Bu Sektörlerde İşsizlik İmkansız
ogrenci
Her ne kadar işe alımlarda yetkinlik ve becerilerin ön plana çıktığı söylense de bir iş ilanına binlerce başvurunun geldiği bir ortamda insan kaynakları uzmanlan birçok kişiyi kağıt üzerinde elemek zorunda kalıyor. İşte bu noktada filtreleme yapılırken mezun olunan okul, mezuniyet derecesi gibi bazı kriterler adayların kağıt üzerinde ilk değerlendirilmesinde kullanılıyor ve kullanılmaya devam edilecek gibi görünüyor.

Seçme ve yerleştirme hizmeti veren şirketlerin yöneticilerinden aldığımız bilgiye göre işverenlerin mezunlarını en çok talep ettiği okullar arasında ODTÜ, ITÜ, Boğaziçi, Bilkent, Koç, Sabancı, İstanbul ve Hacettepe Üniversitesi ön plana çıkıyor.
Son yıllarda bu üniversitelere Yıldız, Marmara, Bilgi’nin de eklendiği söyleniyor.

En çok tercih edilen bölümlerinse elektrik elektronik mühendisliği, makine mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, işletme, iktisat bölümleri olduğu görülüyor.

IK ve tercih danışmanlarının önerdiği 35 meslek

1 Moleküler Biyoloji ve Genetik
2 Bilgisayar Mühendisliği
3 Endüstri Mühendisliği
4 Bilişim Sistemleri Mühendisliği
5 Otomotiv Mühendisliği
6 Mekatronik Mühendisliği
7 Enerji Sistemleri Mühendisliği
8 Yazılım Mühendisliği
9 Çevre Mühendisliği
10 Biyomedikal Mühendisliği
11 Elektrik-Elektronik Mühendisliği
12 Tıp
13 Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
14 Beslenme ve Diyetetik
15 Psikoloji
16 Sağlık Kurumlan işletmeciliği
17 Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri
18 Sağlık Yönetimi
19 Hukuk
20 iç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
21 Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi
22 Şehir ve Bölge Planlama
23 Sınıf Öğretmenliği
24 Spor Yöneticiliği
25 Ebelik
26 Tarımsal Biyoteknoloji
27 Yönetim Bilişim Sistemleri
28 Lojistik Yönetimi
29 Sivil Hava Ulaştırma işletmeciliği
30 işçi Sağlığı ve Güvenliği
31 Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
32 Dış Ticaret
33 iklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi
34 Çağrı Merkezi Yönetimi
35 Otomotiv Teknolojisi

HUKUKÇU DİL BİLMELİ

Bu eğilimin gelecekte de devam etmesi bekleniyor. Egon Zhender Türkiye Yönetici Ortağı Murat Yeşildere işletme, ekonomi, mühendislik benzeri bölümlerden mezun olanların talep gömıeyi sürdüreceği görüşünde.

Hukuk eğitimi alan adayların, yabancı dil konusunda kendilerini
geliştirmeleri halinde önümüzdeki dönemde artarak talep göreceğini söyleyen Yeşildere, güçlü bir mühendislik eğitiminin de kişilerin eğitim altyapısında önemini hiçbir zaman kaybetmeyeceği düşüncesinin altını çiziyor.

REED

Türkiye Genel Müdürü Asiye Özçelik Yıldırım, işe alımlarda bazı okul ve bölümler öne çıksa da bunun iş hayatında mutlak başarıyı getirmediğinin üzerinde duruyor. Yapmış oldukları seçme ve yerleştirme danışmanlığında okullan çok kuvvetli olan adayların kendilerini tam olarak ifade edemediklerini, diğer taraftan, ismi çok kuvvetli olarak tanımlanmamış okullardan mezun olan adayların mülakat süreçlerinde çok daha iyi perfomıe ettiklerini gözlemledikleri durumları sıklıkla yaşadıklarını söylüyor Yıldırım.

