Doğru meslek seçimi nasıl yapılır?
Hayatımızın en önemli kararlarından biridir meslek seçimi. Kimi zaman bilinçli, önceden planlanmış, gerekli eğitimle desteklenmiş olabileceği gibi; kimi zaman da önceden planlanmadan mevcut sosyo-ekonomik koşulların zorluğu yüzünden kişi tesadüfen bulduğu işi yapar. Meslek seçiminde yaşadığımız çevre, bağlı bulunduğumuz sosyo-kültürel yapı, cinsiyet, yaş, yaşadığımız yer ve en önemlisi aile çok etkilidir.

meslekler

Genellikle aile çocuğuyla özdeşim kurar. Çok istediği fakat yeterli imkan ve desteği bulamadığı için gerçekleştiremediği mesleği, ilerde çocuğunun yapmasını ister. Bu çok yanlış bir yaklaşımdır. Her insanın ilgisi, alakası farklıdır. İstemediği işi yapıp başarılı olan insan çok azdır. Çoğumuz yanlış meslek seçimi yüzünden işimizde başarısız oluruz. Severek yapılan işte ise tüm zorluklar zaman içinde erir gider.

Peki doğru mesleği seçebilmek için neler yapmalıyız? İşte en önemli kriterler:

  • Kendini tanıma: Meslek seçerken önemli kriterlerden biri kendimizi tanımak, kişisel özelliklerimizin farkında olmaktır. Kişi ”ilerde kendimi nerede görmek istiyorum, hedeflerim ve bunu gerçekleştirebilecek uygulama alanlarım nelerdir” diye kendine sormalıdır. Kişisel özelliklerimize uygun iş seçersek daha başarılı oluruz. Sadece geleceği daha iyi diye avukatlığı seçen içine kapanık biri veya aile baskısıyla sırf mesleğin popülaritesi yüksek diye tıp alanını seçen asık suratlı kişi işinde başarısız olur. Hasta her zaman karşısında güleryüzlü kendisini anlayan doktor görmek ister. Çocuklarla diyaloğu iyi olmayan, onlara gerekli sabrı göstermeyen kişinin iyi bir öğretmen olması beklenemez.
  • Mesleği tanıma: Meslek seçimi aslında kişide lise çağlarında alan seçimiyle başlayıp, üniversitede bölüm seçimiyle şekillenen uzun bir süreçtir. Günümüzün büyük bir bölümünü iş yerlerinde mesleğimizi icra ederek geçireceğimiz için sevmeden yapılan işlerde başarısızlık kaçınılmaz olur. Sevmediği işi yapan kişinin başarılı olması, mesleğinde yükselmesi, yaratıcı özelliklerini geliştirip işte uygulaması zordur. Bu nedenle ilerde yapmak istediğimiz mesleği tanıyıp, mesleğin kendimize uygunluğunu ölçmek öncelikli olmalıdır.
  • Mesleği yapan kişilerden bilgi alma: Meslek seçiminde en önemli kriterlerden biri, o işi yapan kişilerden bilgi almaktır. Bu kişiyle direk yüzyüze konu şulabileceği gibi, yapılan işi yerinde görmek şeklinde de olabilir. Üniversitelerde konferanslara katılıp o işi yapan kişilerden bilgi almak da önemlidir. Bu sayede işin koşulları, uygulama alanları, mesleğin geleceği hakkında bilgi sahibi oluruz.
  • Kişisel yetenek: Yetenek kişinin bir şeyi anlama ve yapabilme kapasitesidir. Doğuştan gelen bir özellik olmasının yanında, alınan eğitimle zamanla bilgi, beceri ve yeteneklerimiz gelişir. Yetenekli olunan alanda ilgi düzeyimiz düşük olsa bil,e başarılı olma ihtimalimiz daha yüksektir. Seçtiği alanda gerekli yeteneği olmayan kişi başarısız olur. Seçilen mesleğin kişisel yetenekle uyuşması gerekir. Sözel yeteneği iyi olan birinin Türkçe ve hukuk gibi alanlarda, sayısal yeteneği iyi olan birinin ise matematik, fen gibi alanlarda başarılı olması daha kolaydır.
  • Staj ve Meslek Edindirme Kursları: Lise ve üniversite stajları okullarda öğrenilen teorik bilgilerin pratiğe dönüştüğü uygulama alanlarıdır. Kişi bu sayede işi yerinde uygulayarak hem o iş hakkında daha sağlıklı bilgilere ulaşır, hem de işin kendine uygunluğunu test eder. Bunun sonucunda o işi ya kariyerinin başına koyar ya da başka alanlara yönelebilir. Staj yapmış kişi iş hayatına her zaman avantajlı başlar. Meslek eğitimi kursları da, kişinin ilgi duyduğu işi öğrenme ve uygulama imkanı bulduğu, aynı zamanda vasıfsız işçilerin kendini geliştirme imkanı bulduğu alanlardır. Günümüzde İSMEK’in pek çok alanda meslek edindirme kursu bulunmaktadır. Bu kurslar pek çok kişinin hayalini gerçekleştirmektedir. Hedeflediğimiz işi kariyerimizin en önemli basamağına koyuyorsak, eğitimin yanında onu staj ve meslek edindirme kurslarıyla desteklemek gerekir.

Para Durumu


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.