Girişimci fikirler,gıda ambalajları değişiyor
ambalaj

Gıda endüstrisi hızla artan nüfusun tek güvencesi… Hızlı ve sağlıklı üretim yapabilmek için şimdi yeni teknikler geliştiriliyor. En dikkat çekici gelişme gıda ambalajlarında görülen baş döndürücü ilerleme.

Yakında büyük ihtimalle 2013’te klasik ambalajların yanı sıra gıda ürünlerini tüm dışsal özellikleriyle gösteren ‘transparan’ (saydam) ambalajları göreceğiz.

Bunlar ürünün morfolojik özelliklerine uyum sağlıyor, ürünleri ambalajlanmamış gibi gösteriyor. Bir bakıma bu teknik ürünü uzun süre muhafaza eden görünmez nitelikteki filmlerin zaferi. Bu buluşla birlikte ‘shiring’ türü geleneksel ambalajlama sistemleri de yepyeni bir yola girecek.

Patent sayılarına bakıldığında ikinci sırada raf ürünlerinin tazeliğini gösteren ambalajlar var. Bu teknikte ambalajlanan ürünün son kullanma tarihi geçtiğinde -ambalaj baskısındaki kompozisyon ne olursa olsun- önce kırmızıdan mora doğru gittikçe koyulaşan bir renge bürünüyor, en sonunda tamamen kararıyor.

Bazı ambalajlarda ise renk skalasıyla ürün tazeliğini gösteren mevcut etiketler ilgi görmeye devam ediyor. Aynı teknik ‘özel çip’ sistemiyle ilaçlarda da uygulanacak.

YENİ TİP PAKETLER

Gıda ambalajlarında bir başka gelişme ise raflarla uyumlu ‘blister’ tipi vakumlu paketlerin çoğalması. Bu sayede aynı ürünün değişik kombinasyonlarını tek bir ambalajda paketlemek mümkün olacak.

Kısa bir süre önce epey spekülasyona konu olan su ambalajlarında da 2013 yılında ciddi değişmeler gözlenecek. Kaynak sularında kullanılan plastik orijinli şişeler yerini özel üretilmiş cam ambalajlara bırakacak. Birkaç yıl sürecek bu geçiş aşamasında yeni geliştirilmiş doğaya uyumlu elastik camsı türevlerin gelişmiş teknolojisi kullanılacak.

Gıdada kullanılan ‘polistren’ (polystyrene) ve ‘polietilen’ ambalajlar ise kendiliğinden ‘miatlı’ hale gelecek. Ürünün tazeliğine göre ömür biçilen ambalajlar, ürünün bayatlaması halinde yukarıdaki örnekte olduğu gibi renk değiştirecek.

Çoğu gıda ürünü güncel tazeliği korumak amacıyla vakumlanarak satışa sunulacak. Yeni vakumlama tekniklerinde de her zaman olduğu gibi daha çok zararsız ozon gazı kullanılacak.

Gelişmeler gıda ambalajlarıyla sınırlı değil. Plastik market torbalarında bile zaman içinde çözünebilir file tipi uygulamalara geçilecek. Esneyebilen bu torbalarda hacim duyarlılığı bulunurken, fileler özel dokumalarıyla ürünleri gösterip reklam da yapacak.

En ilginç gelişme ise et ve et ürünlerinde görülecek. Et ürünleri bundan böyle kasaplarda bile baskılı ‘polistren’ ambalajlarda sunulacak. Ürünün elde edildiği hayvanın kot numarası ve menşe belgesi ambalajda kayıtlı olacak. Ambalajlar etin dokusunu bozmayacak şekilde steril bir ortamda paketlenecek. İlk uygulama Kanada’da başladı bile.

Bu arada en yeni buluşlardan biri kahve ambalajlarında görülecek. Kahve ambalajları yalnız vakum ve ozon gazıyla değil, doğal aroma arttırıcı tekniklerle işlenecek. Böylece işlendiği andaki tazeliğini çok daha uzun bir süre aynen koruyacak. Nur Demirok / Para


admin hakkında 1298 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.