Genç Girişimcilere 30 Milyon Lira Destek
tubitak
Üniversitelerde özellikle araştırmacı gençlere yönelik verilen desteklerden somut sonuçlar alınmaya başlandı. Bu kapsamda geçen yıl uygulama ve proje başına 100 bin lira hibe desteği verilmesini öngören teknogirişim desteklerine toplam 1539 başvuru geldi. Başvuranların 307 tanesi desteklenmeye hak kazandı. Böylece girişimci gençlere 30.7 milyon lira hibe verildi.

Projeler arasında kanserli hücreleri ısı yöntemilye yok edecek cihaz geliştirilmesinden ilaç tasarrufuna kadar çok sayıda önemli çalışma yer alıyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Niah Ergün, desteklenen gençlerin 19′unun yurtdışında okuduğunu velirterek okul bazında yapılan değerlendirmelerde 51 proje ile ODTÜ’nün ilk sırada yer aldığını söyledi.

Hibe desteği alan bu gençlerde kendi firmalarını kuranlar olduğu gibi ortaklıklar oluşturanların da bulunduğunun altını çizen Ergün, “Bu desteği TÜBİTAK bünyesinde açtığımız bir başka program ile entegre ettik. Böylece ilk aşamada başarılı olan arkadaşlarımıza ikinci aşamada kullanabilecekleri 550 bin liralık ilave bir destek verebileceğiz” dedi.
patrontürk


admin hakkında 1298 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.