Eggy Yumurta Bayilikler Verecek
eggy
Hormon lu, GDO’lu ürünleri elerken gıda güvenliği konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan tüketicilerin eli artık raflarda ister istemez doğal ürünlere doğru gitmeye başladı. Dolayısıyla ‘doğala olan yöneliş bu anlamda pazarı da büyütüyor. Bu alanlardan biri de yumurta. Eggy de bu markalardan biri.

2011 yılında hem yem fabrikasında, hem de üretim çiftliklerinde yaptığı yatınmları ile ürün kapasitesini iki katına çıkaran Baranoklar, Türkiye’nin ilk TSE belgeli, bitkisel yemle üretilen tamamen doğal yumurta markası Eggy için ürün çeşitliliğini arttırdı. Omegalı Eggy, Selenyumlu Eggy’den sonra Organik Eggy ile ürün yelpazesini genişletti.

Aslında dede mesleği hırdavatçılık olan Baranoklar, bugün üçüncü kuşak tarafından yönetilen Konyalı bir şirket… Daha sonra meyve bahçeciliği işine giren Baranoklar, bu bahçedeki gübre ihtiyacını karşılamak üzere 750 adet civciv alır. Bununla birlikte yumurtacılığa başlayan Baranokların kapısını 2003 yılında Eggy firması çalar. Yemlerinde hayvansal protein kullanmayan bir üretici arayan Eggy, yemlerini Baranoklar’dan almaya başlar. Bir süre sonra ikili ticaret ortaklığa ardından da 2005 yılında Baranoklar’ın Eggy’i tamamen satın almasına dönüşür.

180 MİLYON ADET ÜRETİM

150 bin metrekare alanda üretim yapan Eggy’nin bugün yıllık 180 milyon adet yumurta üretimine ulaştığını söyleyen Baranoklar Genel Müdürü Ali Baranok, 500 bin adet tavukla bu üretimi gerçekleştirdiklerini belirtiyor. Yemlerde hayvansal protein kullanmadıklarını ifade eden Baranok, ‘Tamamen bitkisel yem kullanıyonız” diyor.

Tavukların omeganın bir çeşidi olan DHA’lı yemlerle beslendiğini belirten Baranok, “Bu yumurtalar selenyumlu olarak piyasaya sürülüyor. Selçuk Üniversitesi ile yaptığımız çalışmalar sonucunda üç adet bu yumurtadan yediğinizde, günlük selenyum ihtiyacınızı karşılıyorsunuz” diyor.

ULUSAL MARKETLERDE VAR

Selenyum, omega, DHA ve organik olarak dört çeşit üretim yaptıklannı ifade eden Baranok, “Üretimimizin yüzde 50’sini bu yumurtalar oluşturuyor. Geri kalanı ise tavuğun beslenmesinde hayvansal protein kullanılmayan yemlerden oluşan doğal yumurtalar oluşturuyor” diyor.

Bayilik çalışmalarına da hız verdiklerini belirten Baranok, şunlan söylüyor:

“Eggy olarak birçok zincir markette varız. 2011 yılında Eggy’de ürün çeşitliliğine giderken private label ürünlere de ağırlık verdik. Real, A101, Metro, Carrefour gibi ulusal zincir marketlere mal veriyoruz. Antalya bölge müdürlüğümüzü açtık. 2012 planlarımız arasında en önemli yeri bayilik tutuyor. Başta büyük iller olmak üzere Türkiye genelinde bayilikler vereceğiz.”

Yüzde 50 büyüyecek

Türkiye genelinde dört bin noktada olduklarını belirten Ali Baranok, bu yılın sonunda bayilik sayısını artırmayı planladıklarını söylüyor. 2011 yılında 20 milyon lira ciro elde ettiklerini belirten Baranok, “Bayi sayımızın da artmasıyla birlikte 2012 yılında yüzde 50 büyümeyi hedefliyoruz” diyor.

Burcu Tuvay


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.