekmece Gölü ile Sazlıdere   Barajı arasında kalan Küçükçekmece’ye bağlı Altıntepe ile Başakşehir’e   bağlı Güvercintepe ve Şahintepe mahallelerinde gerçekleştirileceği   belirtiliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da zaten bu mahallelerdeki   bazı bölgeleri rezerv alan ilan etti.

Başbakan, Kanal İstanbul’un etrafında bir milyonluk yeni bir şehir   kurulacağını da açıklamıştı. İşte bir milyon kişinin yaşaması planlanan   İstanbul Metropoliten Projesi’nin merkezi olan Kayabaşı da istimlak   edilmesi beklenen Güvercintepe ve Şahintepe Mahalleleri’ne komşu   konumunda. Kuzey Marmara Otoyolu ile TEM Otoyolu arasında kalan   Kayabaşı. “Yenişehir Proje Alanı”nın merkez alanı olarak belirlendi.

Bölgede konut ve ticaret aksları gibi donatı alanlarının yanı sıra   çocuk araştırma hastanesi Bio-İstanbul ve 110 hektarlık bir alanda da 20   bin nüfuslu Mıknatıs Kent (Magnet City) inşa edilecek. Yeni şehir   projesi bu kadarla da sınırlı değil. İnşa edilecek olan Sağlık Kent’te   de entegre sağlık kampusu, eğitim ve araştırma birimleri, kanser   araştırma merkezi, toplum sağlığı merkezi, organ ve doku bankası gibi   uzmanlaşmış tıbbi birimler, konaklama, konferans ve kültür merkezleri   yer alacak. Kayabaşı’nın güneyinde inşa edilecek Tema Park’la da   İstanbul’un içindeki iş merkezlerinin bir kısmının bölgeye   yönlendirilmesi planlanıyor.

ARAZİ FİYATLARI YÜKSELDİ

Kanal İstanbul Projesi ile birlikte İstanbul’un yeni çekim merkezi   olması beklenen Kayabaşı’nda, “İstanbul Metropoliten” projesinin   açıklanmasının ardından arazilerin fiyatları yüzde 100’den fazla arttı.   Dört sbeş ay öncesine kadar metrekaresi 250-300 TL’ye satılan arazilerin   fiyatları bugün 600-750 TL’ye kadar çıktı. Fiyatların daha da yükselme   eğiliminde olduğunu ifade eden gayrimenkul ve emlak ekspertizleri,   bölgedeki en değerli arazilerin ise halen Başak ve Ziya Gökalp   Mahalleleri’nde olduğunu belirtiyor. Emlakçılar, Başak Mahallesi’nde   arsaların metrekaresinin bin dolar, Ziya Gökalp’te ise bin 500 dolardan   başladığını söylüyor. Konutların metrekare fiyatları 2 bin 500 ile 3 bin   dolar arasında. Ticari gayrimenkullerin metrekare fiyatları ise 7 bin   ile 9 bin TL arasında değişiyor. MÜSİAD da Kayabaşı ile Bahçeşehir   arasındaki Deliklikaya’da 200-300 dönümlük bir arazi üzerinde Organize   Sanayi Bölgesi (OSB) inşa ediyor.

HAZİNE ARAZİSİ ÇOK

Oldukça geniş araziye sahip Kayabaşı’nda 2B arazisi bulunmuyor. 11 bin   dönümlük Hazine arazisi ise TOKİ’ye devredildi. 7 bin dönümlük Hazine   arazisinin yanı sıra köylülerden kat karşılığı aldığı arazileri   birleştiren TOKİ, Kayaşehir’i bu arazilerin üzerine inşa etti. İlk   etapta 200 bin kişilik bir şehir olarak planlanan Kayaşehir ve   çevresinde, Metropoliten İstanbul projesi ile birlikte yaşayanların   sayısı 700 bine ulaşacak. Arnavutköy ile Eyüp’ün sınırları içinde inşa   edilecek yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli havalimanı projesi ile   birlikte, bölgede yaşayanların sayısı bir milyon 500 bin kişiyi bulacak.

