İşte Öğrenciler İçin Geleceğin Meslekleri
geleceğin meslekleriÜniversite tercihleri başladı,peki hangi bölümler daha çok kazandırıyoru yada hangi bölümlerin geleceği diğerlerine göre daha iyi,işte Sibel AKBAY’ın haberini sizlerle paylaşıyoruz.

Son dönemde sıkça sözü edilen “Y kuşağı” hemen her açıdan didik didik edilip analiz ediliyor, inceleniyor. Özellikleri, nitelikleri, sosyolojik tabanı, arzuları, siyasi eğilimleri saptanmaya çalışılıyor. Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), Y kuşağının geleceğine damga vuracak meslekler konusunu da gündeme getirdi. Tahmin edilebileceği gibi sosyal medya, geleceğin meslekleri klasmanında ilk akla gelenlerden oldu. Bu vesileyle biz de geleceğin mesleklerinin neler olduğunu, hangi mesleklerin öne çıkacağını ve önem kazanacağını insan kaynakları uzmanlarına sorduk. Bu soruşturmamız sırasında, günümüzün gözde mesleklerini de sıralama imkanı bulduk.

SOSYAL MEDYA POPÜLER

Türkiye’nin önde gelen insan kaynakları uzmanlarına göre, günümüzde başta sosyal medya olmak üzere dijital pazarlama ve online iletişim şirketlerin en çok aradığı pozisyonlar olarak öne çıkıyor. Biraz daha ayrıntılı örnek vermek gerekirse, Google Adwords hesap yöneticisi ve sosyal ağlar iletişim uzmanları hızla önem kazanan meslekler arasında. Ayrıca küresel iklim değişikliği nedeniyle “yeşil mesleklere” olan talep de büyük bir hızla artıyor. Yeşil meslekler konusunda şirketlerin talebi, mühendislik bölümü mezunları yönünde. Önemi artacak yeşil meslekler arasında yenilenebilir enerji ve rüzgar enerjisi, çevre hukuku, yeşil pazarlama ve turizm uzmanlıkları ile organik tarım ve çevre mühendislikleri özellikle dikkat çekiyor.
Yeni meslekler olarak bunlar öne çıkarken, geleneksel bazı uzmanlıklara yönelik talep de artarak devam ediyor. Söz konusu geleneksel meslekler, gelecekte de iş dünyasına eşlik etmeyi sürdürecek. Bu meslekler arasında revaçta olması beklenenler satış temsilcisi, pazarlama uzmanı, mali işler ve muhasebe uzmanı ile yönetici asistanlığı olarak öne çıkıyor. Bunlar “eleman aranıyor” ilanlarında sayısal olarak en çok talep edilen meslek türleri.

YAZILIMCI HER DAİM POPÜLER

Türkiye’de her boyutta ve farklı sektörlerden 105 bini aşkın firmaya insan kaynakları alanında seçme ve değerlendirme hizmeti sunan Yenibiris.com’un Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, önümüzdeki dönemde, özellikle bilişimin nitelikli eleman açığının hızla arttığı sektörlerin başında geleceğini belirtiyor. Bilişim teknolojileri sektöründe özellikle mobil cihazlara yönelik uygulama geliştirme ve pazarlama pozisyonlarının revaçta olacağını belirten Yılmaz, “E-ticaret kullanım oranı artıyor. Ödeme sistemleri ve yazılım güvenliği bu sektörde öne çıkan alanlar arasında. Yazılımdan iş zekâsına, büyük veri teknolojisi alanında çalışacak uzmanlara ihtiyaç olacak,” diyor. Yılmaz, bilgi teknolojisi alanında iş zekası uzmanı, proje yöneticisi, veri madenciliği yazılımı uzmanı, yazılım geliştirme mühendisleri, veritabanı yöneticileri ve SAP/ERP danışmanlarının öne çıkan pozisyonlar olduğunu belirtiyor.

SAĞLIK HEP GÖZDE OLACAK

İnsan kaynakları danışmanlık sektöründe dört ülkede varlık gösteren SHR Şirketler Grubu’nun iştiraki olan Hugent Türkiye’nin İK Satış Direktörü Çağlan Ünal Üzümcü ise, sayısı artan alışveriş merkezlerindeki perakende satış personeli ile eleman sirkülasyonunu çok yüksek olan çağrı merkezlerindeki uzmanlara yönelik talebin yüksek olmaya devam edeceğini belirtiyor.

