İlk Kez E-Ticaret Yapacaksanız 10 Bin Dolar Hibeniz Hazır
e-ticaretÖnemi her geçen gün artan e-ticaret,Kobiler için vazgeçilmezler arasına girmeye başladı.Öyleki artık e-ticarete girenler için 10 bin dolar hibe verilmeye başlandı.Peki kobiler nasıl bir yol izleyecek,e-ticarette nasıl işlem yapmalılar….

Şirketinize yeni pazarlar bulmak için ülke ülke geziyor musunuz? Yoksa hala yabancı ülkelerde fuarlara katılarak müşteri bulmaya mı çalışıyorsunuz? Ya da bir dizi masraflı pazar araştırmasına mı bel bağlıyorsunuz? Oysa bütün bunları büyük bütçeler ayırmadan, yorulmadan sadece bilgisayarınızı başına geçerek yapmanız mümkün. Nasıl mı? Tüm dünyada hızla yaygınlaşan B2B (şirketten şirkete elektronik ticaret) siteleri sayesinde elbette…

B2B siteleri yılın 365 günü, günün 24 saati size hizmet sunuyor. Bu sitelere girerek milyonlarca firmanın bilgilerine, ürünlerine ve mal taleplerine ulaşmanız mümkün. Örneğin, Türkçe dahil 25 dilde yayın yapan, B2B sitesi Kompass’ta 4 milyon 300 bin adet firma ve 59 bin çeşit ürün bulunuyor. Bu siteye girdiğinizde muazzam bir veri tabanına ulaşıyorsunuz. Aynı zamanda kendi şirketinizle ilgili bilgileri bu sitelerde yayınlayarak potansiyel alıcılara ulaşabiliyorsunuz.

Dünyanın en popüler sitelerinden biri olan Çin menşeli Alibaba.com’un ise 200 ülkede 15 milyon üyesi var. Alibaba.com özellikle ihracat ve ithalat yapmak isteyenlerin takip ettiği bir site.

Eğer Avrupa ülkelerine ilk kez ihracat yapmayı planlıyor ya da yeni müşteriler arıyorsanız Eceurope.com tam size göre. Zira bu sitede Avrupalı firmalarının yapmış olduğu tüm alım-satım taleplerine ulaşmanız mümkün. Eğer Rusya ile ticaret yapmak istiyorsanız bu dev pazara Rusbiz.com üzerinden girmeniz işlerinizi kolaylaştıracaktır. Güney Kore’nin e-ticaret kanalı konumunda olan Buykorea.org’ta da birçok sektörden binlerce ürünü bulabilirsiniz.
Özetle elektronik ticarette hızlı hareket edip doğru bağlantılar kurabilen şirketler hızla büyüyor. Peki ilk kez elektronik ticaret yapacak KOBİ’ler nasıl bir yol izlemeli? Düşük maliyet, sınırsız bir pazar ve önü açık büyüme olanakları sağlayan e-ticaret sitelerinde nasıl işlem yapılır? İlk kez e-ticaret yapacak KOBİ’ler için bu sorunun yanıtını araştırdık. İşte KOBİ’ler için B2B sitelerinde ticaret yapma rehberi…

GELENEKSEL TİCARETE GÖRE AVANTAJLI

York Trade Türkiye E-Ticaret Okulları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Yasemin Dönmezler e-ticaret siteleriyle ilgili olarak şunları söylüyor: “B2B siteleri içerik ve fonksiyon açısından farklı türleri var. Siteler genel olarak “horizantal” (yatay), “vertical” (dikey) ve “ülkelere göre” olmak üzere üç gruba ayrılıyorlar. Yatay B2B’ler farklı sektörlerde ve farklı bölgelerdeki alıcı ve tedarikçileri bir araya getiriyor.

Bu tür B2B sitelerinde sektörel ayrım yok. Dikey B2B sitelerinde, sadece ilgili sektördeki alıcı ve satıcı şirketler buluşuyor. Yani bunlar tekstil, gıda, elektronik, tarım gibi her bir sektör için özel olarak hazırlanmış internet siteleri. Ülkelere göre hazırlanan B2B sitelerinde sadece ilgili ülkelerdeki ithalatçı ve ihracatçı şirketler var. Bunların dışında siteyi alıcı, satıcı veya her ikisinin birden kurduğuna ya da açık artırma usulü ve fiyatlamaya göre işlediğine dayanan B2B siteleri var. Bu ticaret modelinde firmadan firmaya alım-satım olduğu için yapılan ticaret aslından bir toptan pazar yeri mantığıyla işliyor. İşte bu nedenle çok popüler bir ticaret modeli. B2B siteleri üreticiler arasında rekabetin artmasını sağladığı için ticari işlemlerin maliyetini de düşürür. Bu sayede satın almak istediğiniz ürünlere daha uygun fiyatlarla ulaşabiliyorsunuz.” Peki, B2B sitelerinde mal satmak ya da almak için ne yapmak gerekiyor?

