İnternetten Ürün Satarak Ne kadar Para Kazanabilirsiniz ?
internette satış yaparak ne kadar para kazanabilirim

Bir çok girişimcinin  çok merak ettiği konulardan biri, hepsiburada.com, gittigidiyor.com yada n11 gibi sitelerde ürün satarak ne kadar para kazanabileceğidir ?

Bizde bunu ilk elden dinleyerek size nasıl  az sermaye ile gerçekleştireceğinizi anlatacağız.

Yaklaşık bir ay önce yakın bir dostumuz 2 arkadaşıyla beraber internetten satış işine başlamaya karar vererek hazır eticaret modulü satın aldı. Alan adını belirleyip hazır eticaret sitesiyle hediyelik ürün işine girmeye karar verdi. Siteyi nasıl kullancağını öğrenmek için bir süre eğitimlere katıldı ve nihayetinde şirketi nasıl kuracaklarına karar verdiler. Eminönü’nde bir handa ofis kiralayarak bu işe başlayacaklardı.

Burayı seçmelerinin en önemli nedeni hediyelik eşya toptancılarına yakın olmaktı, böylece sitelerinde sipariş olduğunda ürünü hemen tedarik ederek satışı tamamlamaktı. Fakat bu sürece girişe hazırlanırken bir taraftanda hepsiburada,gittigidiyor gibi sitelerede üye olarak ürünleri burada satmaya karar verdiler.

2018 Yılında Hepsiburada.com Sitesinde En çok Satılan Ürünler

İşte bu nokta beklenmedik anlara gebe oldu. Ürünleri koydukları ilk gün 20-30 civarında sipariş almaya başladılar. Talep gören ürünler genelde 10 lira altı satılan ürünler olurken ürün kalemi günden güne artmaya başladı. Yaklaşık 1 ayın sonunda günlük satış adedi 100 ürünü geçerken aylık citrolarıda 25 bin liraya ulaştı. Tabi kar marjı şuan için oldukça az diyebiliriz nedeni ise alışveriş sitelerinin satış üzerinden aldığı %10-20 arasındaki komisyon oranı. Yinede bakıldığında ilk ay için 5.000 lira civarı bir kazanç söz konusu.

Satış modeli sipariş alındığında toptancıyla iletişime geçerek ürün tedariğine dayanıyor. Böylece hem stok gerekmiyor hemde maliyetleri çok düşük oluyor. Tabi bu yöntemi tek başınıza yapmak oldukça zor olabilir. Zira hem siparişleri tamamlamak hem faturaları hazırlayıp kargoyu hazırlamak oldukça yıpratıcı olabilir. Ama bir ekip halinde bu işe başlamak işleri toparlama sürecinde oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Yaptıkları şey, aldıkları ürünün üzerine %40-80 arası kâr koyarak ürünü  alışveriş sitelerinden tüketiciye ulaştırmak. Tabi kar oranını belirlerken piyasada satılan benzerleri ile arasındaki fiyat farkını dengelemişler. Bu yüzden başlangıç sürecinde oldukça başarılı sonuçlar elde ettiler.

Birinci ayın sonunda işin yoruculuğu artmış. Bu yüzden ofislerine yakın iki depo tutmuşlar ve bazı ürünleri stoktan göndermeye başlamışlar. Tabi bu durum maliyet açısından yük getirsede koşturma sürecini en aza indirmeleri gerektiğini dile getiriyor.

Hepsiburada 2019 Komisyon Oranları

Gittigidiyor 2019 Komisyon Oranları

Şuan itibariyle websitelerine bakacak çok bir vakitleri olmuyor, doğal olarakta site üzerinden satışa odaklanamıyorlar. Aslına bakılırsa rekabetin bu kadar güçlü olduğu bir pazarda web site üzerinden zaten bir şey kazanmalarıda oldukça zor. Zira pazarda çok güçlü oyuncular varken farklı ve başarılı bir fikir olmadıkça bu iş girişimcisine kardan çok zarar verir.

Kısa vadeli hedefleri arasında aylık satış hacmini 100 bin liraya ulaştıracaklarını öngürüyorlar. Gelişmelerin seyrine göre sizlere buradan işin gelişimini anlatmaya devam edeceğim.  Hepinize bol kazançlar diliyorum.

Şimdilik hoşçakalın…

 


admin hakkında 1328 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.