Kalkınma Bakanlığından 12 Projeye Destek
kalkinma-bk
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz 10 kalkınma ajansının, yaklaşık 122 milyon euro bütçeli 12 projenin desteklenmesi için çalıştığını söyledi. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı” altında 2013 yılında, AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) Fonu’ndan, 10 kalkınma ajansının yaklaşık 122 milyon euro bütçeli 12 projesinin desteklenmesine yönelik teknik çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Yılmaz, Türkiye’nin yakaladığı gelişim ve dönüşümün bütün bölgelerin ve bütün toplum kesimlerinin ortak çabasıyla gerçekleştirilmesinin ve faydalarından adil bir şekilde yararlanılmasının en önemli önceliklerden birisi olmaya devam ettiğini belirterek, bu amacın gerçekleştirilebilmesi noktasında bölgesel gelişme politikalarının öneminin giderek arttığını söyledi. Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi, Bölgesel Gelişme Komitesi, Bölgesel Planlar ve Kalkınma ajanslarının politika uyumunun sağlanması ve yönetişimin güçlendirilmesinde temel bileşenler olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Yerel düzeyde bu gelişimi, 26 NUTS II bölgemizde kurulan kalkınma ajansları aracılığıyla gerçekleştirmeye çalışıyoruz” dedi. Kalkınma ajanslarının kısa dönemde hızlı ve etkili bir gelişme süreci yaşadıklarını belirten Bakan Yılmaz, mart ayı itibarıyla kalkınma ajanslarında yaklaşık 1000 personelin istihdam edildiğini bildirdi.

Bakan Yılmaz, 2008-2013 dönemi için ajanslara ayrılan kaynağın yaklaşık 3 milyar lira yani 1,3 milyar euro olduğunu ifade ederek, “Ajanslarımız bütçelerinden ayırdıkları kaynaklarla bölgelerinde AB fon kullanımı uygulamalarına benzer nitelikte mali destek programları yürütmektedir. Bu çerçevede, ajansların 2008- 2013 dönemi için mali destek programlarına ayrılan destek miktarı yaklaşık 1,6 milyar lira yani 700 milyon euro” diye konuştu.

Ajanslara aracı kurum rolü

Ajansların mevcut IPA döneminde operasyon/proje faydalanıcısı olarak rol aldıklarını dile getiren Yılmaz, “Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı altında, 2013 yılında, 10 kalkınma ajansının yaklaşık 122 milyon euro bütçeli 12 projesinin desteklenmesine yönelik teknik çalışmalar devam ediyor” dedi. İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında, operasyon teklif çağrısı altında kalkınma ajanslarının da operasyon faydalanıcısı olarak proje ve hibe programları uygulayabilmek için başvuruda bulunduklarını anlatan Yılmaz, IPA-II döneminde, fonların özellikle yerel düzeyde daha etkili kullanımını sağlamak amacıyla, kalkınma ajanslarının uygulama sürecinde “aracı kurumlar” olarak rol almaları yönünde çalışmaların devam ettiğini vurguladı.


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.