Güneş Enerjisi Yatırımı Terşvikleri için Uygun Zaman
güneş panelleriTürkiye güneş kaynaklı enerji üretiminde ,dünyada bu iş için en uygun ülkelerden bir tanesi potansiyelinin çok küçük bir kısmını dahi kullanamayan bir ülke konumunda.

Almanya gibi bir ülkede dahi üretimin 33 bin megavat olduğuı bir ülkede bizim üretimimizin 20 megavat ‘ta kalması açıklanabilecek bir durum değildir.Bunun en önemli nedeni halen gene etkili bir teşvik programın olmaması , dolayısıylada girişimcilerin bu alanda yatırımlarının yetersiz olmasına neden olmaktadır.

Türkiye solar enerji pazarının bu kadar az olması, yılın neredeyse büyük bir kısmında yağış alan Almanya’ya oranla daha düşük olması bu işin yeterince ciddiye alınmadığının bir göstergesidir.Türkiye’nin 2014 yılında 20 MW iken bu Almanya’da ,3 GW’ı bulmaktadır.

Teknolojik ilerlemeler ile ucuzlayan yatırım maliyetleri güneşe olan yatırımı artıracağını ancak yatırımları teşvik edecek bir devlet politikasına ihtiyaç olduğu görüşünde.

Güneş’ten elektrik üretimi sınırlı kaldı

Avrupa’da 1., dünyada 4. olan Almanya’da güneş enerjisi kurulu gücü 7,6 GW’tan 3,3 GW’a düşerken, Fransa’da 1,1 GW’tan 613 MW’a düştü. Öte yandan Asya güneş enerjisi pazarı yüzde 170 büyüdü. Çin’in kurulu elektrik gücü 11,3 GW’ı bulurken Çin’i 6,9 GW ile Japonya takip etti.


admin hakkında 1327 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.