Çin pazarına neler satılır




çine ne satılırBüyüyen nufusu doyurmakta artık iyice zorlanan çin, son bir kaç yılda iyice artan tarım ürünleri ithaları ile dış pazarlara ciddi bir para akıtmaya başladı.Ülkenin en önde olduğu tarım ürünlerinden biri olan pirinç yetiştiriciliğinde dahi yetersizlik olması, tarım ürünlerinin önemini dahada artırmaya başladı.Her yazımızda belki bin defa bahsettiğimiz tarımdaki yatırımın asla yeterli olmayacağı ve tüketimin ekonomik refahla beraber dahada artacağı bilinen bir durumdur.

Bir çok ülke sanayileşirken tarım ve hayvancılığı daha arka plana atmaya başladı.Oysaki hayatın kaynağı olan beslenme ve onun temel gıda unsuru olan tarım olmadığında sanayileşmeninde bir anlamı kalmayacaktır.Belki fütürist bir bakış açısıda denebilir fakat önümüzdeki elli yılda beslenmeden kaynaklı ortaya çıkacak savaşlar dahi olacaktır.

Bu kadar önemli olan bir pazara tarım ürünleriyle girmek girişimcilerine ciddi paralar kazandıracaktır.Bugün belki kirazdan bahsediyoruz fakat Çin pazarına hemen hemen tüm tarım ürünlerini satmak mümkün.Zenginleşen Çin ekonomisi vede kırsaldan kente göçün orada da başlaması endüstirel ekonomilerin en ciddi sorunlarından biridir.Tarımdaki zor üretim şartlarında çalışmayı istemeyen bireyler kırsalı ve arazileri terkederek şehirlere yerleşmeye başlamıştır.

Zamanla meydana gelen bu akış tarımla bağlarını iyice koparan bir çin haline getirecek ve önümüzdeki yıllarda Çin pazarı tarım ürünleri ithalini çok ciddi şekilde yükseltecektir.

 

Melda ASLAN

Orjinalisfikirleri.com

 

 

 


admin hakkında 1327 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.