Hayvan Tesisleri Nereye Nasıl Kurulmalı
hayvancılık3Hayvancılık yapmak isteyenler en önemli konulardan biri tesisin nereye kurulacağıdır.Tesislerin kurulacağı arazinin hafif eğimli ve toprağının geçirgen olması oldukça önemlidir. İmkan var ise, eğimin güney cephesi yönünde olması tercih edilmelidir. İşletme artıklarının insan yerleşim bölgelerinin yakınında olmamasına ve bölge hakim rüzgarlarının yönü dikkate alınarak tesislerdeki kokunun insanları rahatsız etmemesine özen gösterilmelidir.

Barınaklar özellikle içme suyu kaynaklarına, aşırı sıcak noktalara veya dere yataklarına inşa edilmemelidir. İşe başlarken barınakta hayvanın yattığı, yem yediği, gezindiği ve sağıldığı yer ile yem dağıtımı, gübre temizliği, sağım ve diğer bakım işlerinin kolaylıkla yürütülebileceği doğru bir tasarım yapılarak makine, ekipman ve işgücünden tasarruf edilmelidir. Sığırların hareketine, barınak içi ve dışındaki iş trafiğine, sütün sağılması ve soğutulmasına, yemin muhafazasına yetecek alanlar hesaplanmalıdır.

Ahır ve işletmeye ait diğer yapılar işletme avlusu içerisinde bir harmoni teşkil etmelidir. Ahırlar; hayvanların temiz hava, sıcaklık ve nem gibi çevre isteklerini en iyi biçimde karşılamalıdır. Ülkemiz iklim koşullarına daha uygun olan yarı açık ahır sistemleri tercih edilmelidir. Barınak, yörede bol ve ucuz bulunan malzemeler kullanılarak düşük maliyetle ve hayvanların yaşam tarzına ve davranışlarına uygun olarak inşa edilmelidir.

Ülkemizde yatırımcılar çoğunlukla işe barınak yapımıyla başladıklarından sermayesini çok büyük bir iştahla inşaata yatırmaktadır. Kaba yem üretimi, insan kaynağı ve damızlık hayvana gerekli olan kaynağı ayıramamaktadır. Süt Sığırı Ahırında; Sağmal hayvan bölmesi, buzağılık bölmesi (ferdi buzağılık bölmesi/buzağı kulübesi, serbest dolaşımlı buzağılık bölmesi), genç hayvan büyütme bölmesi, doğum bölmesi, hasta hayvan bölmesi, karantina bölmesi ve sağım ünitesi olmalıdır.

Hayvan Tesisi Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Barınaklarda duraklar uygun ölçülerde olmalıdır.
 2. Barınak sistemlerine göre yemlik ve suluklar yeterli ve uygun ölçülerde olmalıdır.
 3. Ahırlarda mutlaka havalandırma ve sıcaklığın kontrolü için sistemler kurulmalıdır.
 4. Barınaklar hayvanları hava cereyanından korunmalıdır.
 5. Metabolizma hastalıklarını önlemek için özellikle gebeliğin son dönemlerinde serbest gezinecekleri alanların olmalıdır. (1 Hayvan için 9-10 m2 gezinme alanı),
 6. Düşüp kaymaları, çeşitli ayak hastalıklarını ve mastitisi önlemek için uygun zemin seçilmelidir.
 7. Sağmalların yatak yerlerinde; sap-saman, kauçuk, kum, kuru gübre, kullanılabilir. Bu amaçla beton, taş, ahşap, asfalt, tuğla yatak kullanımı uygun değildir.
 8. Barınak ve sağımhane zemini dümdüz olmamalı, belli aralıklarla pürüzlü bir zemin olmalıdır. Ahırın uzunlamasına yani idrar kanalının gübre çukuruna doğru eğimi %1 olmalıdır. Durakların gübrelik ve idrar kanalına doğru eğimi %1-2 arasında olmalıdır.
 9. Kapılarda eşik bulunmamalıdır.
 10. Kapı girişlerinde antiseptik içeren ayak banyoları konulmalıdır.
 11. Besi hayvanı barınaklarında (ahırları/yapıları); gerek yapımının kolay ve ucuz olması gerekse sağlıklı bir besicilik yapılamasına imkan verdiğinden serbest veya açık sistemler tercih edilmelidir.
 12. Ergin bir hayvan günde 50 kg katı + sıvı atık çıkarır. Gübre çukuru 6 aylık atığı stoklayacak kapasitede yapılmalıdır.
 13. Gübre en az 2 ay olgunlaşmadan tarlaya verilmemelidir​.

admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.