Güvenlik Sektöründe Daha Çok İş Var
Karlı işler
Karlı işler

Son yıllarda hızla artan özel güvenlik firmaları, girişimcileri bu alanda yeterli firma var diye düşünmesine sebep olabilir.Oysaki sektör halen gene girişimcilerini beklemekte.Gerek özel güvenlik olsun gerek güvenlikle ilgili ekipmanlar ,kameralar alarm sistemleri vs.. gibi..

Şehirleşmenin artması, inşaat ve gayrimenkul sektörlerindeki patlama güvenlik sektörünü hızla büyüyor. Bundan sekiz yıl önce 5188 sayılı ‘Özel Güvenlik Hizmetleri’ne dair kanununun yürürlüğe girmesiyle birlikte yasal bir zemine kavuşan özel güvenlik sektörü, o günden sonra hızlı bir büyüme sürecine girdi. Özellikle inşaat sektöründeki patlamaya paralel olarak sektör, geçtiğimiz yıl 7 milyar TLlik büyüklüğe ulaştı. Bunun 1 milyar TL’si elektronik teknoloji güvenlik sistemlerinden oluşuyor. Önümüzdeki birkaç yılda pazarın 10 milyar liralık bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor.

Merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Özel Güvenlik Şirketleri Birliği’ne göre Türkiye, Avrupa’nın en büyük özel güvenlik sistemine sahip ülkesi. Bu yıl yüzde 10 büyümesi beklenen pazarın çift haneli btiyüme performansını 2013 te de sürdürmesi bekleniyor.

1. Türkiye’de penetrasyon oranları hala çok düşük. Ev kullanımında yüzde 0.8 ve KOBİ’lerde ise yüzde 4.8 seviyelerinde seyrediyor.

2. AVM’ler, rezidans ve konut projelerinin hızla artması güvenlik sektörünün büyümesinde en önemli etken durumunda.

3. Evlere yönelik güvenlik hizmetinin büyümesinin bir başka nedeni ise özellikle gençlerin tek başlarına yaşamaya başlaması.

4. Evde bakıcı ile yalnız kalan çocuk ve yaşlıların sayısındaki artış da elektronik güvenlik pazarını hızla büyütüyor.

Pazarda irili ufaklı bin 500 civarında şirket olsa da, sektörü domine eden şirket sayısının iki elin parmaklarını geçmediğini söyleyebiliriz. Bu şirketler de zaten bayilikle büyümesini sürdürüyor.

Bu şirketlerden biri olan ve 1995′ten bu yana pazarda faaliyet gösteren Pronet, yaklaşık 150 bin aktif güvenlik sistemiyle hizmet veriyor.

Şu an 20 ilde 75 çözüm ortağına sahip şirket, Türkiye’nin dört bir tarafında yeni ortaklar arıyor. Giriş bedeli alınmıyor, ilk yatırım maliyeti yaklaşık 15 bin dolar civarında. Araç takip sistemlerinden kamera sistemlerine kadar pazarın her alanında faaliyet gösteren Alarmnet de bayilik veren şirketlerden biri.

Güvenlik kameraları, kayıt cihazları, parmak izi sistemleri, yüz tanıma sistemleri gibi alanlarda Japonya’dan Yakotech ve Idprint’in Türkiye distribütörü olan Bilmak da Türkiye’nin dört bir tarafında yeni bayiler arıyor.

Bilmak Genel Müdürü Haşim Yalçın

“Güvenlik sistemleri pazarı her yıl yüzde 20 civarında büyüyor.
Dolayısıyla henüz doymamış bir pazardan söz ediyoruz!’

Pronet Güvenlik Genel Müdürü Metin Kastro

“Alarm pazarında ülke olarak gidileceğimiz daha çok yol var. Şu an 250 bin alarm sistemi abone sayısı 20l6′da 700 binler seviyesine gelecek”


admin hakkında 1327 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.