İK uzmanlarına göre, iş dünyasının kriz sonrası için yeniden yapılandığı ve geleceğin yönetim kadrolarının şekillendiği bir dönemde, kalifiye yönetici asistanları ve sekreterlere yönelik talep de artacak. Ayrıca, büro yönetimi ve insan kaynakları elemanları gibi üst yönetime destek sağlayan birimlerin öneminin de arttığı görülecek.

Gelecekte yeni mesleklerin önem kazanacağı bir sektör de sağlık. İnsan kaynakları uzmanları sağlık sektöründe yeni trendlerin giderek ağırlık kazandığına dikkat çekiyor. Medikal mühendislik ve ilaç teknolojileri yeni alanlar olarak önem kazanırken, bunların gelişmesine yol açan genetik mühendisliği de en popüler mesleklerden birisi olarak öne çıkıyor. Organ nakillerinin son dönemde sıklıkla gündeme gelmesiyle, organ nakli hemşiresi, biyoteknolog gibi yeni pozisyonlara da artan bir talep gözlemleniyor. Modern insanın spora ve aktif yaşama yönelik ilgisi spor sağlığı ve fizyoterapi gibi mesleklerin de öne çıkmasına yol açıyor.

YAŞLI VE ÇOCUK BAKIMI

Orta ve üst düzey yöneticileri seçme ve yerleştirme hizmeti veren ve 34 ülkede, 164 ofiste faaliyet gösteren Page Group’un Türkiye Genel Müdürü Hugo Campo, “Günümüzde Türkiye’de en hızlı gelişen sektörler, sanayi, bankacılık, perakende ve sağlık. Bu sektörlere dair bütün pozisyonlar önem kazanıyor ve bu durum yakın gelecekte de artarak devam edecek. Türkiye piyasasında risk yönetimi ve yatırım bankacılığı pozisyonları gibi yeni pozisyonlar da yeni yeni ortaya çıkıyor. Dolayısıyla gençler mesleklerini seçerken bu yeni eğilimleri de göz önünde bulundurmalılar” diye konuşuyor.

Yüzün üzerinde ülkede denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan Grant Thornton International’ın Türkiye Ofisi İşletme Risk Yönetimi Hizmetleri Ortağı Sezer Bozkuş Kahyaoğlu ise, ilginç bir meslek grubunun gelecekte yükseleceğine ilişkin uyarılarda bulunuyor. Kahyaoğlu, dünya nüfusunun yaşlanmasına bağlı olarak, yaşlı bakım hizmetlerinin, kadınların iş yaşamına daha yaygın katılmasına bağlı olarak da çocuk bakımı hizmetlerinin de ön plana çıkacağını belirtiyor. Ayrıca insanların refah seviyesindeki artışa bağlı olarak, çevre düzenlemesinin de önem kazanacağını, bahçecilik ve peyzaj mimarlığı ile mimarlıkta optimum alan kullanımını sağlayan iç mimarlık ve tasarım alanlarında talep artışı olmasının beklendiğini de belirtiyor.

48 ülkedeki 85 ofisiyle hizmet veren global danışmanlık firması Hay Group danışmanlarından Ece Aktan, gelecekte global iş dünyasının daha riskli bir hal alacağını belirterek, çalışanlardan yöneticilere ve liderlere kadar tüm iş dünyasında büyük bir değişim yaşanacağını savunuyor. Aktan, bugün ve gelecekte değişimin ön plana çıkacağı konular olarak küreselleşme, bireyselleşme, değer zenginliği, demografik değişim, dijital yaşam tarzı, iklim değişikliği ve teknolojik yakınsama  alanlarını örnek olarak veriyor. Aktan sözlerini şöyle sürdürüyor: “Artık iş hayatı boyunca küresel imkanları olan, itibarlı, anlamlı olduğu düşünülen iş deneyimleri tercih ediliyor. Gelecek planlamalarını yapan gençler bu faktörlere göre meslek seçimlerini oluşturmak ve geleceğin dünyasına göre kendilerini şekillendirmek zorundalar.”

