İşverenle Maaş Pazarlığı Nasıl Olmalıdır ?
is-basvurusuYeni bir işe başvuracaksınız fakat kafanızdaki rakamlar patron adayı için fazla olabilir,peki nasıl bir yol izlenmeli…İşte haberin detayları..

Maaş konusunda konuşmak, iş mülakatlarının en hassas noktalarından biridir. İstediğiniz maaşı belirttiğinizde karşı taraftan olumsuz cevap alabilir ya da çok istediğiniz bir işin çok düşük bir maaşı olduğunu öğrenebilirsiniz. Peki, bu konuda ne yapmak gerekir? Uzmanlar maaş almak için yapılacak pazarlığı sabote edecek 3 önemli maddeyi şu şekilde sıraladı:
1-) Bu iş için genelde ne kadar maaş veriliyor?
Eğer maaş olarak ne kadar düşündüğünüz sorusuna bu cevabı verirseniz, pazarlık şansınız azalır. Ayrıca, eğer şu anki işinizde aldığınız maaş konusunda yalan söylerseniz, yeni işvereninizde bu sorunun cevabı olarak farklı sayılar söyleyebilir. Bu yüzden, mülakattan önce bu işten ne kadar para kazanabileceğiniz konusunda iyice araştırma yapmalı, benzer işlerde çalışan arkadaşlarınıza ne kadar maaş aldıklarını sormalısınız.
2-) Bence uygun bir rakam
İşverenin ilk söylediği rakamda kalmasını sağlayacak bu cümle, mülakatta söylenmemesi gerekenlerden. Bir pazarlık şansı bırakmalısınız. İşverene kendinizi, yeteneklerinizi, yaptığınız işleri iyi tanıtmalısınız ki size vereceği rakamı yükseltmeyi düşünebilsin.
3-)Bu konuda esnek davranabilirim
İstediğiniz maaştan daha azına razı olmak anlamına gelen bu cümle de iş müracaatlarından söylenmemesi gerekenlerden. Eğer işveren, istediğiniz rakamı söylemiyorsa, alabileceğiniz ikramiye, prim gibi ek gelirler konusunda sorular sorun. Aklınızdan geçen rakamı istemek konusunda kendinize güveniniz olsun.Patronlardünyası


admin hakkında 1318 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.