B2B SİTESİNİ NASIL SEÇECEKSİNİZ?

Şirketinizin beklentilerine cevap verecek en uygun B2B seçimini yapmanız için titiz davranın. Öncelikle seçilen B2B sitesi, şirketinizin hedef kitlesi ile uyumlu mu? Bu site hedeflediniz pazarda yeteri kadar tanınıyor mu? Sitenin sahibi olan şirket kendisi hakkında detaylı bilgi veriyor mu? Üyelere sunulan hizmetler detaylı şekilde aktarılıyor mu? Firmalar arası mesaj iletimi ya da benzeri iletişim kanalları kullandırılıyor mu? Veri güncellemesine izin veriliyor mu? Üyelik türleri hakkında bilgilendirici detaylı bilgiler (üyeliğin süresi, fiyatı, türü gibi) aktarılıyor mu? Üyelik türleri itibarı ile tedarikçi ve alıcı üye sayısı hakkında bilgi veriliyor mu? Sitenin yerleşik bir marka imajı var mı? Görsellik ve fonksiyonellik açısından site kullanıcı dostu mu? Firmaya ait bilgiler sitede ne şekilde yer alıyor? Sitede sunulan hizmetlere 24 saat boyunca ulaşılabiliyor mu?..

İşte, bütün bu soruların yanıtlarına göre size en uygun B2B sitesini seçmeniz gerekiyor. Siteyi seçtikten sonra sırada üyelik işlemleri var. Üyelik seçenekleri sunulan hizmetin içeriğine göre değişiyor. Üyelik şekilleri ücretsiz, gümüş, altın, platin, profesyonel kullanıcılar, global kullanıcılar şeklinde sıralanıyor. Bu seçeneklerden birini seçip üye olduktan sonra site üzerinde ürün kataloglarınızı oluşturulmanız gerekiyor.

PROFESYONEL BİR TANITIM ŞART

B2B sitelerinde ürünler online kataloglar şeklinde sergileniyor. Bu katalog sayesinde satmak istediğiniz ürünü belirli bir yerde ilan ediyorsunuz. Böylece satmak istediğiniz ürünler sitenin kullanıcıları tarafında görülüyor. Fiyatların açık olarak sergilenmesi, ürününüzün fiyatlamasını rekabetçi hale getiriyor. B2B sitelerine üye olurken şirketiniz hakkında anlaşılır ve profesyonel bir tanıtım yazısı hazırlamanız büyük önem taşıyor. Tanıtım yazınızın ciddiyeti size daha kolay alıcı bulma şansı yaratabilir. İlan verirken ürününüzü gösteren fotoğrafları ilave etmenizi özellikle tavsiye ediliyor. Ürün hakkında detaylı bilgi verilmesi de önemli. Ürünün teknik özellikleri varsa, bunu net bir şekilde belirtmeniz ilanınızı daha çekici hale getirebilir. İlan verirken “key words / key products” denilen anahtar kelimeler çok dikkatli seçilmeli. Çünkü bu sayede alıcılar ürününüzü aradıklarında kolaylıkla bulabiliyor.

ÜRÜN TESLİM ŞEKİLLERİ

Güvenli satış yapmak istiyorsanız potansiyel alıcılarınızın internet sitelerini ziyaret ederek şirketleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşmanız öneriliyor. Şirket adını arama motorlarına yazarak unvanını kontrol edin. Büyük çaplı, hemen alım yapmak için yapılan siparişlere karşı dikkatli hareket edin. Büyük ölçekli işlemlerde dış ticaret ödeme şekillerinden ve sözleşmelerden vazgeçmeyin. Ürünün maliyeti, gönderim süresi, miktarı ile ilgilenmeyen alıcılar konusunda temkinli olmalısınız. Teslim şekli (delivery term), ödeme şekli (payment term), paketleme (packaging) ve sertifikalar (certificates) gibi bölümleri de dikkatlice doldurmanız öneriliyor. Daha sonra yapılacak alım-satımlar fiziki malların teslimiyle sonuçlanıyor. Bu süreçte sizin seçeceğiniz ödeme ve teslim koşularıyla işlem tamamlanıyor.

