Hatay’da Yatırım Fırsatları
Ülkemizin en güneydeki ili olan bu şirin il ayrıca sahip olduğu yatırım koşulları ilede yatırımcıların dikkatini çekiyor..

atayda iş olanakları
atayda iş olanakları
Hatay büyüyen Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilerinden biridir. Birçok sektörde önde denilmesinde bir sakınca yoktur. Toplam işlem değildi nüfusa göre hacim olarak bakılırsa lojistik, ayakkabı, mobilya, metal, tarım ve turizm gibi konularda 1. sırada yer alır. Ayrıca çok çeşitli sosyal dokusu ve dağı ile denizi ile her türlü tarım, hizmet ve sanayi sektörlerinde yatırımcılar için fırsatlar sunuyor. Hatay’da iş yaparak para kazanmak isteyenler için tam bir fırsatlar şehridir.

2015 yıllında yapılan istatistiklere göre Hatay nüfusu 1.400.000 bine ulaşması bekleniyor. Ev halkı oranı işe 4,3 olması bekleniyor ve kişi bası milli gelir ise 10.000 dolar civarında hesaplamalarda tahmin ediliyor. Hane halkının küçülmesi gelirin artmasından dolayı da alım gücü yükseliyor. Bu gün Antakya’da yasayan insanların % 80 kendi konutlarında ikamet ediyor. O nedenle kiralık konutlarda boş yer bulmak zor. Onun için inşaat firmaları ve inşaat firmalarını bağlı sektörler de hızlı bir büyüme potansiyeline sahip oluyor.

Hatay’ın büyüme hızına bağlı olarak da gayrimenkul ve işletme olarak yatırım yapmak isteyenler için tam fırsatlar zamanı yeter ki doğru yerden doğru bir fiyatla alım yapılsın her zaman alan kazanacak bu kazanç oranı ne bankada ne de borada bulma durumu söz konusu olamaz. Alan her zaman karlı çıkacak. Ayrıca Antakya da araç sayısının fazla olması da otomobil sektöründe işletme kurmak isteyenler içinde cazibeli halle geliyor.

Bu kadar cazibeli ve büyüme potansiyeli olmasının en büyük sakıncası da işletme kuranların bir birinin kopyası kurumsallaşmaktan ve markalaşmaktan uzak eski yöntemlerle iş yapmaya devam etmesidir. İşletme yönetimi ve yatırım yapma anlayışları değişmelidir. İşletme kuracak olanlar var olan işletmelerini geliştirme yolluna gitmeli küçük işletmelerde büyümek zorundadır. Nitekim özelikle Hatay inşaat firmalarının sahipleri bu büyüme ve fırsatlardan bay almak için bir birinin aynısın karsı karsıya tekel büfelerinden daha çok inşaat firmaları olmuş. Bunların tek rakipten daha fazla satmak için fiyatlama üzerinde rekabet ediyorlar. Bu da bazılarının batmasına neden oluyor.

Mimari ve estetik acıdan aynı binalarda yan yana dizilmeye başladı nitekim cebinde nakit olarak 2000,000 TL si olanlar 8 ile 10 dairelik proje yapmak için kat karşılığı alarak işe başlamışlar. Ayrıca emlak firmaları ile çalışmak istememeleri de kendileri için kısa vade de karlı uzun dönemde zararlı olarak yansıyor. Bu arada % 20 nakit koyan bir insan %20 kar marjı ile çalışırsa kar oranı % 100 mü olur % 20 mi onlar 20 de ısrarlı bende 100 de ısrarlıyım bir tek bu konuda anlaşamıyoruz Kısacası özetlersek Hatay’da ne iş yapılırsa yapılsın güzel paralar kazanılacak fırsatlar var.

Abit Gülistan/Trendisfikirleri.com


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.