Kaliforniya Cevizi Yetiştiriciliği
Chandler cevizi olarakta bilinin kalifornia cevizi ,iyi verimi ile girişimcilere yeni yatırım alanı oluşturan türlerden bir tanesi.
kaliforniya ceviziAdıyaman’ın Kahta ilçesinde ,1800 dönüm üzerine Kalifornia cinsi cevizi ekimi yapan bir firma,25 bin kalifornia cevizi fidanı dikerek önemli bir yatırım gerçekleştirdi.Türkiye’nin en büyük bahçesi olma özelliğinide taşıyan Chandler cevizi bahçesi Kalifornia’daki ceviz üreticilerine rakip olacak gibi görünüyor.

Ceviz yetiştiriciliğinde ülkemizde durum ne?

Abd’de ceviz üretim maliyetinin yüksek olması ,ceviz pazarının çok önemli bir kısmını Türkiye’nin avantajına olacağı öngörülüyor.Dünya ceviz üretiminin sadece yüzde 8-9 luk kısmını üreten ülkemiz bu alanda daha fazla işler yapacak potansiyelde bir ülke.

Pazarın en önemli üreticileri olan Çin ve Abd’nin ardından en çok üretim yapan ülkemiz yüksek kalitede ceviz üretimiylede ayrı bir yerde bulunmakta.Cevizin kullanım alşanının çok geniş olması ürüne olan talebi sürekli artırırken üreticiler için çok daha kazançlı bir yatırım özelliğinide korumaya devam ediyor.

Yakın zamanda çevremizdeki bazı arkadaşlarımızında büyük araziler alarak ceviz yetiştiriciliğine başladığını görmekteyiz.


admin hakkında 1328 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.