YABANCI DİLİ DERT ETMEYİN

Bu arada hemen belirtelim, artık yabancı dili dert etmeyin. Çünkü dünyanın önde gelen B2B siteleri Türkçe olarak da hizmet sunmaya başladı. Bazı B2B siteleri ise kendi dilinizde hazırladığınız bir ilanı istediğiniz dile çevirip, dilediğiniz ülkede yayınlayabiliyor.
Hangi tip B2B olursa olsun, çoğunda ticaret yapabilmek için belirli bir ücret karşılığı üye olmak gerekiyor. Bazılarında yapılan alım-satımlar üzerinden belli bir komisyon alınıyor. Tamamen ücretsiz olarak faaliyet gösteren siteler de var. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri, B2B’lerdeki trafik ve üye şirketlerin alım güçleri. Mal satmak isteyeceğiniz kitle bu site üzerinde bulunuyor mu? Dünyadaki ve Türkiye’deki rakipleriniz bu sitede yer alıyor mu? Bu soruların yanıtları yaşamsal öneme sahip bulunuyor.

B2B’NİN GENÇ PATRONLARI

B2B sitelerinin hizmetleri sadece büyük şirketler ya da KOBİ’lerle sınırlı değil elbette. Bu siteler aracılığıyla ticarete ilk kez adım atan ve daha sonra kendi sitelerini kuran başarılı genç girişimcilerimiz de var.

Örneğin Mustafa Kemal Sözkesen henüz öğrenciyken patron olmayı başarmış genç girişimcilerden biri. Sözkesen, “Tüm tekstilcileri aynı çatı altında toplamak için bir proje geliştirdim. Projemizi sektörün önde gelen kişilerine sunduk ve ortaklıklar gerçekleştirdik. Örneğin, Denizli’de faaliyet gösteren Nesa Tekstil ve beş Denizlili firma projemize ortak oldular. Daha sonra projemi merkezi İstanbul’da olan Galata İş Melekleri’ne sunduk. Onlardan danışmanlık desteği aldık. Çalışmalarımız sonucunda Ağustos 2012’de Türkiye’nin en büyük dikey ev tekstili satış platformu olan ‘www.oevbuev.com’ kurduk” diyor.

E-ticaret sitesi kuran bir diğer isim olan Özer Özavcı ise B2B sitelerini kullanarak Afrika’dan ithalat gerçekleştiren İrokomarket’in sahibi. Özavcı, “Batı Afrika ülkelerinden getirdiğimiz ağaç ürünlerini İrokomarket üzerinden satıyoruz. Son olarak Güney Afrika Cumhuriyeti’nden tedarik ettiğimiz mangal kömürü çok ilgi görüyor. Çünkü bu kömür benzerlerine göre daha uzun süre yanıyor. Bugünlerde sitemizin teknik özelliklerini geliştirmek için yayına kısa bir süre ara verdik. Yeniden yayına başladığında ithalatın yanı sıra mermer ihracatı da yapacağız” diyor.
Aslı Erman isimli genç girişimci ise KOBİ’lere B2B ticaret eğitimi sunan bir danışmanlık şirketi kurmuş. Yener Tütüncüoğlu ise, kuru gıda ve kuru meyve üzerine çalışmayı tercih etmiş. Şimdi Turkish Dried Food isimli şirketiyle ihracat ve ithalat yapıyor.

 En popüler B2B siteleri

Alibaba.com
Çin menşeli Alibaba.com, dünyanın en çok ziyaret edilen B2B sitelerinden biri. Site, ihracat ve ithalat alanında uzmanlaşmış. Üyelerine elektronik ticaret imkanı sağlayan sitenin neredeyse tüm ülkelerden 15 milyondan fazla üyesi var. Siteye ücretsiz üye olanlar sadece alım ve satım taleplerini görebiliyor. Ücretli üyeler ise sitenin tüm veritabanına erişebiliyor. Site, altı yıldır Forbes dergisinin belirlediği “İnternetin En İyileri” listesine girerek büyük bir başarı gösteriyor.

