Geleceğin Meslekleri; İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur
İş güvenliği uzmanı nasıl olunur
İş güvenliği uzmanı nasıl olunur

Birçok işsizin olduğu ülkemiz maalesefki iş alanında çalışan bireylerede yeterli düzeyde maaşlar vermemektedir.Ortalama gelirin özel sektörde halen 1500-2000 lira olduğu ülkemizde çalışma koşullarınında bir o kadar zor olduğunu söyleyebiliriz.Çok fazla üniversite mezunu olmasına rağmen maalesefki bireyler ya iş bulamamakta yada buldukları işlerde düşük maaşlar alabilmektedir.

Son yıllarda adı hızla duyulan bir alan olan iş güvenliği uzmanı kavramı ile bir çok bölüm mezununa ciddi derecede yüksek para kazanma imkanı sağlayacak önerge hayata geçti.Bu bağlamda bir çok bölüm mezunu iş güvenliği uzmanlığı yapabilecek ..

İşte bu bölümler ve yönergenin içeriği…

• Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri ile Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişleri,

• Müimarlık ve mühendislik eğitimi veren fakültelerin mezunları,

• Teknik öğretmenler,

• Biyolog ,Fizikçi, kimyager unvanına sahip olanlar,

• Üniversitelerin meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları.

11 Ekim 2013 tarihli ve 28792 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yönetmelik değişiklikleri doğrultusunda güncellenmiştir.

1- Genel Açıklamalar:

Bilindiği üzere; 30/06/2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazete’de yayımlan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun “İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri” başlıklı 6 ncı maddesi ile işverenlere çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirme yükümlülüğü getirildi. Çalışanlar arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, işveren bu yükümlülüğünü ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden veya yetkilendirilmiş toplum sağlığı merkezlerinden hizmet alarak yerine getirebilecek.

Kanunun 38 inci maddesinde yer alan geçiş hükümleri uyarınca, işyerlerinde iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü; 50 ve daha fazla çalışanı olan özel sektör işyerleri için 30/12/2012 tarihinde başladı. 50’den az çalışanı olan, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan özel sektör işyerleri için 1/14/2013 tarihinde, Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için ise 30/6/2016 tarihinde başlayacak.

Melda ASLAN

Orjinalisfikirleri.com


admin hakkında 1327 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.