Girişimci Neden Balşarısız Olur
iflas
Girişimci olmak, kendi işini yaratmak kolay değil. Bu zorlu yolda başarılı olmak için duruma özel bir dizi etkenin de bir araya gelmesi şart.
Bazı durumlarda ise girişimci potansiyeline ulaşmakta zorluklar yaşıyor. İşte girişimcilerin gerçek potansiyellerine ulaşmalarından alıkoyan 7 ana sebep:

1 – İşi yürütmek için gerekli tutkuya sahip olmamak

Bir girişimci olmak sadece ürün geliştirmek anlamına gelmez. Satış, müşteri ve/veya yatırımcı ilişkileri, ortaklıklar, çalışanların idaresi, bayilerle ilişkilerin ve daha pek çok değişkenin idare edilmesi gerekir. Pek çok girişimci ürünü, hizmeti veya teknolojisi için tutkuya sahipken, işin tamamını yürütmek için bu tutkuya sahip olmayabilir.

2 – Herkesi memnun etmeye çalışmak

Nezaket iş dünyasında önemlidir ancak ayarında olmalıdır. Bir girişimcinin amacını aşarak herkesi memnun etmeye çalışması ise yıpratıcı olabilir. Kısacası, herkesi memnun etmeye çalışırken hedeflerinize ulaşmanız zor olabilir.
Başarılı olmak için; müşterilere veya bir meslektaşa karşı yardımsever olmak ile tartışmaları önlemek için başkalarını hayal kırıklığına uğratmak arasındaki farkın gözden kaçırılmaması gerekir.

3 – Kurallar olmadan çalışamamak

Kendi işini kurmak demek, şansını denemek anlamına da gelir. Bu belirsizlikler ortamında yol alabilmek için rahat olup, kendi seçimlerinizi yapmanız, talimatlardan bağımsız olarak hareket edebilmeniz gereklidir.

4 – Başarısızlıktan korkmak

Eğer başarısız olmaktan korkuyorsanız, bir girişimci olarak büyük ihtimalle fazla ‘garanticisiniz’. Başarısızlık korkusu, girişimcilerin potansiyellerini sergilemelerinin önündeki en önemli engel olarak kabul görüyor. Oysa tıpkı hayatta olduğu gibi iş dünyasında da her başarısızlıktan çıkarılabilecek çok değerli dersler var.

5 – Angaryalarla çok meşgul olmak

Günümüz şartlarında çalışan birinin dikkatinin dağılmasını sağlayacak pek çok şey var. Facebook, twitter, cep telefonları, mesajlaşmalar, gereksiz e-postalara cevap derken girişimcinin bir tam günü hiçbirşey yapmadan geçirmesi işten bile değil. İşini bilen girişimcilerin dikkatlerini dağıtmadan önceliklerine odaklanması şart.

6 – Geçici hayal kırıklıklarını atlatamamak

İşinize tutkuyla bağlıysanız, aldığınız red cevaplarını ‘kişisel algılamamak’ kolay değildir. Girişimciler ise aralarında yatırımcılardan gelen red cevapları, kabul edilmeyen tekliflerin de bulunduğu pek çok kötü habere hazırlıklı olsa iyi olur. Bu tip gelişmelere takılıp kalmak zaman kaybı olarak kabul ediliyor. Bir girişimci olarak başarmanın yolu, red cevaplarından öğrenilecek dersler çıkarmaktan geçiyor.

7 – Müşteriden çok ürüne değer vermek

Ürünün veya hizmetin çok değerli olduğu konusunda kimsenin itirazı yok ancak başarılı bir işletme, müşterilerin ihtiyaçlarını çözme konusunda da tutkulu olmalıdır. Bir girişimci müşterilerine odaklanmalı, onların ne aradığını, neyin fark yaratıp yardımcı olacağını araştırmalıdır. İçe kapanıp ürüne odaklananların pazardaki fırsatları kaçırma ihtimalleri daha yüksektir.

dunya


admin hakkında 1318 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.