Dekoratif Ağaçlar Satarak Para Kazanabilirsiniz
Estetiği doğayla buluşturan bu sanat bahçelere bambaşka bir hava katmaktadır.Ülkemizde örneklerine pek sık karşılaşılmayan bu iş alanı özellikle yurt dışında çok fazla kullanılmakta ve oldukça büyük bir sektör yaratmaktadır.
şekilli ağaçlar2

Topiary; ağaç ve çalıları budayarak formal ya da informal şekillerde dekoratif biçim yapma sanatıdır.Latince’de Topiary; süsleme amaçlı olarak çevreyi düzenleyen bahçıvan anlamına gelir.
şekilli ağaçlar1
Topiary sanatı Romalılardan sonra İngiltere,Fransa ve tüm Avrupa’ya yayılmış, Rönesans döneminde doruk noktalara ulaşmıştır.

Topiary sanatında kullanılan bitkiler ve çalılar daima yeşil kalan küçük yapraklı ya da iğne yapraklı türlerdir.Dal ve yaprak aralıkları sıktır.Genellikle; Buxus sempervirens(şimşir), Laurus nobilis(defne), ilex sp.(çobanpüskülü),taxus sp.(porsuk), ligustrum sp.(kurtbağrı) gibi bitkiler kullanılır.
şekilli ağaç5
İster küçük ,ister büyük,ister saksıda, isterseniz bahçenizde yetiştireceğiniz bir bitkinin topiary sanatı ile yaratacağı etki sayesinde odak noktaları yaratabilirsiniz.

Peki bu bahçe süsleme sanatının ülkemizde ekonomik değer yaratması mümkünmüdür?

Bizce ülkemizde bu işi profesyonel olarak yapan fazla firma olmaması sektörün açıklarından ve zaafiyetlerinden birirdir.Gerek evinizde kullanabileceğiniz bu dekoratif ağaçlarla evlerde bambaşka bir hava yaratacaksınız gereksede bahçelerde yapacağınız estetik çalışmalarla mülk sahiplerine yeni bir dünyanın kapılarını açacaksınız.

Peki bu işten nasıl para kazanılır?

Yukarıda bahsedilen ağaçları üreterek gerek büyük fidan satış yerlerine dekoratif olarak budanmış ağaçları satabilir gereksede büyük marketler aracılığı ile satışlarınızı yapabilir yada kendiniz doğrudan kuracağınız tesis ile satışlarınız yapabilirsiniz.


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.