E-ticaret İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir
e-ticaretHer ne kadar dışardan karlı bir iş olarak görünsede oldukça zor bir iş olması bir çok girişimciyi caydırır vaziyettedir.Eticaretin ilk ve en önemli sorunu ürün tedariği ve dağıtımı sorunudur. Son zamanlarda forum ve diğer platformlarda sermayesiz e-ticaret yapmak istermisiniz şeklinde yazılar okuyorum. bünyemizdeki on binlerce ürünü hiç masraf yapmadan satabilirsiniz diyenler var. İnternet sitelerinide onlar vereceklermiş falanmış filanmış. E-ticaret gerçekten büyük sermaye isteyen bir iş. Öncelikle çok kaliteli bir yazılma ihtiyaç var. öyle piyasadeki 300-500 lük e-ticaret yazılımları işinizi görmez. en az 2-3 bin tllik iyi bir e-ticaret yazılımına ihtiyacınız var. Bu işi evden oturduğunuz yerden yapamazsınız bir ofis dükkan yada ufak bir depo şart. telefon hattı bağlatmanız lazım. telefonla sipariş e-ticarette çok önemli. sonuçta paketleme yapabileceğiniz bir yere ihtiyacınız var.

Mutlaka firma olmanız lazım. Şahıs firmasıda olabilir ltd şti de olabilir. İnsanlar hakkımızda bölümüne mutlaka bakarlar hangi şirketten ürün alacaklarını bilmek isterler. Ptt kargo ile şahıs adına mal göndermekla olmaz bu iş. Maliye bu şekilde faturasız satış yapanların peşinde artık.Mutlaka en az 2-yada 3 sanal pos ihtiyacınız var.

Çok satılan ürünlerden mutlaka 3 er 5 er de olsa stok yapmak lazım. biz sizin adınıza müşterinizin adresine göndeririz diye firmalardan x ürününü 5 liraya temin edersiniz ama ithalatçısından yada toptancısından 3 tl ye alabilirsiniz ürünü. e zaten bu ürün internette 5-6 tl ye satılıyor siz nasıl rekabet edeceksiniz diğer alışveriş siteleriyle. Bu işin altın kuralı reklamdır. Eğer reklam yapacak paranız yoksa öyle evde oturduğunuz yerden satış yapamazsınız. İnanın bu işte en çok para harcayacağınız yer reklam mecralarıdır. Reklamsız satış yapmanız mümkün değil.

Reklamın içine google facebook yada diğer site reklamlarıda girer, seo optimizasyonda girer. Bir kelimeyi googleda ilk sıraya çıkarmakda öyle 300-500 liraya olmaz. Cebinizde en az 10.000 tl olması lazım günde en az 10 saatinizi bu işe harcamanız lazım bu işle ilgili en az 1 sene araştırma yapmış olmanız lazım yoksa girmeyin bence. koniks


admin hakkında 1319 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.