İstanbul’da para kazandıracak İş Fikirleri
Bir süredir yeni ve özgün iş fikirleri araştırıyorum. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde ne gibi işlerle ne kadar para kazanılabileceğini inceledim.

Aslına bakılırsa para kazanmayı gerçekten isteyenler için o kadar çok iş fırsatı var ki ! Bazen çok basit bir işi bile günümüz teknolojisi aracılığı ile büyük bir işletmeye dönüştürebiliyoruz.

Basit bir iş fikri :

Gelin şöyle farklı bir bakış açısıyla, iş dünyasında hangi işleri yaparak para kazanabileceğimizi incelemeye başlayalım.

İstanbul,Ankara İzmir gibi büyük şehirler teknolojiyi daha yoğun ve verimli kullanan bireylerin çok olduğu yerlerin başında geliyor.

Yemeklerini internetten sipariş ediyorlar (Yemeksepeti.com) yada anlık ihtiyaçları için kurye aracılığı ile küçük market alışverişlerini yapıyorlar. (getir uygulaması gibi …)

Peki sizce böyle bir ağı ulusal bazda değilde daha mikro düzeyde yapsak bu işten para kazanabilirmiyiz ? Uygulamaya vede web sitesine ihtiyaç kalmadan…

Hemen hemen her bölgede getir uygulamasının çalışma mantığıyla işinizi başlatabilirsiniz. Eskiden beri apartman sakinlerinin ihtiyacı olan ürünleri, apartman görevlisi aracılığı ile tedarik ederiz. Günümüzde ise bunun daha gelişmiş digital halini getir uygulaması yapmaktadır. Öyleyse bunu daha lokal hale getirerek bu işten para kazanabilirmiyiz ?

Elbetteki evet, Getir uygulaması ürünlerin üzerine kar payını %20 oranında daha fazla koyarak tedarik etmektedir. Bizse bunu daha küçük bir bölgede daha düşük bir kar payı ile ikame ederek para kazanacağız.

Örneğin bölgeden bölgeye değişen ekmek fiyatını göz önüne alırsak.

1,5 liralık ekmeği 1,75 liradan

2,5 liralık makarnayı 3 liradan

30 liralık pirinci 33 liradan

20 liralık nutellayı 22 liradan satarak büyük bir işletmenin temelini atmamız mümkündür.

Örnek bir bölge belirlersek, Bakırköy’de bu işe başlıyoruz.

Siparişleri teslim ederken ödemeyi nakit yada kartla tahsil edeceğiz.

İş akışı nasıl olacak ?

Bunun için en ideal yol broşür ve google’ın akıllı algoritmasıdır. Google a reklam vererek sadece istediğiniz bölgede reklamlarınızı hedef kitleye sunarak tanınırlığınızı artırabilirsiniz. (Google konumlandırma hakkında bilgi için) Küçük bir web sitesi yaparak ürünleri ve fiyatlarını detaylı bir şekilde belirterek müşteri adaylarınızın bilgilere detaylıca ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Müşterileriniz web sitesinden siparişi verdiğinde marketlerden ürünleri tedarik ederek hızlı bir şekilde alıcıya ulaştırabilirsiniz. Böyle bir işin en büyük avantajı depolama maliyeti olmayacağından yatırım maliyetide çok düşük olacaktır.

Her üründe ürün kalemine göre 1 lira ile 2 lira arasında bir kar ile ürünlerinizi ulaştırabilirsiniz. Ayrıca bu işi sadece bir kaç scooter motorla sürdürebilirsiniz. Yani 20.000 liralık bir başlangıç yatırımı ile başlamanız mümkün. İsterseniz kahvaltılık ürünler yada ev yemekleri siparişlerinide tedarik edebilirsiniz. Buradaki en önemli şey hem evlere hemde iş yerlerine hizmet verebilmenizdir.

Motorların üzerine logonuzu koyarak bu süreçte tanınırlığınızı artırabilirsiniz. Zamanla işinizi dahada büyütecek fikirler geliştirerek daha ulusal düzeyde çalışabilirsiniz.


admin hakkında 1328 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.