Kompass.com
Kompass, alanında dünyanın en büyüklerinden. Türkçe dahil 25 dilde yayın yapıyor. Kompass, şirketlere tanıtım ve araştırma hizmeti sunuyor. Tanıtım hizmetleri kısmında firmaların ürünlerini sergileyebildikleri bir alan mevcut. Şirketler sisteme yükleyebilecekleri logo, web sitesi bağlantısı, ürün fotoğrafı, katalog, banner, anahtar kelime ve seçilen üründe ilk sayfada görüntülenme garantisi gibi seçeneklerle internetteki görünürlüklerini arttırabiliyor.
Araştırma hizmetlerinde ise şirketler “Easybusiness by Kompass” bölümü üzerinden 4.3 milyon firma ve 59 bin özel ürün kodu ile arama yapabiliyorlar. Şirketler bu araştırmalarla potansiyel müşterilerini, tedarikçilerini daha iyi görebiliyor. Hatta kendilerine bir veritabanı oluşturup bir şekilde ihracat ya da ithalat haritalarını çıkarabiliyor.

Eceurope.com
İngiltere menşeli, 14 yıllık geçmişe sahip bir B2B ve B2C sitesi. Avrupa ile ticaret yapıyorsanız ya da yapmayı planlıyorsanız bu site tam size göre. Bu sitede Avrupa firmalarının yapmış olduğu tüm alım-satım taleplerine ulaşmanız mümkün. Dünyanın en işlek ticaret sitelerinden biri.

Fis.com
Deniz ürünleri konusunda uzmanlaşmış İspanya merkezli bir site. İngilizce, İspanyolca ve Japonca dil seçenekleri var. Site en çok ABD, Hindistan, Arjantin, İspanya ve Japonya’dan ziyaretçi alıyor.

Linksorganic.com
Bu sitede dünya genelindeki organik ürünlerle ilgilenen perakendecileri, toptancıları, ithalatçıları, çiftçileri, üreticileri ve organik ürün marketlerini bulabilirsiniz. Ücretsiz üye olunabilen sitenin dili İngilizce.

Psionline.de
Alman menşeli site promosyon ürünleri alanında faaliyet gösteriyor. Almanca, İngilizce, Fransızca, Türkçe, İtalyanca ve İspanyolca olmak üzere altı farklı dil seçeneği var.

Wotol.com
Fransa menşeli endüstriyel ekipmanların alım-satımı konusunda uzmanlaşmış bir portal. Site özellikle ABD, Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve İngiltere’den ziyaretçi alıyor.

Cometotrade.com
ABD’de menşeli site elektronik, telekom, enerji, makine ve hazır giyim başta olmak üzere birçok sektöre hizmet veriyor. Dili İngilizce

Marble-institute.com
ABD orijinli site mermer, granit ve her türlü yapı taşları alanında faaliyet gösteriyor. 2006 yılında kurulmuş. Dili İngilizce.

Mfg.com
ABD’de sanayi makinesi parçaları alanında faaliyet gösteriyor. Dili İngilizce. Ücretsiz üyelik imkanı var.

Textileweb.com
ABD merkezli site, tekstil sektörüne yönelik faaliyet gösteriyor. Dili İngilizce. Ücretsiz üye olabiliyorsunuz.

Petrolplaza.com
Alman menşeli site 1994 yılında kuruldu. Petrol ürünleri alanında faaliyet gösteriyor.

Tecdoc.de
2005 yılında Almanya’da kuruldu. Otomotiv ve otomotiv yan sanayii ürünleri alanında faaliyet gösteriyor.

Texindex.com
Çin menşeli site tekstil alanında faaliyet gösteriyor. İngilizce ve Çince dil seçenekleri var.

Buykorea.org
Site adeta Güney Kore’nin e-ticaret kanalı konumunda. Birçok sektörde binlerce ürün bulabilirsiniz. Ücretsiz üyelik imkanı da var.

Ecplaza.com
Güney Kore menşeli, 1996 yılında kurulmuş site, dünya genelinde İngilizce, Korece ve Japonca hizmet veriyor. En çok ziyaret eden kullanıcılar Güney Kore, Çin, Hindistan, ABD ve Endonezya’dan.

Ec21.com
Güney Kore menşeli. 1996 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Dünya genelinde yüz binlerce üyesi var. Ayda ortalama 1 milyon ziyaretçi çekiyor. Sitede ayda yaklaşık 300 bin iş anlaşması yapılıyor. Ücretli ve ücretsiz olarak iki çeşit üyelik seçeneği var. Ücretsiz üyelikte ilan verilebiliyor ve 15 ürün kataloğu hazırlayabiliyorsunuz. Ücretli yıllık abonelikte size daha fazla imkan sunuluyor. Size ait bir web sitesi oluşturuluyor ve sınırsız bir ürün kataloğu oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca sizinle ilgili olabilecek tüm firmalara otomatik olarak tanıtım mail’i gönderiliyor.

