Dünyada e-ticareti hangi faktörler şekillendiriyor?
e-ticaretMaven Partners danışmanlık şirketinin yaptığı “E-ticaret Araştırması”na göre Türkiye e-ticaret pazarı dünya ortalamasının üzerinde, oldukça hızlı bir büyüme oranına sahip. Araştırma verileri e-ticaret gelirlerinin 29 milyar TL’yi bulduğu Türkiye’nin 2015′teki e-ticaret hacminin 119 milyar TL’yi bulacağını ortaya koyuyor.

Araştırma verilerine göre, Türkiye, e-ticaret pazarı, mevcut durumda dünya ortalamasının üzerinde, oldukça hızlı büyüyen bir pazar konumunda. Maven Partners’ı yaptığı güncel araştırma sonuçlarına göre geçtiğimiz sene e-ticaret gelirlerinin 29 milyar TL’yi bulduğu Türkiye’nin 2015′teki e-ticaret hacminin 119 milyar TL’yi bulması bekleniyor.

“Dünyada e-ticareti hangi faktörler şekillendiriyor?” sorusuna da yanıt aranan araştırmaya göre e-ticareti şekillendiren dört temel faktör şöyle sıralanıyor:

Yükselen internet kullanımı:

2012 itibariyle internet kullanımı penetrasyonu gelişmiş ülkelerde yüzde 65′in üzerine çıkmış durumda. Türkiye’nin de içinde yer aldığı gelişmekte olan ülkeler bazında ise bu oran yüzde 30 ile yüzde 50 arasında değişiyor. 2012 başında internet penetrasyonu yüzde 43 seviyesinde olan Türkiye, dünyanın en büyük 13′üncü internet popülasyonuna sahip.

Akıllı telefon / tablet sahipliği:

İternet üzerinden alışveriş yapan nüfusun ortalama yüzde 40′ı akıllı telefon, yüzde 15′i ise tablet sahibi. Dolayısıyla e-ticaret’i bir uzantısı olan m-ticaret’in de (Mobil Ticaret) dünyada giderek artması bekleniyor.

Artan internet güvenilirliği:

Dünya çapında hızla yaygınlaşan kredi kartı kullanımı ve internet güvenliği, internet üzeriden alışverişin önünü açan önemli bir diğer etken.

Sosyal ağlar ve sosyal ticaret:

Dünyada yaklaşık 1 milyar Facebook, 250 milyon Twitter üyesi bulunuyor. Gittikçe artan sosyal ağ kullanımı sayesinde tüketiciler, internet üzerinden ürün ya da hizmet alma konusundaki çekincelerini ilgili ürünü deneyimlemiş kullanıcıların yorumlarını ve görüşlerini alarak giderebiliyorlar. Bu gelişim de e-ticaret pazarını olumlu etkiliyor.

E-ticaret hacmi nereye gidiyor?

Maven Partners danışmanlık, 2011′de toplam 984 milyar dolar düzeyinde gerçekleşen dünya e-ticaret hacminin 2015′te 1.4 trilyon doların üzerine çıkacağını öngörüyor. Bu değerlendirmenin ardında, son yıllarda yüzde 11 seviyelerinde gerçekleşen yıllık pazar büyümesinin özellikle gelişmiş ülkelerde azalmasıyla birlikte önümüzdeki yıllarda dünya genelinde ortalama yüzde 10 seviyelerine ineceği beklentisi yer alıyor.

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerdeki yüzde 50′nin üzerindeki büyüme hızları da zamanla gelişmiş ülkelere benzer şekilde durağanlaşacak.

Dünyada internetten neler alınıyor?

Dünyanın en büyük e-ticaret pazarları arasında Amerika ve İngiltere başı çekiyor. Amerika’da tüm nüfusun internet erişim penetrasyonu yüzde 78, İngiltere’de yüzde 82 oranında. İnternet üzerinden alışveriş yapanların ortalama yüzde 45′i akıllı telefon sahibi.

Harcanabilir gelirin ortalama yüzde 25′i internet üzerinden alışverişe gidiyor. Amerika’da internet üzerinden alışveriş yapanların yüzde 42′si internetten sıklıkla market alışverişi, yüzde 32′si internetten kıyafet alışverişi yaptıklarını söylüyor. İngiltere’de ise ilk sırada kıyafet alışverişi (yüzde 36), ikinci sırada yiyecek siparişleri (yüzde 33) geliyor.

Gelişmiş Avrupa ülkelerine bakıldığında benzer oranlara rastlamakla birlikte, internet üzerinden yapılan alışverişlerde kıyafet ve market ürünlerinin yanı sıra elektronik de öne çıkıyor. (Almanya yüzde 45 sıklıkla, Fransa yüzde 24 sıklıkla.)

Gelişmekte olan ülkeler genelinde internet üzerinden sıklıkla elektronik ürün satışları yapılıyor.

Örneğin: Arjantin’de internet üzeriden alışveriş yapan kitlenin yüzde 36′sı, Brezilya’da yüzde 45′i, Rusya’da yüzde 35′i internetten sıklıkla elektronik ürünler satın alıyor. Türkiye’de internetten elektronik ürün alışveriş sıklığı yüzde 36 seviyelerinde

Farruh ALTUN / IP Magazine


admin hakkında 1328 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.