ÇİFT ANA DAL ÖNERİLİYOR HRM

Danışmanlık ÎK Uzmanı Elif Ejdar Özel, kişinin okul döneminde yaptığı sosyal çalışmaları, yurt dışı deneyimleri, iş ve staj tecrübesi, okul kulüplerine üyeliği ve tabii ki bildiği yabancı dillerin de işe alımlarda büyük rol oynadığını söylüyor Mezuniyet derecesi genel olarak bir kriter olarak işe alım mülakatlarında yer almasa da, kişisel ya da kuaım-sal tercihler yönünde tabii ki kriterler arasına girebilir.

Chronos Conculting Ülke Müdürü Manolya Taşer, özellikle yabancı fimıaların bazılarında okulu kadar mezuniyet derecesinin de alımlarda etki ettiğini vurguluyor. Bireysel perfonnans ve farkındaiığını ön plana çıkarması için adaylara özgeçmişlerinde açık bir şekilde mezuniyet derecelerini belirtmelerini önerdiklerini de söylüyor Başer. 360 HR Genel Müdürü Funda Mesoğlu, geleceğine yatırım yapmak isteyen gençlere “çift ana dal” veya “yan dal” yapmayı öneriyor. Mesoğlu, “Örneğin mühendislik fakültesi öğren-. çilerinin psikoloji ya da iletişim; iletişim fakültesi öğrencilerinin ise tasanın ya da sanat eğitimi alması çok faydalı olacaktır.

Çünkü çok yönlü bireyler, iş hayatında olduğu kadar, sosyal hayatta da büyük fark yaratacaktır” diye konuşuyor. Dolayısıyla öğrencilerin seçim yaparken çift ana dal yapma fırsatı tanıyan okulları ön planda tutması öneriliyor.
• KALIPLAR ORTADAN KALKIYOR

Gelelim tercihlere. Pek çok öğrenci okul seçerken gelecekte işverenler açısından kendisini öne çıkartacak bir okulu tercih etmenin yanı sıra bulunduğu ile yurt ve burs imkanlarına, yurt dışı eğitim olanaklarına ve yabancı dil eğitimi gibi pek çok kritere de dikkat ediyor. Peki bu yıl tercih aşamasında olan öğrencilerin özellikle dikkat etmesi gereken noktalar neler?

Bu yıl Danıştay’ın OBP kararını bozmasında sonra en önemli değişiklik alan farkının ortadan kalkması oldu. Puan ve kısmen de başarı sıralarının üzerinde en büyük etkiyi alan farkının kalkması oluşturacak. Önceki yıllarda alanı dışında tercih yapan öğrencinin puanında meydana gelen kayıp aıtık ortadan kalktı. Yani bir sayısal öğrencisi de hukuk tercih ettiğinde puanı kesilmeksizin yerleşecek. Bunun hukuk, psikoloji gibi bazı bölümlerin puanlarını yukarı doğru çekeceğini söyleyen Eğitim ve Kariyer Danışmanı Fatih Deneri, bugüne kadar alışılagelmiş kalıpların bu yıl bozulacağını da belirtiyor.

Deneri konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Mesela sayısal çıkışlı olup da başarılı olan pek çok öğrenci için değişmez bir üçlü vardı bu güne kadar. Sırası ile tıp, diş hekimliği, eczacılıktı. Son zamanlarda bu sıralamadan söz etmek eskisi kadar mümkün değil. Özellikle eczacılık bölümünü tercih edecek öğrenciler ilaç satışının süpermarketlere kayabileceği gibi söylentiler nedeniyle bizzat mesleğin geleceğine karamsar baktıkları için tercihlerini yeni sayılabilecek fizyoterapi ve rehabilitasyon, beslenme ve diyetetik gibi alanlara kaydırmış dürümdalar. Sağlık alanları genel olarak popülerliğini korumaya devam ediyor. Çünkü pek çok öğrenci kolay iş bulabileceğini ve istihdam açığının sağlık alanında diğer alanlara göre daha fazla olduğuna inanıyor. Haksızda sayılmazlar.”

