Çinceyi En Kolay Nasıl Öğrenirsiniz ?
Çince nasıl öğrenilir
Çince nasıl öğrenilir
Dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olan çin ,bir okadarda eski alfabesiyle günümüz toplumlarının en öğrenilmesi gereken dillerinden bir tanesi.Öyleki gelişen ekonomisyle beraber dünyadaki sermayeyi neredeyse yönetmeye başladı.Çince oldukça zor bir olması dolayısıyla öğrenme süreci oldukça zordur.

Bizde burada sizler için çinceyi en kolay nasıl öğrenebilirsiniz bununla ilgiyi yazıyı sizlere taşımak istedik.

İyi bir Çince okuyucusu ortalama 5000 karakteri öğrenmek zorunda. Ancak edebi bir roman değil de sadece gazete okumak istiyorsanız yaklaşık 3000 tanesini bilmek yeterli olabilir.

Hânz’ı adı verilen karakterler, Latin alfabesinde olduğu gibi sesleri değil, kelimeleri veya durumları belirttiğinden, Çince’nin bir tür hiyeroglif olduğu söylenebilir. Çoğu zaman iki farklı karakterin bir araya gelmesiyle, bu ikisinden türeyen yeni bir kelime elde ediliyor. Aslında bu açıdan bakıldığında, karakterleri bir kez tanıdıktan sonra grameri anlamak sanıldığı kadar zor değil. Aynı gerçekten yola çıkan girişimci ShaoLan Hsueh, Çince’yi hızlı ve eğlenceli bir şekilde öğrenmek isteyenler için Chineasy isimli (BasitÇince) yeni bir yöntem geliştirdi. Sadece 200 baskın karakterin kullanılmasına dayanan, zekice tasarlanmış bu yöntem sayesinde dakikalar içinde öğrenmeye başlıyorsunuz. ShaoLan Hsueh, bu karakterlerin, dilin temel yapıtaşları olduğunu söylüyor: “Aslında günlük yaşamda, pratik amaçlı kullanmak için 200 karakter yeterli. Bu karakterler legoda kullandığımız parçalara benziyor. Bu sayede basit lego parçalarını bir araya getirip dev bir kale inşa edebilirsiniz.” Chineasy’de karakterler, yaratıcı bir tasarımla, eğlenceli piktogramlara dönüştürülmüş. Dolayısıyla aslında ezberlemek yerine öğrenmiş oluyorsunuz. Ayrıca kitapta her bir karakterin orijini de öykülerle aktarılmış. Tabii bu da hatırlamayı kolaylaştırıyor. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey 200 karakteri farklı şekillerde bir araya getirip okumak.

Siz de Çince öğrenmek istiyorsanız bu pratik yöntemi denemek için kitabı satın alabilir, aynı isimli YouTube kanalından interaktif eğitim videolarını izleyebilir ya da başlangıç olarak www.chineasy.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Başarılar …


admin hakkında 1328 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.