Girişimcilik Nedir?
girisimci-2
Bugünü düşünürsek teknoloji ağırlıklı yatırım yapılan bir ortamda daha basit bir mantıkla yatırım yapmak yanlış bir girişimdir,bunu örnekle açıklarsak;hepsiburada.com gibi bir alışveriş sitesinin karşısına kaliteli ve ondan daha gelişmiş özelliklere sahip yada daha farklı bir alışveriş mantığıyla işleyen bir web sitesi koymazsanız yaptığınız yatırım sizi yarı yolda bırakır ve anlamsız bir çaba olur.Doğru girişimci daima bir hamle sonrayı düşünen ve hamlesini bu doğrultuda yapan kişidir.

Hüsnü Özyeğin Finansbank’ın sahibi olduğu dönemlerden bahsedelim. 1998 yılında yeni bir döneme giren banka diğer bankaların aksine piyasaya daha agresif bir şekilde ürün satmaya başladı,bunlar kredi ve kredi kartlarıydı.Bu sürecin başından banka satılıncaya kadar çok büyük karlar elde etti. Bilinirlik ve güvenilirlik alanındada en üstte yer almıştır.Bankanın bu hızlı büyümesinin başında gelen en önemli neden yönetimin kredi ve kredi kartı pazarının yeni canlandığı dönemde belkide tüm kaynaklarla bu alana yönlendirerek çok büyük karlar elde etmesiydi. Peki o dönemi farklı kılan neydi? Türkiye’de kredi kartı kullanımının patlama yaptığı dönemlere denk geliyordu. Bu dönem için kredi kartına sahip olmak modaydı ve finansbank bu modaya öncülük ederek büyük paralar kazandı. Gelelim günümüze,bugün her banka kart veriyor ama herkes karta doymuş vaziyette,peki bugün finansbank kredi kartı satarak çok kazanırmı? Elbette hayır!!! Çünkü bu akım çok geride kaldı ve modası geçti. Bugün yeni bir trend yaratacak bir banka olursa aynı şekilde büyük paralar kazanabilir.

Burada şuna varmak gerekiyor bir alanda girişimcilik yapılacaksa, yatırımın yeri için fizibilite çalışması vede piyasada eksik ürün yada değiştirilmiş (sokaktaki simit yerine simit sarayları gibi) ürünlerin olduğu alana girmek,süreci doğru kontrol etmek en önemli unsurlardır.

Evet en önemlisi süreç,doğru iş ve doğru yer olmasına rağmen işe başladınız,muhakkaki bir süre sonra bu işi başkalarıda farkedecek ve siz daha az kazanmaya mahkum olacaksınız.Yukardaki örnekteki gibi her banka kart satıyordu fakat Finansbank, sokakta, televizyonda,kısaca her yerde reklamını yaparak bu trendi kendi lehine çevirmesini bildi.Eğer sadece sokakta satsaydı beli bugün kaybolan bankalardan bir olurdu yada satılırken daha ucuza satılırdı.

Ticarette zamanı doğru kullanmayan muhakakki zamanındakilerinin gerisinde kalacaktır.


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.