• NİŞ ÜNİVERSİTELER VAR

Atamaların yapılamamasının üniversitelerin fen edebiyat fakültelerini tercih edenlerin sayısını düşürdüğünü söyleyen diğer bir Eğitim ve Tercih Danışmanı Haşan Aksoy, öğretmenlik branşında özellikle sınıf öğretmenliği, yabancı dil öğretmenliği ve ilköğretim matematik öğretmenliği bölümlerinin öğrenciler tarafından daha çok tercih edildiğinin altını çiziyor.

Niş üniversiteler kurulduğunu ifade eden Aksoy, Piri Reis Üniver-sitesi’nin Gemi inşaatı, Gemi Makineleri Mühendisliği, Deniz Ulaştırma işletme Mühendisliği bölümleriyle dikkati çektiğini, Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin ise Sivil Hava Ulaştırma işletmeciliği, Pilotaj bölümleriyle tercih edilen üniversiteler olmasını beklediğinin altını çiziyor.

Pilotluk eğitimine olan talebin farklı üniversitelerde bu bölümün açılmasına neden olduğunun üzerinde duran Aksoy, en son Özye-ğin Üniversitesi’nin pilot eğitimi vermeye başlayacağını duyurduğunu anlatıyor. Mühendislik konusunda geleceğin meslekleri olarak görülen genetik, yazılım ve biyomedikal mühendisliği tercih edilmesi önerilen bölümler. Ancak makine, elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendislerine her zaman ihtiyaç olacağı ve bu bölümü bitirenlerin kolaylıkla iş bulacağı söyleniyor.

• ENERJİ SEKTÖRÜ BÜYÜYOR

Enerji sektöründeki büyümeyle beraber enerji sistemleri mühendisliği ve enerji tesisi işletmeciliği mezunlarına ihtiyacın artacağını söyleyen Aksoy, lojistik ve dış ticaret bölümlerini de öneriyor.

Yenibiriş.com Genel Müdürü Burçak Pak, hızla ilerleyen bilişim sektöründe yeni pozisyonlann açılmaya devam ettiğini söylüyor. Özellikle yazılım uzmanı, web tasarım uzmanı, sistem ve ağ teknolojileri uzmanı, proje yöneticisi, veri tabanı uzmanı ve yöneticisi, kurumsal satış temsilcisi pozisyonlarının oldukça popüler hale geldiğinin altını çizen Pak “Aynca sosyal medya, interaktif pazarlama ve SEO (arama motoru optimizasyonu) uzmanlığının da geleceğin gözde meslekleri arasında yer alacağını düşünüyoruz” diye konuşuyor.

• MYO’LAR DİKKATE ALINMALI

Danışmanlar özellikle üniversite-sanayi işbirliği kapsamında açılan iki yıllık meslek yüksekokullanndan mezun olanlann kısa sürede iş bulduğunu gözlemlediklerini belirtiyorlar. 2 yıllık MYO okuyarak iyi ücretler alan adaylar olduğu dikkati çekiyor.

Mekatronik ve endüstriyel elektronik bölümleri son zamanlarda yeni parlayan bölümler. Her yıl en çok rağbet gören meslek yüksek okulu bölümleri arasında yer alan sağlık, inşaat, makine sanayi bölümlerine oranla gençlerin dikkatine çekmeye başladı. Bu anlamda Kocaeli Üniversitesi MYO, Sakarya Üniversitesi MYO, Uludağ Üniversitesi MYO, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Çağrı Merkezi Yönetimi Ön Lisans Programı, Uludağ Üniversitesi Gemlik Asım Kocabıyık MYO’nun başı çektiği söyleniyor.

• İŞ DÜNYASI NE İSTİYOR
işsizlik oranı yüksek ama Anadolu’da sanayinin gelişmiş olduğu bölgelerde kalifiye eleman ihtiyacı her geçen gün daha da artıyor. Peki bu bölgelerde hangi bölüm mezunlarına iş var? Tekstil ve turizm alanında Türkiye’nin önemli sanayi kentlerinden olan Denizli’nin Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, işletmelerde özellikle elektrik-elektronik mühendisliği bölümü mezunlannın arandığını ifade ediyor.

