Deniz ürünleri üretimi yapın
deniz-urunleriBugün Türkiye’de kişi başına yaklaşık 16 kilo civarında kırmızı et tüketiliyor. Ekmek tüketimi ise 300 kilolara ulaşmak üzere! Bizde kebap kültürünün getirdiği doğal alışkanlığın sonucu daha fazla kırmızı et tüketiliyor.

Burada yaş faktörü bile hiç önemli değil!

2013 yılında da bu alışkanlıklar pek değişmeyecek. Kırmızı etin yüksek protein değerini ise elbette inkâr etmek mümkün değil. Ama dengeli tüketmek şart!

Üstelik kırmızı eti fazla tüketmenin sakıncaları da var. Örneğin kırmızı et dâhil, tüm etlerin kızartılması kanser türlerindeki artışın en önemli nedenlerinden biri.

Ancak balık ve deniz ürünleri tüketiminde gözle görülür bir artış bizim ülkemizde de görülüyor. Balık etindeki kimi unsurlar ve yağ asitleri insan sağlığını doğrudan destekliyor

Diyette balık ve deniz ürünlerine yer açmak artık Akdeniz usulü beslenmekle alakalı değil. Tüm dünyada kültür yetiştiriciliğiyle birlikte bu alışkanlık sıradan hale geldi.

Dünyada deniz ürünleri üzerine çalışan iş yeri sayında baş döndürücü artışlar var. Bunların başında ise deniz ürünleri ağırlıklı restoran işletmeleri geliyor.

Bu konuda Japonların ilginç önerileri bize de ilham kaynağı olabilir. (Önümüzdeki hafta bu yeni eğilimi biraz daha açarak 2013’te Türkiye’de de başarılı olabilecek bir restoran zinciri öyküsüne yer vereceğiz.)

En ilginç gelişme ise soğuk sularda yetiştirilen somon balığına olan talebin inanılmaz yükselişi. Yalnız Türkiye’de değil, dünyada somon balığı tüketimi hızla artıyor.

Somon balığından üretilmiş hazır yemekler bu endüstrinin önemli bir şansı. 2013 yılında sadece somon menüleri sunan balık restoranlarını görürsek şaşırmamak gerek. Japonlar somon balığından 50’nin üzerinde yemek yapabiliyor, sınırsız sayıda raf ürünü yaratabiliyorlar. Somon etinin girmediği yer yok gibi.

Bu tür spesiyal restoranlarda karides, kerevit gibi ürünlerin yanı sıra tüm kabuklu deniz ürünleri de menüde geniş yer tutuyor. Ambalajlı ürünlerde çok tutulan çeşitler ise füme edilmiş uzun ömürlü somon pastırmaları.

Nur Demirok / Para


admin hakkında 1318 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.