İşte Girişimci ;9 yılda 12,5 milyar dolarlık şirket yarattı
hamdi-ulukaya7Adı Hamdi Ulukaya… İngilizce öğrenmek ve ticaret okulunda okumak için 1994 yılında ABD’ye gitti. Ticaret okulunu bir türlü bitiremedi. Bunun yerine ticarete atıldı. Babasının kendisini ziyareti sırasında peynirlerin kalitesizliğinden bahsetmesi üzerine New York’un taşrasında 2002 yılında feta peyniri üretmeye başladı.

Ailesi Erzincan’da mandıracılıkla uğraşıyordu ve o da bu tür işlere uzak değildi. 2005 yılında gördüğü bir satılık ilanı ise onun hayatını tamamen değiştirdi. 2005 yılında ilandan gördüğü 95 yıllık bir yoğurt fabrikasını kredi ile satın aldı.

Kraft Food’un South Edmeston’daki bu eski yoğurt fabrikasında faaliyet göstermeye başlayarak, Chobani ismini verdiği markası ile ABD’de en çok satan yoğurt markalarından biri haline geldi.

Ve 2007 yılında Chobani Greek Yogurt markasını piyasaya süren Ulukaya, altı ay içinde Amerika’nın en çok satılan yoğurt markası olmayı başardı. Ve bugün ABD yoğurt piyasasının yüzde 40’ına hakim oldu.

Chobani ayrıca en yeni ABD üretim tesisi ile dünyadaki en büyük yoğurt fabrikası. Ancak yoğurtlar ‘Yunan Yoğurt’ olarak pazarlanıyor. Süzme yoğurt üretilen firmada 3 bin kişi istihdam ediliyor.

Kişisel serveti 1.1 milyar dolar Ulukaya, Forbes dergisi tarafından açıklanan milyarderler listesinde yer alıyor. Ulukaya, bin 426 milyarderin yer aldığı listenin bin 268’inci sırasında bulunuyor.

“Ernst&Young 2013 Yılı Dünya Girişimcisi” seçilen Ulukaya, dün sahibi olduğu Chobani’nin yüzde 20’sini 2.5 milyar dolardan satışa çıkardı. Bu hesapla şirketinin yüzde 100’ü için 12.5 milyar dolar bedel biçti. Yani sıfırdan kurduğu şirket 9 yılda 12.5 milyar dolarlık değere ulaştı.

kaynak:mynet


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.