Başbakanın yeni bir şehir inşa edileceğini açıklamasının ardından   bölgede su havzasında bulunan arazilerin fiyatları bile tavan yaptı.   Geçtiğimiz yıl metrekaresi 20 TL’ye satılan arazilerde fiyatlar 80-100   TL’ye kadar çıktı. Emlakçılar, 60-70 TL’ye arazi bulunduğunda müşterinin   araziyi “havada kaptığını” söylüyor.

İMAR YETKİSİ İBB’DEN ALINDI

Kuzey Marmara Otoyolu’nun bölgeden geçmesi ve üçüncü havaalanının inşa   edilecek olması, Arnavutköy’deki arazi taleplerini zaten artırmıştı.   Kanal İstanbul Projesi’nin de Sazlıbosna ve Dursunköy’den sonra Boyalık   ve Tayakadın arasındaki vadiden geçerek Yeniköy’den Karadeniz’e   bağlanması halinde Arnavutköy ve çevresinin ihya olması muhtemel.           6 Mart 2008 tarihinde kabul edilen 5747 sayılı “Büyükşehir Belediyesi   Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik   Yapılması Hakkında Kanun” ile birlikte İstanbul’un en genç ilçesi olan   Arnavutköy’ün arazilerinin büyük çoğunluğu üçüncü derece (riski az)   deprem bölgesinde yer alıyor. 506.52 kilometrekarelik yüzölçümüyle   İstanbul’un dördüncü büyük ilçesi konumuna gelen Arnavutköy, Boğazköy,   Bolluca, Haraççı, İmrahor ve Taşoluk Mahalleleri’nden oluşuyor.           Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Arnavutköy ile birlikte ilçeye bağlı   Baklalı, Balaban, Boyalık, Çilingir, Dursunköy, Durusu, Hacımaşlı,   Hadımköy, İslambey, Karaburun, Sazlıbosna, Tayakadın, Yassıören,   Yavuzselim ve Yeniköy’ün imar yetkisini geçtiğimiz yılın sonlarında   İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) elinden aldı. İstanbul’un   Avrupa Yakası’nda kurulması planlanan bir milyon nüfuslu yeni şehir   nedeniyle bu yetki devrinin gerçekleştiği iddia ediliyor. Çevre ve   Şehircilik Bakanlığı’nın hazırlayacağı yeni şehir planının İBB’nin imar   planlarıyla çakışmasını istemediği söyleniyor.

BU KÖYLER PİRİM YAPAR

Üçüncü havaalanın Ağaçlı-Akpınar-Yeniköy arasındaki eski kömür   ocaklarının bulunduğu bölgeye inşa edilmesi bekleniyor. Bölgedeki eski   kömür ocaklarının hafriyatla doldurulmaya başlandığını vurgulayan   gayrimenkul uzmanları, yeni havaalanına en yakın yerin ise Arnavutköy’ün   Bolluca ve İmrahor Mahalleleri olduğunu söylüyor.

Yeni havaalanı ile birlikte Arnavutköy-Halkalı raylı sistem hattı da   ihaleye çıkacak. İhale şartnamesi hazırlanan metro inşaatının, 730 iş   gününde teslim edilmesi planlanıyor. Arnavutköy-Halkalı Metro Hattı’nın   yanı sıra Arnavutköy’den İhsaniye-Göktürk-Kağıthane güzergahından   Şişli’ye ulaşacak ikinci ve Beylikdüzü’ne gidecek üçüncü bir metro   hattının inşa edileceği söyleniyor.

ARSA VE ARAZİ FİYATLARI

Arnavutköy’ün merkezi ile ilçeye bağlı Bolluca, Boğazköy, Taşoluk ve   Haraççı köyleri imar planlarına dahil olmuş. Köy merkezleri için yapılan   5/1000’lik planlar ise iptal edilmiş. İstanbul’dan ve dışarıdan bölgeye   yatırım yapmak için gelen çok sayıda yatırımcı var. Talebin artmasıyla   da arazi fiyatları altın gibi işlem görmeye başlamış. Bir gün önce 120   bin TL değer biçilen bir arsaya, ertesi gün 125 bin TL istendiği   anlatılıyor.

