Gıda Üzerine İş Fikirleri -Evde Bisküvi Yapımı
Evinizde bisküvi yaparakta para kazanmanız mümkün,nasılmı işte haberin detayları…

evden para kazanma
evden para kazanma
Bir Amerikan vatandaşı hayatı boyunca 40 bin adet bisküvi tüketiyor. Pazarın büyüklüğü 7.5 milyar dolar civarında… Avrupa’da da aşırı bisküvi merakı var. Amerikalılar endüstriyel olarak üretilen tüm bisküvi çeşitlerine ‘cookies’ adını veriyor. Krakerler, kaplamalı ve dolgulu ürünler ile bizim ‘kurabiye’ adını taktığımız çeşitler hep bu sınıfın içinde. Amerika’da pazar birkaç marka etrafında şekillenmiş.

‘Oligopol’ denebilecek bir piyasa var. Lider ‘Nabisco’ yüzde 45′le en büyük payı alıyor. Ünlü Kraft Foods’la birlikte 2001′de Philip Morris şemsiyesi altına giren bir bisküvi devi Nabisco’nun hemen arkasından ‘Keebler’ geliyor. Kelloggs’un bisküvi markası olan Keebler, yüzde 25 civarında pazar payına sahip. Üçüncü sırada mükemmel çeşitleri ve yüzde 12′lik pazar payıyla ‘Pepperidge Farm’ var. İşin ilginç yanı, dördüncü sırada yüzde 10′luk pazar payıyla ‘private label’ ve fason markaların yer alması…

En popüler markalar ise kakaolu sandviç bisküvi formunu koruyan ‘Nabisco’nun ünlü ‘Oreo’su ile doğal katkılarıyla öne çıkan ‘Chips Ahoy’u… Üçüncü sırada ‘Keebler’in ‘Chips Deluxe’u var. Ve dördüncü sıraya yine Nabisco’nun dolgulu bisküvileri ‘Newtons’lar oturmuş. Top 5′in son sırasını Keebler’in ‘Fudge Shoppe’u oluşturuyor. Amerika’da manzara böyle… Küçük imalathaneler tamamen inovasyona dayanan uygulamalarla pastane ürünlerine yakın bisküviler imal ediyor. Ufak bir bisküvi imal hattı bunun için yeterli.

En çok ilgi görenler ise sağlık bisküvileri ile meyveli kurabiye çeşitleri. Önümüzdeki yıllarda bunlar önemli birer pazarlama figürü haline gelebilir. Pazarda hızla büyüyen ‘digestif’ ve çikolatalı ürünler çeşit ve inovasyon açısından büyük gelişmeler gösterecek gibi görünüyor. Hem dışarıda hem içeride bu pazarın yapısını inceleyenler niş pazar boşluklarını keşfedebilirler.

Orijinal ambalajlarla usta şeflerin elinden çıkmış farklı bisküvi çeşitlerini ayrı bir segmentte pazaravermek mümkün. Burada çok kullanılan özel katkılar ise en başta tereyağı (hatta homojenize edilmiş zeytinyağı) olmak üzere, kahve, kakao ve egzotik baharatlar. Bu gelişme Türkiye’de özel tüketiciler için bir fırsat olabilir.

Nur Demirok/Para


admin hakkında 1327 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.