Exportbureau.com
Bu siteye ücretsiz üye olup, ürünlerinizle ilgili birçok bilgiyi yayınlayabiliyorsunuz. Exportbureau.com’da sevkiyat, navlun ve daha birçok konuyla ilgili işinize yarayacak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. İngilizce, Çince ve Almanca gibi sekiz farklı dil seçeneği var.

Globalsources.com
Yüz binlerce üyesi olan bu siteye yılda 10 milyona yakın talep bırakılıyor. Dili İngilizce. Siteye 2012’de 5 milyon 400 bin milyon talep bırakılmış. Ülke ve sektör raporları gibi birçok rapor bulunuyor. Ayrıca Türkiye için ayrı bir sayfa ayrılmış.

Busytrade.com
Hong Kong merkezli site, en popüler B2B siteleri arasında gösteriliyor. Dili İngilizce.

Findstone.com
Hindistan menşeli. 50 bin civarında üyesi var. İngilizce, Çince, Japonca, Almanca, Korece, Fransızca, İtalyanca, Portekizce, İspanyolca ve Rumca dil seçenekleri var. Ücretsiz üyelik imkanı da sunuyor.

Surplusglobal.com
Güney Koreli menşeli. İngilizce ve Korece dil seçenekleri var. Ücretli ve ücretsiz üye seçenekleri bulunuyor.

Tradeturkey.com
Özellikle Türk şirketleriyle ticaret yapmak isteyenlere yönelik faaliyet gösteriyor. Dili İngilizce.

Bharattextile.com
Hindistan menşeli. Tekstil alanında faaliyet gösteriyor. Ülkenin en çok ziyaret edilen B2B sitelerinden biri. Dili İngilizce.

Bizeurope.com
Hollanda menşeli. Avrupa ülkeleri ve ABD’li şirketlerle iş yapmak isteyenlere yönelik faaliyet gösteriyor. En çok ziyaretçi alan sitelerden biri. Yıllık ziyaretçi sayısı 10 milyonu aşıyor. Diğer B2B sitelerinin aksine ziyaretçilerinin büyük bir bölümü ABD’den.

Tradeeasy.com
Hong Kong menşeli. Dil seçenekleri İngilizce ve Çince. Ayda ortalama 30 bin talep alıyor. Diğer sitelerden farklı hizmetleri var. Örneğin satmak istediğiniz bir ürünle ilgili duyuru yapıp beklemek yerine potansiyel müşterilere bu talepleriniz iletiliyor.

Insme.org
İtalya menşeli. Kar amacı gütmeyen site, KOBİ’lere yönelik bilgi ve iletişim alanlarındaki yenilikleri duyuruyor. Beş farklı dil seçeneği var.

Textilesource.com
Kanada menşeli. Üyeleri arasında tekstil şirketleri yoğunlukta. Dili İngilizce.

WoodBusinessPortal.com
Romanya menşeli site, ağaç ürünleriyle ilgili alım-satım taleplerinin yanı sıra ithalatçı, distribütör ve üretici şirketlerin listelerine yer veriyor. Rumence, İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca dil seçenekleri var.

Openrussia.ru
Rusya Federasyonu menşeli. Sitede Rusya’ya çeşitli sektörlerden ürün satmak isteyen şirketlerin teklifleri yer alıyor. Dili İngiliz ve Rusça.

Rusbiz.com
Rusya Federasyonu menşeli. Rusya’yla iş yapmak isteyen şirketlere yönelik hizmet veriyor. Rusça ve İngilizce dil seçenekleri var. Dört tip üyelik mevcut.

Fita.org
1984 yılında ABD, Meksika ve Kanada’daki uluslararası ticareti geliştirmek amacıyla kurulmuş.

Tradeindia.com
Hindistan’ın en büyük B2B sitelerinden biri. 1996 yılında kurulan sitede binlerce farklı ürünün alım ve satım ilanlarını görebilirsiniz. Alibaba.com’dan sonra en çok ziyaret edilen B2B sitesi. Hindistan pazarına yönelik alıcı ve satıcıların tekliflerini sunabildiği ve veritabanına ulaşılabilen bir portal. En çok Hindistan, Çin, ABD, Pakistan ve Endonezya’dan ziyaretçi alıyor.

Export61.com
Avustralya’dan ithalat yapmak isteyenler için ideal bir ortam sunuyor. Avustralyalı ihracatçıların yanı sıra bu ülkeyle ilgili istatistiklere ve diğer yararlı bilgilere ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Thomasglobal.com
Yüz binlerce ihracatçı şirketle bu site aracılığıyla bağlantı kurabilirsiniz. Sitede 10 binden fazla ürün seçeneği mevcut.

