Bu Tarz Bir Patron İstemeyeceksiniz




patronOfis ve iş ortamlarında çalışan bir çok insan kontrolllü ve işini iyi bilen ,çalışanlarını başarılı bir şekilde motive ettiği gibi onlara her konuda destek veren patronlar isterler.Oysaki aşağıdaki örnekler kimsenin istemediği örneklerden bazıları.
İşte olmasını istemeyeceğiniz patron tipleri..

Bu patronumuz, çalışanlarının, başarmak istedikleri ve çalışma ortamında rahatsızlık duydukları şeyleri küçük post-it’lere yazarak duvara asmalarını istiyor. Böylece herkes amacını ve çalışma ortamında dikkat etmesi gereken şeyleri herhangi bir polemiğe girmeden kibarca öğrenmiş olacaktır. Ancak insan doğası gereği gururlu bir varlıktır ve bu nedenle patronumuz başarısız iletişimin yanında getirdiği küçük şeylerin büyüyerek dev sorunlar yaratmasının önüne geçememiştir.

Bu patronumuz ise çalışma ortamını aile ortamına çevirmeye çalışan, çalışanların birbirine saygının yanında sevgi de göstermesini gekleyen, primlerle ödüllendiren cesaretlendiren ve yapılan hatalara karşı toleransı yüksek bir patrondur. Herkes böyle bir ortamda çalışmak ister tabiki ancak bu peri masalı çalışma ortamının eksik bir yönü var. Çalışanlar böyle bir ortamda asla kendilerini profesyonel bir ortamda hissedemezler ve bunun anlamı da başarısızlıktır.

Sıradaki patronumuz biraz egoist bir yapıda. Sürekli kendi değerini göstermeye çalışan, ufacık problemleri abartıp üstesinden gelmeye çalışan ve başarılarını sürekli büyük göstermeye çalışan bir patrondur. Ortada sorun yokken bile sorun bulmaya ve o sorunu çözmeye çalışmaktadır. Sonucunda çalışanların yöneticisine olan güveni azalacak ve kendi kararlarını veremedikleri bir ortamda bulacaklardır kendilerini.

Bu patronumuz saatlerce süren toplantıda, herkesin fikirlerini söyleyip birşeyler katmasını isteyen ancak toplantının daha başında kararını zaten vermiş olan patronumuzdur. Her toplantı katılımcısını dinler fikirler üretmesini ister ve toplantının sonunda “şimdi şöyle yapıyoruz” sözleri ağzından dökülüverir. Çalışanlar açısından bu, yatarıcılıklarını körelten, düşüncelerine değer verilmediğini düşündüren ve boşa zaman harcamış olmanın verdiği asabiyet ile biter. Gerçekten kimse böyle bir patron istemez.

Sıradaki patronumuz genel olarak iyi bir idareci ancak kör bir noktası var. Başarısız olacağı apaçık ortada olan bir çalışan ve ya bir projeyi göremezler. Yatırımlarını ve zamanlarını boşa harcarlar. İyi kaynakları kötü fikirler ardında yitirirler.

Bu patronumuz tam anlamıyla el bombası dediğimiz patron tipidir. Genel olarak arkadaşcanlısıdır, iletişimi ve yönetimi iyidir. Ancak bilinmeyen yöne, iletişimsizlikten kaynaklanan ya da öngörülemeyen nedenlerden doğan problemler karşısında adeta pimi çekilmiş bir el bombası gibi paylayabilmektedir.İnsanların içinde bağırır, savurur, isimler takar, hakaret eder ve paramparça ettiği çalışma ortamını başkalarının toplamasını bekler.

Bu patronumuz tam anlamıyla bir efsanedir. Efsane olmasının sebebi başarıları ya da harika yönetim şekli değil, ofisinden hiç çıkmaması ve çalışanlar arasında hiç görülmemesidir. E-postalarda ve mesajlarda ismini görebilirsiniz ancak kendisini hiç göremezsiniz. Bir takım oyunu oynuyorsanız tüm takım üyelerinin liderlerini görmek, onunla konuşmak, sorunlarını dile getirmek isteyeceği aşikardır.

Bu patronumuz ise dokunmayı seven bir patron. Yanlış anlaşılmasın sadece dokunarak iletişim kurmayı seven, çalışanlarının omzuna elini koyan, sırtını sıvazlayan, şaka mahiyetinde hafif tokatlar atan patronlardan. Ancak her insan dokunarak iletişim kurmaya alışkın olmayabiliyor ve kişisel alanlarına böyle müdahalelerden hoşlanmayabiliyorlar. Her insanın ihtiyaçları ve iletişimi takdir edersiniz ki farklıdır.

Sıradaki patronumuz, sürekli pozitif enerjiye odaklanmanızı isteyen, negatif durumlardan ve olaylardan uzak durmaya çalışan, her zaman iyi adam olmaya çalışan patronumuzdur. Bu patrona karşı yapılan eleştiriler olumsuz olamaz. Olumsuz eleştirileri kabullenmeyecek ve savunma mekanızması devreye girecektir. Sert tartışmaların olacağı muhtemel bir durumda bile ortamdan kaçar.

Sonuç olarak patron olmak zaten zordur. Olabildiğince uç noktalardan uzak, objektif olmakta fayda var. Çalışanları tanımaya çalışarak isteklerini ve gereksinimlerini anlayarak yaklaşmak gerekir. Bu çalışan çaısından da patron açısından da çok önemlidir. Her insan aynı değildir.


admin hakkında 1327 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.