Doğum ve Süt İzni Hakkında Güncel
Süt izni kullanımı
Süt izni kullanımı

Bir çok insanı, özellikle hanımları çok ilgilendiren bir konudan bahsedeceğim.Bayanların doğum ve süt izni ile ilgili son dönemlerde yapılan değişiklikler hakkında basında çıkan bir çok haber mevcut.Orjinal iş fikirleri oalrak bizde en güncel haliyle bu haberi sizlere ulaştırmaya çalışacağız.
İş kanununa göre çalışan hanımlar doğumdan önce hafta doğumdan sonrada 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta olmak üzere ücretli doğum iznine ayrılabilirler.Çoğul gebeliklerde ise buraya iki hafta daha eklenerek toplamda 18  hafta kullanılabilmektedir.Eğerki bu süre sonunda hanım işçi ekstra izin talep ederse 6 aya kadar daha ücretsiz izin verilir.

Ayrıca hamilelik dönemi boyunca kadınların kontrolleri için işveren tarafından kendilerine gerekli izinler verilmelidir. Ayrıca kadın işçinin yaptığı iş hamileliğine uygun değil ise doktor raporu ile daha hafif işlerde çalıştırılabilir. Bu izin sürelerinin tamamı kadın devlet memurları için de geçerlidir. Kadın devlet memurları da aynı sürelerle doğum izni kullanabilir.

Doğum izni ile alakalı durum kadın gazeteciler için ayrıca düzenlenmiştir. Kadın gazeteciler İş Kanunu’na değil Basın İş Kanuna tabiidirler. Bu kanuna göre kadın gazeteciler hamileliklerinin 7. ayı ile doğumdan sonraki 2. aya kadar izinli sayılmışlardır. Ayrıca bu kanuna göre doğum gerçekleşmez veya çocuk ölü doğarsa bu defa olaydan itibaren 1 ay daha kadın gazeteciye izin verilir.

Çocuk 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saat süt izni

Doğumdan sonra bu yasal izin süreleri dolsa bile yeni doğan çocuk 1 yaşına gelene kadar anneye her gün 1,5 saat süt izni verilir. Bu süt izninin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağı annenin takdirine bırakılmıştır. Süt izni işçinin çalışma süresinden sayılır ve izinler için ücretten herhangi bir kesinti yapılamaz. Uygulamada genel olarak doğumdan sonra çocuk 1 yaşına gelene kadar kadın işçilere süt izni için haftada 1 gün ekstradan izin verilmektedir.

Kadın devlet memurları için süt izni biraz daha farklı düzenlenmiştir. Çocuğun ilk 6 aylık döneminde süt izni günlük 3 saat ikinci 6 aylık döneminde ise süt izni kadın işçilerde olduğu gibi günlük 1,5 saat olur. Bu süt izinlerinin nasıl kullanılacağı veya bölünme durumu da yine kadın memurun insiyatifine bırakılmıştır.
hurriyet .com


admin hakkında 1328 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.