Allworldautomotive.com
Bu sitede otomobil ve otomobil yedek parçalarıyla ilgili ithalatçı ve ihracatçıları bulabilirsiniz. Dili İngilizce. Üyelik için herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Jetro.go.jp
Japon şirketlerle iş yapmak istiyorsanız bu siteye bir göz atın. 2003 yılında devlet desteğiyle Japonya’da kurulmuş. Sitede, Japonya’ya yatırım yapmak ya da bu ülkedeki ithalatçı ve ihracatçı şirketlere ulaşmak isteyenlerin alım-satım talepleri var. Üyelik ücretsiz. Dili İngilizce ve Japonca.

B2b-europe.com
2004’te İspanya’da kurulmuş. İspanya merkezli bir site. İçeriği Avrupa odaklı. Ancak dünya çapında satıcı, tedarikçi, toptancı ve üreticileri bir araya getiriyor. İngilizce dışında farklı dil seçenekleri var.

Esources.co.uk
İngiltere menşeli. 200 binden fazla kayıtlı üyesi var. Çok geniş bir ürün yelpazesine sahip. Uluslararası toptancılar, dağıtıcılar, ithalatçılar, ihracatçılar ve üreticileri bir araya getiriyor.

Europages.com
1 milyondan fazla kayıtlı üyesi var. Site 26 dilde yayın yapıyor. İlan veren firmalar ayrıca Europages ilanları olarak kitap halinde yayınlanıyor

Tadeboss.com
Çok hızlı büyüyen bir site. Kayıtlı üye sayısı 400 bini aşıyor. 160 bin ticari bilgi ve 72 bin ürün seçeneği mevcut. Site üyelerine dünyanın her yerinden iş ortakları buluyor.

Exportbureao.com
Tamamen ücretsiz. Birçok yaralı bilgi ve link sunuyor.

Webtex.ag
Tekstil makinelerinin alım satımının yapıldığı bir B2B sitesi. Dili İngilizce ve Almanca.

Diytrade.com
DIYTrade.com 1 milyondan fazla ürüne ulaşılabilen, dünyanın en büyük Çin menşeli B2B sitelerinden biri. Çin ürünlerinin tedariğinde alıcılara yardımcı oluyor. En çok Çin, Hindistan, ABD, Tayvan, Rusya’dan ziyaretçi alıyor.

Hotelexchina.com
Otel malzemeleri alım-satım yapanların buluşma noktası. Bu alanda en popüler B2B sitelerinden biri.

Premierbc.com
Çin menşeli, Premier Business Club çok dilli bir site. 12 yıldan bu yana faaliyet gösteriyor. Site ticari bilgiler göndermek ve üzerinden arama yaparak tüm dünyadan iş ortakları bulmak üzere tasarlanmış.

Find2trade.com
Polonya menşeli bir site. Sektör ve lokasyon ayrımı yok. Bu site üzerinden yeni iş ortakları bulabilir ya da tedarikçilere ulaşabilirsiniz. Sektöre ve ürüne göre tekliflerin üretici ya da satıcılara yönlendirilmesi yapılıyor. Sitenin alt yapısı sahte profil ve teklif taleplerin oluşturulmasını engelliyor.

Greatexportimport.com
Çin menşeili bir site. Dünyanın önde gelen ticari bilgi veritabanı. Bu sitede alıcılar ve satıcıların ticari bilgi teklif ve taleplerini görebilirsiniz. En çok ziyaret eden ülkeler sırasıyla şöyle sıralanıyor: ABD, Hindistan, Vietnam ve Fransa.

Ironplanet.com
ABD merkezli. Ağır iş makineleri konusunda hizmet veriyor. En çok ABD, Nijerya, Kanada, İtalya ve Peru’dan ziyaretçi alıyor.

Plastemart.com
Hindistan merkezli. Plastik sektöründe uzmanlaşmış. Bu sektörle ilgili ürün, makine ve hammadde alanlarında faaliyet gösteren alıcı-satıcı firmalar yoğun bir şekilde bu siteyi kullanıyorlar. En çok Hindistan, ABD, İran ve İngiltere’den ziyaretçi alıyor.

Directindustry.es
İspanya menşeli. Bu siteye girerek endüstriyel makine ve ekipmanları konusunda dünya çapında alıcı ve satıcılara ulaşılabilirsiniz. En çok İspanya, Meksika, Peru, Venezuela ve Şili’den ziyaretçi alıyor.

