Emlak iyi bir yatırım aracı olmaktan çıktı
gayrimenkulSon 10 yıldaki hızlı büyümenin ardından,  gayrimenkul  sektöründe fiyatların dudak uçuklayacak rakamlara çıkması, bu sektörü kazançlı yatırım alanlanı olmaktan çıkarmaya başladı.
Milyonları bulan konut  fiyatları ile pazarın iyice şiştiği  son dönemde, alıcıların azalması sektörü zor duruma sokmaya başladı.Uzmanlara göre bunun en önemli nedeni yüksek fiyatlardan emlak alacak kesimin emlağa doyduğu söylentiler arasında.Tehlikeli bir dönemece giren gayrimenkul sektörü üreticilerinide endişelendirmeye başladı.
2+1 Standart bir dairenin fiyatının 350-700 bin arasında değiştiğini düşünürsek, ortalama bir yaşam sürebilen insanların bu fiyatlardan daire almasının imkansız olduğunuda görmekteyiz.
Peki bu daireleri alan kesim kimler?
Elbetteki ortalama geliri 10 bin ve üstü olan kesim buraya yatırım yapabilmekte.Oysaki İstanbul’da bu gelir grubuna ait yüzde 5-10 arası kesim bulunmaktadır.Gayrimenkul üreten firmaların artık lüks üretim yerine orta ve alt grup içnde üretim yapması gerekmektedir.300-500 Bin gibi rakamlar alt orta gurup için düşünülemez rakamlardır.Ayda 5 bin lira kazancı olan bir aile dahi bu parayı ancak 7-8 yılda hiç para harcamadan ödeyebilir.
Eğer yapısal çözümler bulunmazsa sektörde daha büyük sorunlar ortaya çıkabileceği gibi,domino etkisi yaratarak  ekonomiye ciddi zararlar verecektir
Melda ASLAN
Orjinalisfikirleri.com

admin hakkında 1327 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.