Facebook’tan Girişimcilere Destek Geliyor
FACEBOOKTAN GİRİŞİMCİLERE DESTEK

Sosyal medya devi Facebook’tan girişimcilere destekler verilmeye devam ediyor.

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Facebook, İstanbul’da inovasyon merkezi açma hazırlıklarına başladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Habitat Derneği ile beraber ‘Sınırları Aşan Türkiye’ projesini hayata geçirmeye hazırlan sosyal medya devi girişimcileri ve Kobilerle çalışacağını duyurdu.

İlk etapta 5 milyon dolarlık bir yatırım planlanırken, projenin amacının 3 yıl boyunca girişimcilerin projeleri ile Kobi’lerin dijital dünya ile entegresyonun hedeflendiği belirtiliyor.

Facebook İnovasyon Merkezi’nin çalışma yöntemi ile ilgili çalışmanın sürerken kurulacak merkezin odağında ilk olarak startuplar olacağı belirtiliyor. Kuluçka merkezi mantığında işletilecek olan yapıda, startupların büyütmelerine olanak sağlayacak ofis ve mentorluk desteğide verileceği bildirildi. Özellikle mentorluk desteği kapsamında yeni girişimcilerle başarılı iş insanları bir araya getirilecek. Düzenlenen etkinliklerle başarılı iş insanları ve girişimcilerle ‘rol model’ konuşmaları gerçekleştirilecek. Mentorluk oturumları sayesinde girişimciler, startuplarını büyütmeye yönelik sorularını tecrübeli isimlere sorma imkanına sahip olabilecek.

facİşin KOBİ’ler boyutunda ise ön planda dijitalleşme yer alacak. KOBİ’lere dijitalleşmenin yardımıyla işlerini nasıl büyütebilecekleri gösterilecek. Sanayi 4.0 eğitimleri de Facebook İnovasyon Merkezi’nin bir parçası olacak. Bu iki konuya ek olarak okul çağındaki çocuklara eğitimler verilecek. Algoritma ve kodlamanın dışında temel bilim eğitimlerine odaklanılacak. Kurulacak laboratuvarlarla fizik ve kimya alanlarında çocuklara temel bilimler öğretilecek.

Kurulacak inovasyon merkezinin diğer bir amacı da Facebook hizmet ve araçlarının daha doğru kullanılmasını öğretmek. Instagram, WhatsApp ve Messenger gibi Facebook çatısı altında yer alan servislerin KOBİ’ler tarafından daha verimli kullanılması için adımlar atılacak. Özellikle Türkiye’deki KOBİ’lerin Facebook’ta yer alan pazar yeri alanında daha aktif olması hedefleniyor. Bu mecranın daha etkili kullanılabilmesi için KOBİ’ler eğitimler verilerek, iş hacimlerinin büyütülmesi amaçlanıyor. 
admin hakkında 1328 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.