Fibre2fashion.com
Hindistan merkezli. Özellikle tekstil perakendesi konusunda uzmanlaşmış. En çok kullanıcıyı şu ülkelerden alıyor: ABD, Hindistan, Bangladeş, Çin ve Pakistan.

Bu sitelerin üyelik ücretlerini devlet karşılıyor
www.alibaba.com
www.all.biz
www.archiexpo.com
www.army-technology.com
www.b2b-center.ru
www.bncnetwork.net
www.bysharing.com
www.chemorbis.com
www.directindustry.com
www.dothealth.com
www.ec21.com
www.emarketturkey.com
www.environmental-expert.com
www.europages.com
www.europeansourcing.com
www.exportaworld.com
www.exportpages.com
www.farmofthemall.com
www.fibre2fashion.com
www.fordaq.com
www.frappr.us
www.globalsources.com
www.infomine.com
www.kompass.com
www.lonak.com
www.mfg.com
www.nauticexpo.com
www.panjiva.com
www.power-technology.com
www.psi-network.de
www.recycle.net
www.steelorbis.com
www.stonecontact.com
www.tecdoc.de
www.tradeatlas.com
www.tradeboss.com
www.tradekey.com
www.turkishbusinessplatform.com
www.turkishexporter.net
www.turkiyeihracatcilarbirligi.com
Başvurular nereye yapılacak?

Devlet e-ticaret sitelerine üye olan şirketlerin yıllık üyelik ücretlerinin yüzde 70’ni karşılıyor. Destek miktarı yıllık 10 bin dolarla sınırlı. Bir şirket en fazla beş siteye üye olabilir. Destek süresi ise üç yıl.

E-ticaret destek başvuruları Ekonomi Bakanlığı’nın Ankara’daki merkezine yapılıyor. Ayrıca bakanlığın Marmara ve Batı Anadolu Bölge Müdürlüklerine başvuru dosyalarını kabul etme yetkisi verilmiş. Buna göre İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, Bursa, Bilecik, Düzce, Sakarya, Kocaeli, Yalova, Bolu, Kırklareli’ndeki şirketler Marmara Bölge Müdürlüğü’ne başvurabilir.

Batı Anadolu Bölge Müdürlüğü ise Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak’taki şirketlerin başvurularını kabul ediyor.
Ekonomi Bakanlığı’na 0312 204 75 00, Marmara Bölge Müdürlüğü’ne 0212 454 08 00, Batı Anadolu Bölge Müdürlüğü’ne ise 0232 483 40 26 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

En çok talep edilen ürün ve hizmetler

Ayçiçeği yağı
Bebek gıdası
Çay
Diyet ürünleri ve sağlık için ürünler
Dondurulmuş ve derin dondurulmuş gıda ürünleri
Ekmek
Elektrik üretim ve dağıtım
Ev içi mobilyaları
Gıda ürünlerinin işlenmesi ve ambalajlanması
Gıdasal sıvı ve katı yağlar
Gübre
Hayvan yemler
İnşaat aracı firmaları
Kadın hazır giyim
Kek ve pasta
Kozmetik, saç, cilt ve diş ürünleri
Krema
Meyve ve sebze için kasa ve ambalaj ürünleri
Meyve-sebze işlenme malzemeleri
Mutfak mobilyaları
Peynir
Prefabrik ev
Su türbinleri
Süt ve süt ürünleri
Şarap
Şekerleme
Tavuk
Tıbbi ve cerrahi aletler
Üzüm
Kaynak: Kompass
Didem TANER / Kompass Genel Müdürü
“Şirketler yeni pazarlar ve müşteriler buluyor”

Günümüzde dış ticaret ve internet yakınlaşması firmaları da geleneksel ticaret yöntemlerinden e-ticarete, geleneksel pazarlama araçlarından internet pazarlamasına doğru yönlendiriyor. Firmalar yeni müşteri ve pazar bulma arayışlarında giderek daha fazla e-pazaryerlerini kullanıyor.
Birbirine ulaşma şansı çok az olan firmalar bu tarz portallar aracılığıyla birbirleriyle iletişime geçiyor. Bu sayede şirketler yeni pazarlar ve yeni müşteriler buluyor. B2B sitelerinde yer almanız firmanızın güven unsurunu artırıyor. Sizinle iş yapmak isteyen firmalar, B2B sitelerinde firmanızı gördükleri zamana güvenleri artıyor. B2B siteleri kısıtlı imkanlara sahip olan KOBİ’lere dünya çapında isimlerini, faaliyetlerini ve ürünlerini tanıtma şansı sunuyor.

