Hobi bahçesi kurma ve işletme nasıl olur
hobi bahçesiSon yıllarda yeni bir girişim alanı olan hobi bahçeleri yatırımcıları için oldukça kazançlı işlerden biri haline geldi.Özellikle büyükşehir insanının toprak sevgisini ve toprağa olan özlemini giderecek bu alanlar ciddi kazançlar sağlamaya başladı.Birçok şehirde olmasına rağmen aktif ve yeterli sayıda mevcut değiller.

Bu işi yapanlar genede oldukça küçük arazileri parselleyerek hobi bahçesi işini yapmaktalar.Oysaki bu işi profesyonel anlamda yaparak çok büyük kitlelere ve paralara ulaşılabilir.Hemen hemen her boyuttaki hobi bahçeleri girişimcisine para kazandırsada, büyük çaplı dizayn edilen alanlar daha istikrarlı ve kazançlı olacaktır.

İşin detaylarından bahsedelim birazda..

Böyle bir yatırımda arazinin büyük olması, parsel sayısını artıracağı gibi kiraya verilecek alan sayısınıda artıracaktır.Böyle bir bahçe kurarken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır.Öncelikle arazinin yanına su getirilmiş olması gerekmektedir ve bu alanın sürülerek çapalanmaya hazır hale getirilmiş olması gerekir, drenajı sağlanmış, elle işlenmeye uygun hale getirilerek işe başlanması gerekmektedir.

Neden büyük arazi ?
Şöyle bir örnekleme yaparsak 10 bin metrekarelik bir alanda hobi bahçesi kurulursa 250 metrekare üzerinden parsellere ayırarak kiraya verilebilir.Kira fiyatları şehirden şehire değişsede bu metrekarede fiyat en az 500 en fazla aylık 1000 lira aralığında değişmektedir.

Tabi burada hizmeti sunma şekli her zaman bahsettiğimiz gibi en önemli unsurdur.Öncelikle her parselde kiraya verilecek alanın 50 metrekarelik kısmına kulubeler inşa edilerek, bu alanları kullanacak kişilere özel alanlar yaratmak çok önemli olacaktır.Bu alanda organik tarım yapılacağından bahçeleri bağımsız hale getirmek çok önemlidir.Bu noktada çok iyi bir projelendirme avantaj sağlayacaktır.Tabiki yukarıda bahsettiğimiz 250 metrekarelik parselleri belli düzene göre ayırdığımızda alan kaybı olacaktır fakat bu şekilde yapılan hobi bahçesininde talebi çok fazla olacaktır.

İkinci bir seçenekte daha küçük metrekare parsellerdir,piyasada en çok kullanılan metrekare olan 30 metrekarelik parsellere ayırarak ta bu işi yapabilirsiniz.Genelde girişimcilerin en çok uyguladığı yollardan biri küçük parsel daha fazla kazançtır.30 Metrekarelik alan kirasının aylık 150 lira olduğunu düşünürsek oldukça karlı bir iş olduğunu hemen görebiliriz.

10.000/30=333 parsel olmakta yuvarlak hesapla 300 parsel dersek
300x 150=45.000 TL aylık gelir.
Tabi işe başlarken sulama tesisatı ve diğer giderler için iyi bir analiz yapılması gerekiyor.Özellikle sulama sistemi için ideal bir fiyat bulunursa oldukça avantajlı olacaktır.

Gördüğünüz gibi sadece arazi dahi para kazandırabilmektedir. Bol kazançlar

Melda ASLAN
orjinalisfikirleri.com


admin hakkında 1327 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

2 yorum

  1. Bu topraklar babanızın malı da olsa bunu yapmazsınız. Tarım arazileri devamlı ürün alınan arazilerdir. İsteğe bağlı yani edepsiz zenginlerin eğlencelerine heba edilmemeli. Bir gün giderler, iki gün giderler. Arazilerde, tarım arazilerinin parçalanamaz yasağına inatla parça parça olur. Tarım arazisi vasfını kaybeder. Zenginlere tapu çıkar, gökdelenler dikilir. Şehirden bıkanlar yeni hobi bahçesi kurarlar. Kısır döngü Zengin daha zengin parası olduğu için istediğini alır, fakirde kermeslerde hatırlanır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.