Arnavutköy’ün merkezinde imarlı ve ifrazlı arsaların metrekare fiyatı   500 TL’den başlıyor. İlçenin merkezinden geçen yolun üzerindeki ticari   imarlı bir arsanın metrekaresi 10 bin TL’ye kadar çıkıyor. Örneğin   Arnavutköy’ün merkezinde 148 metrekare büyüklüğündeki bir arsa için 60   bin TL, iki dönümlük bir arazi içinse 11 milyon TL isteniyor.

Arnavutköy’e bağlı köylerde fiyatlar yükselse de merkeze göre daha   makul. Çilingir’de 500 metrekarelik bir arsayı 75 bin TL’ye,   Tayakadın’da altı dönümden büyük bir araziyi 1 milyon 100 bin TL’ye   almak mümkün. Haraççı, Boyalık, Yeniköy, Dursunköy, Nakkaş ve   Yassıören’de ise arazi fiyatları yükselmeye devam ediyor. Kanalın   Karadeniz’e açılacağı söylenen Yeniköy’de ise 10 dönümlük bir arazinin   fiyatı 2 milyon 500 bin TL’ye çıkmış. Ancak bölgede arsa veya arazi yatırımı yapmak isteyenler için şu   uyarıyı yapmamızda da fayda var. Şu an için köy yerleşim alanları   dışında imar yok. Yani tarla vasfındaki arazilere imar izni verilmiyor.   10 dönümlük bir arazi bile satın alsanız, çiftlik evi bile   yapamayabilirsiniz. Ancak bölgedeki gelişmeler, yatırımcılara çok şey   vaat ediyor.

Cemal KILIÇ / RE/MAX Harmoni “Arazi fiyatları tavan yaptı”

Başakşehir’deki en değerli araziler, Başak ve Ziya Gökalp   Mahalleleri’nde bulunuyor. Bu iki mahallede arsaların metrekaresi bin   ile bin 500 dolardan başlıyor. Geçen yıl bölgedeki su havzasında   metrekaresi 3-5 TL olan arazi fiyatları bile bu yıl 70-80 TL’ye çıktı.   Şamlar’da üç dört ay öncesine kadar metrekaresine 15-20 TL istenen   arazilere bugün 100-120 TL isteniyor. Kayabaşı’nda fiyatlar yüzde 100   arttı. Metrekaresine 250-300 TL istenen arazilere şimdi 600-750 TL   isteniyor. Bu gidişle fiyatlar daha da artar. Oturmak ve yatırım yapmak   için bölgede çok fazla konut talebi var.

Emre AYAZ / Şirin Emlak “Kentsel dönüşüme girdi ama satış devam ediyor”

Kanarya ve Soğuksu’da istimlaklar başladı. Hazine, kendine ait   arazileri geri alıyor. Hazine arazisi üzerinde evi bulunanlardan da   evlerini terk etmesi isteniyor. Papağan Caddesi, Florya Caddesi ve   Kuğukuşu Sokak’taki binaların tamamının yıkılacağı söyleniyor.   Soğuksu’da da durum farklı değil. Florya Caddesi ise “kentsel dönüşüm   bölgesi” ilan edildi. Riskli bölgede inşa edilen yeni ve eski tüm   binaların yıkılacağı söyleniyor.

Özgün BEKAR / Vektör Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü “Kanalın çevresindeki arazilerin değeri artar”

Başbakanın açıkladığı Kanal İstanbul Projesi’nin yeri tam belli olmasa   da büyük bir olasılıkla kuzey-güney hattında Arnavutköy’den geçecek.   Kanal çevresinde belirli yerlerin yapılaşmaya açılması, bölgedeki   arazilerin değerini de olumlu yönde etkiler. Onaylı 1/100.000 ölçekli   İstanbul Çevre Düzeni Planı’na göre Arnavutköy İlçesi’nde, devlet ormanı   ve mevcut yapılaşmış alanların dışındaki alanların büyük bir kısmı   “Tarımsal Niteliği Korunacak Alan” olarak görülüyor. Bu alanların   yapılaşmaya açılabilmesi için toprağın kalitesine (sınıfına) göre, Tarım   İl Müdürlüğü’nün olumlu görüş vermesi gerekiyor. Bölgede kadastral bir   yola cephesi olmayan çok sayıda tarla vasfında arazi var. İmar planı   olsun veya olmasın, herhangi bir yapılaşmanın ilk koşulu kadastral yola   cephe olmasıdır. Yatırımcıların bu hususa dikkat etmelerini öneririm.

