Çin Mermerinin Popularitesi Azalıyor
çin mermeriTürk mermerinin önemi her geçen gün dahada artıyor.Türk-Endenoz İşadamları Derneği’nin (TİTA) koordinasyonunda Endenozya’dan gelen iş adamları, Afyonkarahisar Hür Sanayici ve İşadamları Derneği (HÜRSİAD) üyeleriyle bir araya geldi. Görüşmede mermer, jeotermal, doğaltaş, inşaat, enerji alanlarında işbirliği yapılması konusunda fikir alışverişinde bulundu

TİTA Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Eroğlu’da Endonezya’da ticaret dengesinin Türkiye’nin aleyhine olduğunu söyledi. Yaklaşık olarak Türkiye’nin 48 kalem ürünü Endenozya’dan ithal ettiğini Endonezya’nın ise Türkiye’den çok az ürün aldığını belirten Eroğlu, bu durumun değişmesi ve Türkiye’nin Endonezya’ya çok fazla ürün satması için yoğun çalışmalar içinde olduklarını ifade etti. Eroğlu, “TUSKON’un koordinasyonunda iki yıl önce Endonezya’ya Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ve beraberindeki iş adamlarıyla gerçekleştirilen ticari gezi sonrası Endonezyalı işadamları Türkiye’ye çok ilgi duymaya başladı. Bu durumun Türk -Endonez ticareti açısından çok önemli bir gelişme olduğunu söyleyebilirim. Dünya ekonomik sıralamasında 16. büyük ekonomiye sahip olan Endonezya’dan Türkiye’ye çok miktarda palm yağı, kereste, mobilya ağacı, ucuz tekstil, kömür ithal edilmekte.” dedi. Eroğlu, Afyonkarahisar’dan mermer ve doğaltaşın ihracat kalemi olarak öne çıkabileceğini ifade ederek, büyük Endenoz firmalarının bu ürünleri Çin’den ithal ettiğini, Türk taşlarının doğrudan Türkiye’den ithal edilebileceğini dile getirdi.
Mustafa Eroğlu, dünyanın en önemli Jeotermal enerji kaynağına sahip olan Endenozya’da, hükümetin bu konuda çok ciddi teşvikler uyguladığını, özellikle enerji üretimi konusunda her türlü işbirliğine açık olunduğunu kaydetti. Eroğlu, bu konuda Türkiye’nin ve özellikle Afyon’un tecrübe ve projelerinden yararlanmak istenildiğini ifade etti.

“KISA SÜREDE ZİYARET EDECEĞİZ”

HÜRSİAD Başkanı Niyazi Diler de Endonezya heyetini ağırlamaktan memnun olduklarını belirterek, ilerleyen süreçte karşılıklı ticari ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini söyledi. Diler, yönetim kurulu olarak en önemli vazifelerinden birinin üyelerinin yurt dışına yatırım yapmalarını sağlamak ve üretim yapan üyelerin ürünlerini ihraç etmede onlara rehberlik yapmak olduğunu belirtti.

Niyazi Diler, Türk doğaltaş sektöründe önemli bir yeri olan Afyonkarahisarlı üretici ve ihracatçıların önümüzdeki dönemlerde bu avantajları kullanacağını anlattı. Diler, ithal kalemlerinin üyelere bildirilerek, bu konularda faaliyet gösteren üyeleriyle Endenoz firmaları arasında gerekli bağlantıların sağlanacağını anlattı. ihracat.info


admin hakkında 1318 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.