Kahverengi (Kumato) Domates Yetiştiriciliği
kahverengi-domatesTarım ürünleri konusunda ne yapacağınıza karar veremiyorsanız.Aşlternetif bir domates türüm yetiştirebilirsiniz.
Bildiğimiz domatesten farklı bir görünüme sahip olan Kahverengi ( Kumato) Domatesi, iyi tarım uygulamalarından yararlanılarak üretiliyor. Kahverengi Domatesin aroma ve tat bakımından normal domatese göre daha yoğun bir içeriğe sahip olduğunu söylemek mümkün.

Kahverengi Domatesin Faydaları

Yapılan açıklamalarda kahverengi domates içerisinde antioksidan özelliği olan likopen vitamininin diğerlerine göre daha fazla olduğu söylenmekte. Ayrıca yine bazı kaynaklarda Kahverengi Domatesin prostat kanserine iyileştirici ve önleyici etkileri olduğu yer alıyor.

Kahverengi ( Kumato) Domates Yetiştiriciliği

Önerilen yetiştirme şekli;Tohumlar ekilmeden 24 saat önce nemli bir tülbent içerisinde ıslatılmalı. 24 saat sonra kaba 10 cm kalınlığında torf konulduktan sonra tohumları serpiştirin. Yine tohumların üzerini 1 cm kalınlıkta torf ile örtün. Sisleme şeklinde “sprey” şeklinde bir sulama aracılığıyla sulayın. Kabın üstünü şeffaf bir naylon yardımıyla örterek serin ve gölge bir yerde muhafaza edin. Bu şekilde toprağın nemli kalmasını sağlayın.

Çimlenme başladıktan sonra örtüyü alarak kabı çıkarın. Güneşi doğrudan almasını önleyecek şekilde fideler 4 5 cm uzunluğa ulaştıktan sonra dikim yapacağınız alana m2 300 gr olacak şekilde gübreleme yaparak düzeltin. Yetiştiricilik yapacağınız alana fideleri dikin ve düzenli olarak bitkilerinizi gübre yardımıyla besleyin.

Bol ve düzenli olarak sulama yapmayı unutmayın.


admin hakkında 1318 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.