Genç Girişimcilere 550 Bin Liraya Kadar Hibe Desteği
hibeİş fikri olupta hayata geçirmek isteyen girişimciler,tübitak tarafından desteklenen projelerdehibe kazanma hakkına sahip oluyorlar.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), şirketleşmemiş iş fikrine sahip bireysel girişimcilere 550 bin liraya kadar hibe desteği verecek. Programın ilk aşamasına 745 iş fikri başvurusu geldi.

TÜBİTAK, bireysel girişimcileri desteklemek amacıyla ‘1512 Bireysel Girişimcilik Aşamalı Destek Programı’nı başlatmıştı. 14 Haziran 2012’de başlatılan programa 745 iş fikri başvurusu geldi. İş fikirlerinin 451’i ikinci aşama başvurusu yapmaya hak kazandı. Kazanan iş fikirlerinin yüzde 33’ü bilişim teknolojileri, yüzde 19’u elektrik-elektronik, yüzde 18’i biyoteknoloji, yüzde 12’si makina-imalat, yüzde 10’u ulaştırma, savunma, enerji, tekstil ve yüzde 8’i de malzeme, metalurji ve kimya alanından geldi. Türkiye genelinden en fazla iş fikri gelen il Ankara oldu. 158 başvurunun yapıldığı başkenti, 139 başvuru sayısı ile İstanbul izliyor. İzmir’den 21, Eskişehir’den ise 20 başvuru geldi.

Söz konusu destek programından yararlanmak isteyen girişimcilerin çoğunluğunu gençler oluşturuyor. Başvuruda bulunanların yüzde 66’sının yaşı 30’un altında. Yüzde 85’ini erkekler, yüzde 15’ini ise kadınlar oluşturuyor. Girişimcilerin yüzde 24’ü lisans, yüzde 24’ü lisansüstü eğitim sahibi, yüzde 43’ü lisansüstü, yüzde 9’u da lisans öğrencisi. İş fikirleri arasında akıllı video içeriği arama motorundan, toplu taşımaya yönelik İnternet tabanlı akıllı uygulamalar ile bina baskını, bomba imha gibi uygulamalarda kullanılabilecek mobil robota kadar yenilikçi fikirler yer alıyor.

Birinci aşamayı geçmeye hak kazanan girişimcilere, ikinci aşamada eğitim ve iş rehberi (mentor) desteği verilerek iş planı hazırlamaları kolaylaştırılacak. İş planı hazırlayan girişimci, TÜBİTAK’a başvurarak programın ikinci aşamasına devam edebilecek. İş planı desteklenmeye değer bulunan girişimci, sermaye şirketi kurarak 100 bin liraya kadar geri ödemesiz teknogirişim sermaye desteği alabilecek. Kurulacak sermaye şirketlerinin 2013 yılı ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi ve 12 ay sürecek proje faaliyetleri ile iş fikirlerinin teknolojik doğrulamasını yapmaları planlanıyor. TÜBİTAK, iş rehberi desteğini bu aşamada da devam ettirerek, girişimciye finansal, idari ve teknik konularda destek olmaya devam edecek.

Kaynak:yatırım yeri


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.