Evden Hamur İşi Yaparak Kazanın
yemekEv hanımı iseniz evden yapacağınız en iyi işlerden biriside evde hazırladığınız poğaça, börek veya mantı giibi hamur işlerini anlaştığınız bir restorant veya kafeye satmak olacaktır. Bu işi yapmak için iyi bir el marifetiniz var ise sakın kaçırmayın

Mantı yapabiliyorsanız yorum bırakın,böylece iş vermek isteyenler size kolaylıkla ulaşabilir.

İşte size bir başarı örneği

Evde boş zamanlarını değerlendirmek ve aile bütçesine katkıda bulunmak maksadıyla yaptığı Kayseri mantısını satan Kübra Akçalar (21), yaptığı mantının gördüğü ilgi karşısında lokanta açmaya karar verdi. Kendisi Kayserili olan ve annesinden Kayseri yemeklerini öğrenen Kübra Akçalar, geldikleri Bursa’da da bu kültürünü yaşatmayı sürdürüyor. Kübra Akçalar, ailesiyle birlikte 1991’de geldikleri Mustafakemalpaşa’da bir süre kaldıktan sonra 1997’de Bursa merkeze taşındı. Eşi zeytincilik yaparken, Kübra Akçalar ise evde boş zamanlarında Kayseri mantısı yaparak, ürünleri komşulara ve çalıştığı için mantı yapmaya zamanı olmayan bayanlara satmaya başladı. Yaptığı mantıları çiğ olarak kilo işi olarak satan Kübra Akçalar, aile bütçesine de katkıda bulundu. Zamanla yaptığı Kayseri mantısına büyük bir ilgi olduğunu anlatan Kübra Akçalar, bir mantıcı dükkanı açmaya karar verdiğini anlatarak, “Ben evde yaptığım Kayseri mantısının kilosunu 10 TL’ye satıyordum.

Büyük bir ilgi olunca ben de mantıcı açmaya karar verdim. Çünkü, böylelikle hem daha profesyonel olarak aileme katkıda bulunmuş olacaktım, hem de kendi memleketimin kültürünü Bursa’da da yaşatacaktım.” dedi. Fomara altı Emniyet Müdürlüğü arkasında Ahmetpaşa Mahallesi Ermutlu Sokak’ta bir ay önce açtığı mantıcı dükkanını annesi ve ile birlikte işleten Kübra Akçalar’a babası emekli Faruk Samur (49) ise dışarıda yapılacak işleri takip ederek destek vermekte. Mantıcıyı kısa süre önce açmalarına rağmen kabul gördüklerini anlatan Akçalar, “Dükkanı yaklaşık bir ay oldu açalı, bunar rağmen kısa sürede burada sevildik. Daha çok memur ağırlıklı olmak üzere gençler ve öğrenciler tarafından tercih ediliyoruz. Özellikle öğle aralarında büyük bir yoğunluk yaşanıyor.

En büyük destekçim ise annem.” dedi. Annesi ile birlikte mantıları akşamdan evde hazırladıklarını anlatan Akçalar, şöyle devam etti: “Evde hazırladığımız Kayseri mantısını lokantada servis yapmaktayız. Mantının yanı sıra yoğun talepten dolayı başta tarhana olmak üzere, mercimek, ezo gelin ve yoğurtlu çorba da çıkarmaktayız. Yine müşterilerimize gözleme ve ayran sunmaktayız.” Bursa Lokantacılar Odası’na da kayıtlı olduklarını belirten Kübra Akçalar, “Kayseri’de mantı geleneği Bursa’dan farklı. Burada mantı genelde makarna gibi susuz oluyor, ancak Kayseri mantısı salçalı ve sulu olur.
Baharatı, reyhanı ve sosu da olmazsa olmazlardandır. Kendisi küçük olan Kayseri mantısı sumaklı, sarmısaklı ve yoğurtlu olarak ikram edilirken, isteyen müşteriler ağız tadına göre değişik şekilde yiyebilir. Uzaklarda olmasına rağmen Bursa’da da Kayseri mantısını içeceği ile birlikte 5 TL’ye müşterilerimize sunmaktayız.” BUGİAD Girişimci Kadınlar Komisyonu’na da üye olmak istediğini anlatan mantı ustası Kübra Akçalar, “Benim tek prensibim temiz, dürüst ve çalışkan olmak. Çünkü birçok insan evde boş oturmaktan şikayet eder, ancak bir iş yapmak aklının ucundan geçmez. Ayrıca, bu kriz döneminde bu tür bir yeri açmak ve ayakta durmak çor zor iş, ancak yaptığımız temiz iş ve dürüst hizmet ile kısa sürede tutulduk. İnşallah işlerimiz büyüdükçe istihdam da sağlamaya çalışacağım.” şeklinde konuştu.


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.