İkinci el eşyalar yeni sektor yarattı!
ikinci el esyaIkinci el esya dukkanlari bazen yatirimcisina cok kazandirabiliyor,ozellikle son donemlerde yeniden gundeme gelen 2.el esya satan yerler yatirimcisini memnun ediyor.3 yıl önce ortağı Yalçın Avcı ile İstiklal’deki ilk mağazasını açan Hakan Vardar, bugün 5 mağazaya ulaşarak şubeleşti. Önümüzdeki aylarda yurtdışında iki, Ankara ve Bodrum’da da birer mağaza açacak olan Vardar, ikinci el giysilerden kendi işini yarattı.

Diziler, şov programları bilinirliği artırıyor

9 kişiden oluşan deneyimli bir tasarım ekibine sahip olan By Retro, pek çok tv programı, film ve dizilerin kıyafetlerini tasarlıyor. Reklam, fantastik film ve tv programları için tasarım yapan ekip, öncesinde kütüphaneye girip, araştırmalar yapıp, eski dönemlere ait resimleri buluyor ve sonra o resimlerin üzerine çizimler yapıyorlar. Retro’nun tasarımını yaptığı ve kıyafet verdiği programlar arasında Ata Demirer’in şov programı, Televizyon Makinası, Hititlerin Taş Ocağı belgeseli, Annem ve Hatırla Sevgili gibi diziler, Gölge ve Vizontele gibi filmler, Doritos ve Genç Tukcell reklamları yer alıyor.

By Retro bundan 3 yıl önce Hakan Vardar ve Avantgardeast’ın sahibi Yalçın Avcı tarafından kuruldu. Avcı’nın İstiklal Caddesi’nde Avantgardeast ile 15 yıl boyunca oluşturduğu müşteri profili Hakan Vardar’ın 12 yıl boyunca yaptığı ikinci el giysi alım satım tecrübesi ile birleşince By Retro’yu kurup kısa zamanda şubeleştiler. İstiklal Caddesi’nde Suriye Pasajı’nın alt katında yer alan 750 metrekareye kurulu By Retro’da gece elbiselerinden şapkalara, askeri üniformalardan antika eşyalara kadar 1920’lerden 80’lere kadar pek çok ürün bulunuyor. Bağdat Caddesi Çiftehavuzlar, Ankara Tuna, Eminönü ve Kasımpaşa’da da mağazaları bulunan By Retro mağazalarında 30 bin kalem ürün bulunuyor. Aynı zamanda dünyaca ünlü Avrupa’da 130 mağazası bulunan Angelina Jolie, Julia Roberts, Brad Pitt gibi ünlüleri giydiren Mitex’in ve Delta’nın da distribütörlüğünü yapan By Retro, sadece ikinci el ürünleri değil 50’li 60’lı yıllarda üretilmiş ama depolarda kalmış ürünleri de satıyor. Giyilmiş kıyafetler ise ciddi bir bakımdan geçirildikten sonra mağazalarda yerini alıyor.

Hakan Vardar’ın ikinci elle tanışması ortaokul yıllarına dayanıyor. Kolejde okuyan ama arkadaşlarına göre daha zor koşullar içinde bulunan Vardar, bir gün Eminönü’nden aldığı ikinci el deri ceketi giyip bir anda sınıf arkaşları arasında popüler olunca ikinci el giyimle tanışmış oldu. Daha sonraki yıllarda da Eminönü’ndeki dükkanlardan ikinci el alıp giyinmeye devam eden Vardar, liseyi bitirdiğinde iplik imalatı ve yurtdışından ayakkabı ithalatı işleriyle uğraştı. Avrupa’ya gide gele ikinci eli de öğrendi ve Eminönü’nden aldığı ikinci el palto, ceket ve takım elbiseleri Anadolu’ya göndermeye başladı. 7 sene önce nostaljiye dönen ve artık çoğunlukla 50’li, 60’lı yılların kıyafetlerini alıp satmaya başlayan Hakan Vardar, ürünlerini genelde İspanya ve Almanya’dan getirtiyor.

Türkiye’deki ikinci el mağazaların da kendisinden ürünler aldığını söyleyen Vardar, çok önemli markaların bile gelip kendilerinden 20-30 parça kıyafet alıp, sonradan kendilerinin ürettiklerini söylüyor. Sosyeteden pek çok tanınmış simayı da ikinci el giydiren Vardar, bu talebin nedenlerini şu sözlerle açıklıyor: “Dünyada modacılar hep geriye dönüyor, tüm tasarımlarda eski yılların çizgileri var. Diğer taraftan günümüz trend ürünlerinin hepsi birbirinin aynı. Akşam İstiklal Caddesi’ne çıktığınızda gençlerin hepsi aynı giyiniyor, pişti oluyor. Ama ikinci el giyenler yüzlerce binlerce insan arasından seçiliyorlar. Farkı görüyorsunuz.”
Gençler revaçta
Genelde gençlerin ve farklı olmak isteyen ünlülerin tercih ettiği ikinci el mağazalarında en çok elbiseler ve şapkalar talep görüyor. Satın almaktan çok kiralamayı tercih eden gençler, fiyatların 5 YTL ile 100 YTL arasında değiştiği mağazada istedikleri ürünü kiralayıp kuru temizlemesini yaptırarak geri getiriyorlar. Vardar, “Cuma akşamları gençler gelip, iki elbiseyi 15 milyona kiralıyorlar. Satın almak yerine o hafta sonu iki değişik elbise giymiş oluyorlar, pazartesi günü de kiraladıkları elbiseleri getirip yeniden başka elbiseler kiralıyorlar” diyor. İkinci el ürünün tercihindeki en büyük nedenin özel olmak olduğunu söylüyor. Vardar: “Her üründen bir tane var. O, nedenle herkes çok özel olacak.”

By Retro, Yugoslavya ve Bosna’da da iki mağaza açacak. Oradaki ülkelerde de insanların nabzını ölçüp, ona göre ikinci el giydirecek olan By Retro, şu sıralarda Ankara Tuna’da ikinci mağazasını açmak üzere. Yaz aylarında ise Bodrum Gümbet’te şube açacak olan By Retro, Türkiye’de bu şekilde şubeleşip büyüyen tek ikinci el mağazası. Hakan Vardar, ikinci el mağazacılığın tamamen bilgi isteyen bir iş olduğunu, tekstille değil de daha çok antikacılıkla ilgili olduğunu söylüyor: “Antikayı ikinci elin bir parçası olarak görüyorum, çünkü tamamen eski yıllara, o dönemlere ait.”
Hürriyet İK


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.