Ceviz Bahçesi Kurma Maliyeti Nedir?
CEVİZCeviz yetiştiriciliği işine girecekseniz, belirli bir sermaye ile başlamanız gerekir. Fidanın ilk 5 yılı ileriki yıllardaki verim için çok önemli olduğundan başlarda yapılan yatırım, sonradan verim, gelir olarak size dönecektir.Toprağın işlenmesi ve Aşılı fidan temini: Fidancılardan, fidanın cinsi, yaşı, açık köklümü tüplü mü olduğuna göre tanesi 9-22 TL arası değişen fiyatlardan aşılı fidan alabilirsiniz. Aşılı fidan satışı yapan firmanın, fidanlarında sertifika etiketi olmasına ve bu etiketin bulunduğunuz yıla ait olmasına özen gösterin. Arazi ıslahı, gübre alımını ve dikim işlerini fidancıya yaptırabilirsiniz. Ancak bu işler yapılırken başında bulunmanız iyi olacaktır.

Arazinin etrafının çevrilmesi: Arazinin etrafını tel örgüyle çevirmek gerekli olabilir. Hayvanların fidanlara vereceği zararı önlemek istiyorsanız özellikle gerekli. Bunun için pek çok şekilde bahçenizin etrafını çevirebilirsiniz. 50 dönümlük bir arsayı beton direklere sarılmış dikenli telle çevirmenin maliyeti toplamda 15000 TL’yi bulabilir.

Sulama: 50 dönümden büyük araziler için sondaj vurdurmak ve damlama sulama yapmak gerekir. Sondajın metresi 60-80 TL arasında değişir. Damlama sulama sistemi kurulması da su tasarrufu sağlar, su kullanımını yarıya düşürür, (ceviz çok fazla su sevmez ancak düzenli sulama gerekir) verimi yüzde 25 oranında artırır. Dönüm başına 150 ABD dolar civarında olan damlama sulama sistemi kurma maliyeti, kullanılan teknolojilere, kurulacak sistemin özelliklerine, arazi ve su kaynağının durumuna ve ürünün cinsine göre değişir. Pompanın kullanılacağı elektrik ise bu fiyata dahil değil. Sulamada kullanılan pompaların maliyeti doğrultusunda maliyetler artabilir.

Örneğin, Dalgıç pompaların satış fiyatı, çapı ve gücüne bağlı olarak bin ile 20 bin YTL arasında değişiyor. Sistemin kurulum maliyeti ise 3 bin 500 YTL’den başlayıp 85 bin YTL’ye kadar çıkıyor. Buna su sondaj kuyusu açma, dalgıç pompa bedeli, enerji kablosu ve panosu, kolon boruları ve montaj ekipmanları, ulaşım ve montaj gibi giderler dahil.
Elektrik: Arazide elektrik tercih meselesi. Bahçenize yakın mesafede hat varsa elektrik almayı tercih edebilirsiniz. Ya da jeneratör kullabilirsiniz. Ceviz uzun vadeli bir yatırım olduğu için elektrik çekmek daha uygun olabilir. Gübreleme, ilaçlama: Gübreleme,ilaçlama ve damlama sulama için kullanılan elektrik, yıllık 3000-4000 TL civarındadır. Bu fiyata su maliyeti dahil değil. ceviz-yetistiriciligi.blogspot


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.