İstiridye Mantarı Nerede ve Nasıl Yetiştirilir?
istiridyeÜlkemizde son dönemlerde oldukça önem kazanan mantar yetiştiriciliği,yatırımcılarınada kazandırma devam ediyor.Kısa sürede hasat elde imkanı tanıyan mantarlar hem çok fazla bir yatırım gerektirmiyor hemde yıl içinde birden fazla hasat imkanı sunarak girişimcisine kazandırıyor.Piyasada tüketimi en fazla yapılan mantar türü olan kültür mantarından daha verimli ve daha karlı bir mantar türünden bahsedeceğiz

İstiridye mantarı nasıl  yetiştirilir aşağıda adıma adım sizler için sunuyoruz..

 

1–Spor (yumurta) ve substrat

 

İçerikEkime başlamak için sporlara ihtiyacınız olacaktır. Steril kültür kullanarak kendi sporunuzu üretebilirsiniz veya tedarikçiler aracılığıyla aşılamaya hazır sporlardan alabilirsiniz. Kendi üretiminizi yapmanız uzun vadede daha ucuz olacaktır ancak başlangıç maliyetleriniz yüksek olacağından aşılamaya hazır spor almak daha akıllıca olacaktır.

 

Aynı zamanda substrat da almanız gerekebilir. Yetiştiricilerin çoğu saman veya kütük kullanır. Tercih edilen metot genellikle samandır. Küçük parçalar halinde dilimlenmiş saman işinizi görür.

 

2–Substratı hazırlayın

 

Öncelikle samanı küçük parçalar haline getirin. Daha sonra samanı nemlendirin. Sıra geldi samanı kaynamış suda ısıtmaya. Yarım saat boyunca kaynatın ve daha sonra samanı çıkararak suyunu süzün. Daha sonra samanı temiz bir yüzeye yayın ve soğumasını bekleyin.

 

3–Naylon torbaların geçirilmesi

 

Sıra geldi saman ve kütüklerin naylon torbayla kaplanmasına. Plastik torbaların içine samanları koyun ve daha sonra üzerine spor koyun. Naylon torbanız dolana kadar bu sırayı devam ettin. Naylon torbanızın ağzını bağlayın ve iğneyle delikler açın.

 

4–Kuluçka

 

Sıra geldi kuluçka dönemine. Yetiştirme alanının ısısı 20 ve 25 derece arası olmalıdır. Naylon torbaları raflara koyun. Gün ışığının odanın içerisine girmesini engelleyin. Pencereleri ve çatlakları kaplayın. Naylon torbaları kontrol ederken kırmızı “karanlık oda” ışığı kullanın. Naylon torbadaki hava deliklerinin yanında küçük kabarcıkların oluşmaya başladığını fark ederseniz diğer adıma geçmeniz gerekir.

 

5–Yetiştirme

 

Yetiştirme odasında ki nemin yüksek seviyede olması gerekir. Oda sıcaklığı 15 ila 18 derece arasında olmalıdır. Dpğrudan güneş görmeyen serin bir ortam olabilir. Bu aşamada mantarların büyümesine izin vermek için naylon torba kesilmelidir.

 

6–Hasat

 

Mantar başları tamamen açılmadan önce hasat etmelisiniz. Mantar baş, işaret ve orta parmakla şapka kısmından hafifçe tutulur. Mantar sağa ve sola çevrilip, dip kısımdan fazla parça almadan kopartılır. Tutma sırasında mantarlar fazla sıkılmamalıdır. Çünkü sıkılan ve zedelenen kısımlar, hasat sonrası çabuk kararır ve buralarda çürümeler meydana gelebilir. Bu basit altı adımı takip ederek istiridye mantarı yetiştiriciliğine başlayabilir ve para kazanabilirsiniz.


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.