Devekuşu çiftliği nasıl kurulur? Kurulum Maliyeti Nedir?
imagesBesleyici değeri oldukça yüksek olan Devekuşu eti,yatırımcıların yeni gözdesi konumunda.Son yıllardaki üretiminin fazlalaşmasına paralel taleptede oldukça büyük bir artış sözkonusu.Gerek yurt içi gerekse yurtdışı piyasalara sunulab,ilen devekuşu yatırımcısına oldukça iyi kazandırıyor.

Çiftlik denilince aklımıza ilk başta inek ve tavuk gelir ancak geleneksel olmayan çiftlik türleri de vardır.Örneğin devekuşu yetiştiriciliğinin bir sürü avantajı var. Devekuşlarının ürettiği et ve tüketim ürünlerinin, sığır eti ve diğer et ürünlerinden çok daha karlı olması, devekuşu yetiştiriciliğini girişimciler için cazibe merkezi haline getirmektedir. Devekuşu çiftliği için ihtiyacınız olan tek şey küçük bir arazi. Üstelik devekuşunun eti ve yumurtasından başka kazanç elde edebileceğiniz birçok seçenek mevcut. Devekuşunun derisini, tüyünü, gagasını ve tırnaklarını dahi satabilirsiniz. Bunlar giyim, süsleme, kimya ve kozmetik sanayide kullanılmakta olup büyük ilgi görmektedir. Bunların yanı sıra devekuşunun gözü dahi para etmekte, göz cerrahisinde kullanılmaktadır.

Devekuşu çiftliği nasıl açılır?

 1.  Çiftliğinizden gelir elde etmek için hangi tür devekuşu ürünlerinden satacağınıza karar verin. Devekuşu eti ve devekuşu postu başlıca iki gelir kaynağıdır. Aynı zamanda devekuşu yumurtası ve tüyü de satabilirsiniz ve bunun için devekuşunu katletmenize gerek yoktur.
 2.  Devekuşu çiftliği olarak kullanılabilecek bir yer bulun. Devekuşlarının koşabilmesi ve sağlıklı olabilmeleri için 1 ve 3 dönüm arası alana ihtiyacınız olacaktır. Kuşlarınızı kötü hava koşullarından korumak için basit bir barınak yapın ve devekuşlarının kaçmasını engellemek için çitler inşa edin.
 3.  Devekuşu çiftliğiniz için yem ve su tedarik edin. Büyük kuşlar her gün galonlarca su içer. Suyun temiz olduğundan emin olun. Özellikle devekuşları için formüle edilmiş yemlerden alın. Devekuşlarının yemesi için ekin ve çim ekin.
 4.  Yetiştireceğiniz devekuşu türünü seçin. Kırmızı boyunlu ve mavi boyunlu devekuşları genellikle daha büyük ve daha agresif olur. Siyah Afrika devekuşları daha küçük olurlar ve idare etmek daha kolaydır. İlk kez deve devekuşu yetiştirecek olanların Siyah Afrika devekuşlarını tercih etmeleri tavsiye edilir.
 5.  Devekuşlarını alın. Yumurtadan çıkmamış yavruları, yavruları veya yetişkin devekuşlarını tercih edin. Yumurtadan çıkmamış yavrular ve yavrular genellikle daha ucuzdur ancak düzgün bir şekilde büyütmek zaman alır ve uzmanlık gerektirir. Yetişkin devekuşları kısa sürede yeni yumurtalar verir ve daha pahalıdır.
 6.  12-14 ay süre sonunda devekuşlarınız kesilecek ağırlığa ulaşacaktır. Bir devekuşunun bu süre sonunda ortalama et verimi 30-40 kg olmaktadır. Ayrıca yetişkin 1 deve kuşu yılda 50 – 70 adet yumurta yumurtlamaktadır.

Devekuşu çiftliği açmak karlı mı?

Bu sorunun en iyi yanıtı sanırım aşağıdaki tablo olacaktır. Yavru olarak tanesini 250 TL’den aldığınız yavru devekuşlarını 1 yıl sonunda kesebileceğiniz gibi sadece yumurta ve tüy üretimi için de yetiştirebilirsiniz. Ortalama bir devekuşunun 40-50 yıl yaşadığını da belirtmemizde fayda var.

Devekuşu ürünlerinin satışından elde edilen kazançlar

 • Boş Yumurta Kabuğu: 50 TL
 • Dolu Yumurta (Yemeklik): 100 TL
 • Devekuşu yağı 1 kg: 150 TL
 • %60 Döllü Yumurta: 150 TL
 • Kemiksiz Devekuşu eti 1kg: 50 TL
 • 1 Kg Devekuşu tüyü: 130 TL

İpucu

Devekuşu çiftliği açmadan önce resmi kurumlardan izin almanız gerekiyor mu öğrenin. Bir veterinerle temas kurun ve devekuşlarını veya canlı yumurtaları çiftliğe getirmeden önce kontrol etmesini sağlayın.

Kaynak: Yeni İş Fikirleri

 

 


admin hakkında 1298 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.