İnovasyon Ürünleri Sınır Tanımıyor
savsu_smBaşarılı ve fark yaratan ürünler göz doldurmaya devam ediyor.Bunlardan biride güneşenerjisiyle buz yapan NanoQ isimli nakliye dolabı çok fonksinel yapısı ile çok fazla alanda kullanılacak gibi.

Eğlence sektöründen ilaç sanayine kadar bir çok yerde rahalıkla kullanılabilecek olan teknolojisin çok eskiden tasarlandığı fakat yapımının anca bittiğini belirtiyorlar.Fe SAVUSU Teknolojileri Genel Müdürü Bruce McCormick, 80′lerde ortaya atılmış ancak gerçekleştirmek için yeterli teknolojiye sahip olunmadığı için üretilememiş olan bir fikre dayanarak güneş enerjisiyle çalışan bir buz yapıcı geliştirmiştir.

NanoQ üzerinde bir metrelik güneş paneli, biriktirici (kondansör) ve buharlaştırıcı bulunuyor. Gün içerisinde buz yapıcı güneş enerjisini kullanarak, metil alkolün gözenekli karbondan çıkmasını ve sıvılaşma için biriktiriciye girmesini sağlıyor. Geceleyin, ısı sıvının karbon üzerinden akması için yeterli olmadığında sıvı buharlaşıyor ve gazın karbon tarafından tekrar emilmesini sağlıyor ve böylece su aracılığıyla buza dönüşüp serinlik etkisi yaratıyor.

 

Melda ASLAN

Orjinalisfikirleri.com


admin hakkında 1327 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.