Gökhan ERDOĞAN / Ramazan Erdoğan Emlak “Eski kömür ocaklarını doldurmaya başladılar”

Havaalanı yapmak için Ağaçlı, Akpınar ve Yeniköy arasında kalan eski   kömür ocaklarını doldurmaya başladılar zaten. Bölgeye havaalanı inşa   edildiğinde, İstanbul’un her yerine ulaşacak bir metro ağı da kurulacak.   Kuzey Marmara Otoyolu, köprü bağlantıları hariç tamamlandı. Tayakadın   ve Bolluca’dan, Kuzey Marmara Otoyolu’na çıkış verildi.

Murat KÜÇÜK / Murat Gayrimenkul “Köylerde bile fiyatlar 10 kat arttı”

Yassıören, Yeniköy ve Nakkaş, Arnavutköy’e bağlandıktan sonra arazileri   değerlendi. Metrekaresi 3-5 TL’ye satılan arazilerin fiyatı 50 TL’ye   kadar çıktı. Diğer köylerde de arazilerin metrekare fiyatları nerden   bakarsanız bakın 10 kat arttı. Arnavutköy ve köylerine yatırım yapmak   için gelen çok ama bölgede öyle 40-50-100 dönümlük arazi yok. 20 dönümün   üzerindeki arazilerin yüzde 70’i de hisseli.

Arnavutköy ve çevresinde fiyatlar

Yeri Büyüklüğü (m2) Fiyatı (TL) İrtibat tel           Arnavutköy 148 60.000 0212 597 74 54           Arnavutköy 1.620 1.000.000 0532 491 18 36           Arnavutköy 2.016 11.100.000 0212 660 03 96           Arnavutköy İslambey 124 73.000 0212 597 12 87           Çilingir 500 75.000 0212 597 72 44           Çilingir 4.500 650.000 0212 537 79 03           Çilingir 19.100 3.000.00 0212 683 18 83           Tayakadın 250 40.000 0532 624 27 74           Tayakadın 2.500 485.000 0212 597 12 87           Tayakadın 6.500 1.100.000 0212 537 79 03           Cebeci 115 230.0000 0212 475 04 47           Haraççı 289 160.000 0212 538 71 12           Haraççı 3.500 1.000.000 0212 537 79 09           Boyalık 250 35.000 0212 597 12 16           Boyalık 12.700 1.270.000 0532 624 27 74           Yeniköy 1.000 170.000 0532 624 27 74           Dursunköy 400 60.000 0212 597 06 10           Nakkaş 8.700 545.000 0532 225 06 49           Yassıören 2.000 260.000 0212 557 90 66           Yeniköy 9.250 2.497.000 0212 776 44 07

Başakşehir ve çevresindeki fiyatlar

Yeri Büyüklüğü (m2) Fiyatı (TL) İrtibat tel           Başakşehir 307 200.000 0212 687 49 50           Başakşehir 280 205.000 0212 687 49 50           Kayabaşı 2.150 1.200.000 0555 384 69 38           Kayabaşı 2.300 575.000 0212 687 49 50           Kayabaşı 3.379 700.000 0212 452 85 86           Kayabaşı 4.100 850.000 0532 410 01 32           Altınşehir 230 185.000 0212 678 44 36           Altınşehir 300 230.000 0212 678 44 36           Altınşehir 297 210.000 0212 678 44 36           Altınşehir 280 210.000 0212 687 49 50           Bahçeşehir 24.700 5.000.000 0212 538 60 43

Bülent Ekimci/Para Dergisi


admin hakkında 1297 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.