Geleceğin meslekleri

Türkiye’nin önde gelen insan kaynakları uzmanları, geleceğin meslekleri olarak şunları ön plana çıkarıyor:

Bağımsız yönetim kurulu üyesi
Çevresel etki değerlendirmesi uzmanı
Dijital pazarlama uzmanı
Finans uzmanı
Fizyoterapist
Genetik mühendisi
İç mimar
İnşaat mühendisi
İş ve çevre güvenliği uzmanı
Muhasebe elemanı
Peyzaj mimarı
Risk yönetimi uzmanı
Satış temsilcisi
Sosyal medya uzmanı
Yaşam koçu
Yönetici asistanı

Yeni meslekler için yeni programlar

Geleceğin mesleklerinin şekil değiştirmesiyle, üniversitelerin sunduğu seçenekler de farklılaştı. Üniversitelerde, bu mesleklere yönelik önerilen ön lisans ve lisans programlarından bazıları şöyle:

Yeni Medya Bölümü – Kadir Has Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Beykent Üniversitesi
Risk Yönetimi Bölümü – Özyeğin Üniversitesi, Başkent Üniversitesi Sigortacılık ve Risk Yönetimi Bölümü
Çevre Mühendisliği Bölümü – Yıldız Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi
Genetik Mühendisliği – Okan Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Haliç Üniversitesi
İç Mimarlık – İstanbul Teknik Üniversitesi, Okan Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi
Peyzaj Mimarlığı – Akdeniz Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Işık Üniversitesi, İnönü Üniversitesi
Muhasebe Bilgi Sistemleri Bölümü – Yıldız Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi
Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü – İki Yıllık Ön Lisans Programı. Marmara Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Arel Üniversitesi.
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü – Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi (İngilizce, Tam Burslu)
Sağlık Yönetimi – Bahçeşehir Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Medipol Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, 19 Mayıs Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi
Girişimcilik – Özyeğin Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi
Otel Yöneticiliği – Bilkent Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi

Sezer Bozkuş KAHYAOĞLU / Grant Thornton Türkiye İşletme Risk Yönetimi Hizmetleri Ortağı
“Yeni TTK risk yönetimi uzmanına ihtiyacı artıracak”

Dünya ekonomisinde hizmet sektörü giderek büyüyor. Bu büyümenin temel nedeni, firmaların kurumsal yapısının gelişmesi ve ölçeklerinin büyümesine bağlı olarak, talep ettikleri hizmetlerin miktarında artış olmasından kaynaklanıyor. Söz konusu büyüme trendinden dolayı, yeni dönemde iç denetim, mali denetim ve risk yönetimi gibi alanlarda uzmanlaşmış elemanlara ihtiyaç olacak. Türkiye’de Yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte firmaların kurumsallaşma sürecinin hızlanması ve risklerin erken teşhisi amacıyla iç kontrol sistem altyapının gelişmesi bekleniyor. Bununla birlikte, firmaların ağırlıklı olarak kullanacakları bilgisayar sistemlerinin gelişmişlik ölçütüne bağlı olarak, bilgi teknolojilerini kullanan, söz konusu meslekleri bu çerçevede icra eden insan kaynakları uzmanlığı bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucunda bilgi teknolojileri denetimi ve denetçiliği önem kazanacak.

Mutlu EROĞLU / Nicholson International Türkiye Genel Müdürü
“Yeni bir iş alanı, girişim danışmanlığı”

Sosyal medya, internet pazarlama, mobil uygulama yazılımcılığı, e-ticaret yazılımı ve girişimciliği popüler meslekler olacak. Bunun yanı sıra, ekonomistlik, fon yöneticiliği ve her alanda girişimcilik de yaygınlaşmaya başladığından, “girişim danışmanlığı” da yeni bir iş alanı olarak gelişecek. Girişim danışmanlığı göreceli olarak yeni bir meslek. Kendi işini kurmayı isteyenleri, doğru olacak yatırım alanlarına yönlendirmek ve gerekli kuruluşu yapabilmeleri için danışmanlık vermek olarak tanımlanabilir. Her türlü mühendislik, risk yönetimi, uluslararası finans, e-iletişim konularıyla ilgili meslekler yükselmeye devam edecek.patronlardünyası

Sibel Akbay/Para Dergisi


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.