Hürmak’tan, iki plakalı plastik enjeksiyon makinesi
Yüzde 93 oranında yerli olarak plastik enjeksiyon makineleri üretimi yapan Hürmak Makine, iki plakalı plastik enjeksiyon makinesi üretimi için gün sayıyor.
hurmak
1969 yılından bu yana faaliyette olan firmalarının Türkiye’nin en köklü yerli üreticisi konumunda olduğunu belirten Hürmak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burç Angan, geleneksel üç plakalı plastik enjeksiyon makinesinden farklı bir prensip ile çalışacak iki plakalı plastik enjeksiyon makinesi üretimi için TÜBİTAK desteği ile Ar-Ge çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Projeyi haziran ayında sonlandırarak iki plakalı plastik enjeksiyon makinesini Türkiye’de üreten ilk firma olacaklarını savunan Angan, “Dünya genelinde bu makinelerin üretimini yapan ülke sayısı pek fazla değil. Şu anda Türkiye’de yerli üretici olmadığı için bu makinelerde yüzde 100 oranında dışa bağımlıyız. Biz bu üretimle hem Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmayı hem de uluslararası platformlarda sesimizi duyurmayı hedefliyoruz” dedi.

Burç Angan, iki plakalı enjeksiyon makinesi hakkında şu bilgileri verdi: “İki plakalı enjeksiyon makinesinde makas sistemi kullanılmadığından, üç plakalı sistemlere kıyasla yüzde 30 ila yüzde 40 oranında daha ufak ve hafif. Bu özelliğiyle üretim alanından tasarruf sağlamasının yanı sıra dört kolondan eşit sıkma sayesinde maksimum rijitliği sağlayan sistem, geniş mengene hareketi kabiliyetine de sahip. Bu da otomotiv, beyaz eşya ve bu gibi büyük parçaların üretildiği sektörler için ideal bir çözüm olacak.”

Basit seri üretim makineler yerine kullanıcıların aradığı ve özel yapılandırılmış makineler üreten bir firma olmayı hedeflediklerini ifade eden Angan, tüm makinelerindeki enerji tasarruf sistemlerini 2010 yılında standart hale getirerek müşterilerinin enerji giderlerini büyük oranda düşürdüklerini ifade etti. 2012 yılında Ar-Ge çalışmalarını tamamlayarak seri üretimine başladıkları alçak basınçlı enjeksiyon makinelerinin üretiminde dünya genelinde 5’inci, Türkiye’de ise ilk firma olduklarını aktaran Burç Angan, “Elektronik sektöründe devre ve kartların üzerinin kalıplanması, konektörlerin kaplanması gibi alanlarda kullanılan bu makine, normal enjeksiyon makinelerinin aksine, işlenen malzemeye elektronik herhangi bir zarara sebebiyet vermemesi ve dış etkenlerden tamamıyla izole etmesi sebebiyle elektronik sektöründe ciddi talep görüyor. Makinenin yurtiçinde kullanımı henüz yaygınlaşmadı ama yurtdışındaki üreticiler tarafından ciddi talep ediliyor” diye konuştu. Ucuz Çin ve maliyetli Avrupa makinelerin bulunduğu pastadan kaliteli ve ekonomik orta düzey bir alternatif olarak pay almayı amaçladıklarını da aktaran Angan, önümüzdeki yıllarda ihracat oranlarını yüzde 60 seviyelerine çıkararak, ihracat ağırlıklı çalışan bir firma olmak istediklerini söyledi.

“Yel değirmenleri ile savaşıyoruz”

Türkiye’nin ihtiyacı olan makine çeşidinin yaklaşık yüzde 90’nını üretecek mühendislik bilgi ve kapasiteye sahip olduğunu ifade eden Angan, sektörün unutulduğunu ve yeterli desteği almadığına dikkat çekti. “Deyim yerindeyse yel değirmenleri ile savaşıyoruz” diyen Angan, şunları söyledi: “Bu makinelerin çok kolay ithal ediliyor olması yerli sanayicinin belini kıran diğer bir etken. Herhangi bir kişi hiçbir teknik servis veya destek yetkinliği aranmaksızın plastik enjeksiyon makinesini ithal edip satabiliyor, hatta ihalelere bile girebiliyor. Halihazırda sadece yüzde 1.7 gibi sembolik bir Gümrük Vergisi alındığından, üretici ve ithalatçı arasında denge oluşturulamıyorken, bir de bu şekilde makine ithal edip satan şahıslar hem piyasadaki dengeleri bozuyor hem de uzun vadede gerekli parça desteği ve servis hizmetini veremedikleri için bu makineleri almış olan sanayicinin büyük kayıplara uğramasına sebep oluyor.” Angan, sektörün gerekli desteği gördüğü takdirde hızlı bir gelişme içine gireceğine ve Avrupalı üreticilerin pastasından pay almaya başlayacağına dikkat çekti.kobiden


admin hakkında 1295 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*