Çok Kazandıracak Bir İş Fikri
Reklamcılık sektörünün öneminin artmasıyla beraber faklı reklamcılık fikirleride ön plana çımaya başlıyor bunlardan biride henüz ülkemizde yaygın olmayan asansör reklamlarıdır.Özellikle büyükşehirlerde sıkça kullandığımız asansörler potansiyel olarakta oldukça faydalı bir model olmaya aday konumda.
asansor-reklamciligi
Asansörde geçirdiğiniz zamanı düşünün, çoğu zaman sıkıcıdır. Etrafta odaklanacak bir yazı bir resim ararsınız bu aslında reklam için bize büyük bir fırsat doğuruyor. Avm’lerde bu etkin olarak kulanılıyor “yemek katında şu resotrantta 2.cisi bedava” gibi.

Peki bu fikri geliştirsek bir iş modeline dönüştürsek kazanç sağlayabilirmiyiz?

Dilerseniz deniyelim.

Hedef Kitlemiz: Asansör kullanan tüketiciler.

Anlaşma Yapacağımız Kişiler : İş merkezi, Apartman Site yöneticileri.

Hizmeti Satacağımız Müşteri Profili : Müşteri profilimiz çok geniş ama ilk hedefleyebilceğimiz kurumlar bölgeye paket servisi yapan restorantlar,ulusal markalar olabilir.

Nasıl başlayabiliriz?

Öncelikle yoğun bölgeleri hedefleyerek iş merkezi ve apartman yöneticileri ile görüşebiliriz.

Onlara yapacağınız iş anlatın. Reklam alınması durumunda apartmanın ortak giderlerinin düşeceğinden bahsedin. Apartmana hiç bir ek maliyetinin olmadığından bahsedin. Apartman/Site/İş merkezi ile bilgiler edinin, örneğin site’de kaç kişi oturduğunu not alın, bu kişi sayısına göre reklam ücreti teklif edin. Ön anlaşma yapıp pörtföyünüze ekleyin. Başlangıçtaki bu bir seferlik yuğun çalışma yorucu olacaktır.

Pörtföyünüzün yeterince genişlediğini ve pazarlanabilir hale geldiğini düşündüğünüzde. Kendinize bir web sitesi hazırlayın, burda pörtföyünüzen ve reklam gücünüzden bahsedin. Örneğin A Konutları, Konut sayısı 500, Kişi sayısı 20.000, Reklam Ölçüsü : 70×50 CM İstenilen reklam ücreti Aylık 500 TL

Daha sonra yukarıdaki örnek ilandan devam etmek gerekirse çevredeki restorant ve fast food işletmelerine yönelin buralardan umduğunuzu bulamaz iseniz hizmet sektörüne yönelin örneğin temizlik hizmeti,ütü hizmeti,kuru temizleme hizmeti veren firmalar. Bu hizmetinizi sahada ne kadar başarılı pazarlayabilirseniz başarı şansınız o kadar yükselir.

Reklam fiyatlarını belirlerken pazarlama maliyetlerinizi iyi hesaplamanız gerekmekte.

Bu iş modelini geliştirip il bazında temsilcilikler verebilirsiniz.
Kolay taklit edilebilir olsada ilk olmanın avantajıyla temsilcilik verdiğiniz kişilere geniş pörtföyünüzü kullandırabilirsiniz. Örneğin Bursa merkezli ulusal bir firmaya, Bursa temsilciniz İstanbul’daki 50.000 asansör reklamını satabilir. Aynı şekilde sizde İstanbul merkezli bir firmaya Bursa daki 50.000 asansör reklamını pazarlayabilirsiniz.

Umarım bu iş fikri hayata geçer ve başarılı olur.

kaynak
Serhat AVCU
iskuruyorum.com


admin hakkında 1318 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.