Gübreden Elektrik Üretin, Hibeyi Hemen Alın
gübreHepimiz hayvanları sadece et ve süt veren canlı olarak düşünürüz oysaki bu canlıların ,eti,sütü,derisi,dışkısı kısacası barındırdığı herşey bir endüstüriyel ürün niteliğindedir.Tek başına bir fabrikadır.Dışkısından biyogaz,etan gazı üretebilirsiniz,yada elktrik üretmek için kullanabilirsiniz.

Devlet alternatif ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hayvansal atıklardan kendi enerjisini üretmeye talip küçük çaplı işletmelere toplam 1 milyon lira hibe desteği verecek.Artık atık yağlardan bile çok çeşitli ürünler elde edildiğini ve bunların ekonomiye değer kattığını anlatan Baş, hayvansal atıklardan biyogaz üretiminin de bu kapsamda önemli olduğunu dile getirdi.Köylerde herkesin mutlaka birkaç hayvanının bulunduğuna işaret eden Baş, ”Onun atığını alıyorsunuz, tarlaya atıyorsunuz. Atığı bu şekilde bertaraf ediyorsunuz, ama 3 bin, 5 bin, 10 bin baş hayvan bulunan çiftlikteki atığı ne yapacaksınız? Bunların da değerlendirilmesi lazım” diye konuştu. Bu hayvansal atıkların biyogaz tesislerinde enerjiye dönüştürüldüğünü belirten Baş, ”Bu enerji üretildikten sonra atık, örneğin 10 birimse 2 birime düşüyor. O kalanı da alıyorsunuz, organik gübre olarak tarlaya atıyorsunuz. Böylece çok daha verimli ürün elde ediyorsunuz. Dolayısıyla bir taşla birkaç kuş vuruyorsunuz” dedi.

BİYOGAZ TESİSLERİ ÖZENDİRİLECEK

Türkiye’de şu anda Balıkesir Gönen ve Kırşehir Çiçekdağı’nda olmak üzere iki pilot alanda büyük çaplı biyogaz tesisi kurulduğuna işaret eden Baş, ”Bu tesisler, şu anda elektriklerinin yüzde 25′ini üretiyor. Sistem tam kurulduğunda tamamını oradan elde edecek, çevrelerine elektrik verebilme noktasına gelecek. Tesisler, 2013′ün sonunda tam kapasite faaliyete geçecek” diye konuştu. Bakanlık olarak biyogaz tesislerini özendireceklerini dile getiren Baş, şunları kaydetti: ”Biyogaz tesislerini yaygınlaştırmak için bir proje hazırladık. Küçük ölçekli işletmelere, hayvansal atıklardan kendi enerjilerini üretebilmeleri için hibe desteği vereceğiz. Bunun için 1 milyonluk bütçe oluşturuyoruz. İlk etapta 100 civarında tesise destek sağlayacağız. Böylece küçük çaplı işletmeler hem atığını değerlendirecek hem de kendine yetecek kadar enerjisini üretecek.” Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğunu hatırlatan Baş, ”Kendimize yeten bir ülke değiliz, doğalgaz, petrol ürünü ithal ediyoruz. Enerjide açığımız var. Bu açığı kapatma noktasında bu tür yatırımların önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.