B2B’nin faydaları

-Daha hızlı, daha kolay ve daha düşük maliyetlerle ticaret yapmanızı sağlıyor.
-Ürün ve firmanızın ilanını vererek çok düşük maliyetlerle reklam ve tanıtım yapabiliyorsunuz.
-Basit ve kolay bir şekilde global pazarlara açılabiliyorsunuz.
-Bilgisayarınızın başına geçip, yüz binlerce üyesi olan B2B sitelerinde fiyat araştırması ve fiyat karşılaştırması yapabiliyorsunuz.
-Hedef pazarlarınızda hangi gelişmelerin yaşandığını, hangi ürünlere talep olduğunu saniye saniye takip edebiliyorsunuz.

Şafak YÜKSEL / Anadolu Bil Meslek Yüksek Okulu E-Ticaret Bölümü Öğretim Görevlisi
“Patronlar tüm ticaret sürecini takip edebiliyor”

B2B sitelerinde ticaret yapan şirketlerin yöneticileri süreç yönetimiyle ilgili çok önemli bir avantaj kazanıyor. Ticaretin her aşaması benzer veya aynı çerçevede geliştiği için kontrol imkanı geleneksel ticaret yöntemlerine kıyasla daha fazla. Bu sayede iş verimliliği artıyor. B2B sitelerinde ticari işlemler geleneksel ticarete göre çok daha hızlı ilerliyor. Geleneksel yolla günler hatta haftalar alabilecek işlemler çok hızlı bir biçimde halledilebiliyor. Ayrıca B2B siteleri aracılığıyla ithalat ya da ihracat yapan firmalar müşteri ve tedarikçi bulma konusunda bir adım öne geçiyor.
Günümüz koşullarında rekabet avantajı sağlamak isteyen her şirket iş süreçlerini elektronik ortama taşımak zorundadır. Ticari faaliyetlerin B2B sitelerine taşınması bu anlamda önemli bir kilometre taşıdır. Bu sayede firmalar maliyet avantajı sağlamanın yanında yeni pazarlara açılabilir, işlerini daha hızlı ve kolay halledebilir, verimliliklerini artırabilir, çekinceleri olanlar dış ticaret konusuna daha sıcak yaklaşmaya başlayabilirler.
Yakın gelecekte gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bulunan şirketlerin tamamına yakınının B2B siteleri üzerinden iş yapacağı öngörülüyor. Bu anlamda B2B sitelerle iş yapmak bir tercih olmaktan çıkıp neredeyse zorunluluk haline gelecek. Bu durum beraberinde uzmanlaşmayı getirecek ve firma sicillerinin de daha yakından izlenebileceği sektörel B2B siteler ön plana çıkacak.
Teknolojik anlamda ise çok yakın gelecekte mobil cihazlarla sitelerin tam entegrasyonu sağlanacak. Güvenlik ise önemli konulardan biri olarak gündemdeki yerini koruyacak. Yaklaşık 10 yıllık bir zaman zarfında ise hologramik görüntüler yardımıyla ürünler gerçeğe yakın boyut ve şekillerde incelenebilir hale gelecek.
E-ticaret uzmanı yetiştiriyor

Yorktrade E-Dış Ticaret Okulu, e-ticaret eğitimi veriyor. Eğitim programlarını bir buçuk ile iki buçuk ay arasında değişiyor. Programı tamamlayan katılımcılara uluslararası geçerliği olan bir sertifika veriliyor.

Eğitimlerde katılımcılara klasik iç ve dış ticaret bilgisi verildikten sonra, internet üzerinden yapılan tüm ticari işlemler uygulamalı olarak, gerçek piyasa kuralları altında öğretiliyor. Mezunlar eğitim sonunda firmaların dış ticaret departmanında çalışabiliyor. Bazıları ise kendi işlerini kuruyor ya da internet üzerinde ithalat ve ihracat broker’lığı yapabiliyor.
Yorktrade’in bireysel katılımcıların yanı sıra şirket çalışanlarına yönelik eğitim programları da var. Kurumun KOBİ’lere özel eğitimleri de bulunuyor. Bu eğitim programlarında şirketlere ürettikleri ya da fason olarak tedarik ettikleri ürünleri yurtdışına ihraç etmenin yolları öğretiliyor. Ayrıca internet üzerinden ithal edilen ürünlerin yurt içine satmanın yolları da gösteriliyor.
Telefon: 0212 233 84 14
www.yorktrade.net

Ersan Çıplak/Para Dergisi

 

 


admin hakkında 1305 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.