Keçeci, bölgenin en büyük ihtiyacının pazarlama departmanları için dil bilen özellikle de Rusça, Arapça ve İspanyolca bilen kişiler olduğunun altını çiziyor.

TÜRKONFED

Başkanı Erdem Çenesiz, kendi bölgelerinde mühendislik ve işletme bölümü mezunlarının kolaylıkla iş bulduğunu ifade ediyor. Mesleki teknik eğitim gerektiren ara kademe beyaz yakalı ihtiyacının çok olduğuna vurgu yapan Çenesiz “Makine, elektrik, elektronik ve metalürji bölümü mezunlarına bölgemizde ihtiyaç var.

Bunun yanında her geçen gün ihracatın artması nedeniyle 2 yıllık İngilizce Dış Ticaret bölümü bitirmiş kişilere de talep artıyor” diye konuşuyor.

• MÜHENDİSLER

GÖZDE Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, halı sektörünün Gaziantep için çok önemli bir hale gelindiğini özellikle bu alanda desinatör ve tasarımcıya ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

Diş ticaret alanında da eğitimli elemanlara ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Bursa’nın otomotiv, metal ve tekstil ağırlıklı olduğu için ilde genelde tekstil, makine, endüstri mühendislerine ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Bursa Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanı Ilhan Parseker, mühendislik mezunlannın İngilizce, Fransızca ve İtalyanca bilenlerinin kolaylıkla iş bulabildiğinin altını çiziyor. Parseker, Bursa’da son yıllarda turizm yatırımlarının artışı nedeniyle yabancı dil bilen ftırizm otelcilik mezunlannın da çok kolay iş bulabildiğinin altını çiziyor.

• ARA ELEMAN İHTİYACI BÜYÜK

Kayseri’de faaliyetini sürdüren üç üniversite olduğunu ve dördüncü üniversitenin inşaat çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, bu üniversitelerden mezun olan öğrencilerin ilde kolaylıkla iş bulabildiğini anlatıyor.

Ancak eğitimli eleman ve ara elemana her daim ihtiyaç olduğuna vurgu yapıyor. Ağırlıklı olarak taşıt araçları ve yan sanayi, kimya ve petrokimya, makine, plastik ve demir çelik sektörlerinde şirketlerin bulunduğu Kocaeli’nde son dönemde deniz taşıtları ve yat sanayi de gelişiyor. Dolayısıyla ilde işgücü ihtiyacı bilhassa bu sektörde ön plana çıkıyor. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, söz konusu sektörlerde özellikle mühendis, yazılımcılar, bilgisayar ve kimyagerler ve ara elemana ihtiyacı olduğunu söylüyor.

işsiz bırakmayacak 8 sektör ENERJİ Son yıllarda çektiği yatırımla öne çıkan sektörlerden olan enerji sektöründe, enerji tüketimindeki artış bu talebi karşılamak için yapılan yatırımları artırıyor. Türkiye’de her yıl 5 milyar dolar yatırıma ihtiyaç duyulduğu söyleniyor. Bugün 78’i termik santral, 524’ü hidroelektrik santral, 115′i yenilenebilir kapsamında olan santral olmak üzere 717 projenin inşasının halen devam ettiği görülüyor. Sektördeki hareket bu alanda çalışan ihtiyacını da artırıyor.

Enerji sektöründe, üretim tarafında; elektrik santrali işletme teknisyenleri, bakım teknisyenleri ve süpervizörler, dağıtım kanalında ise; elektrik dağıtım sistemleri teknikeri ve teknisyeni, enerji izinleri teknikeri, şebeke yönetim teknikeri en çok aranan ara pozisyonlar. Bunun dışında elektrik-elektrik mühendisleri, enerji sistemleri mühendisleri de bu alanda kolaylıkla iş bulabiliyor.
TELEKOM VE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

30 milyar dolar büyüklüğü olan ve her geçen yıl büyüyen sektör dokunmatik ekranlı cep telefonları, tablet bilgisayarlar, üç boyut teknolojisi, internet televizyonu, mobil internet gibi gelişmelerle. büyümesini daha da hızlandırıyor. Dolayısıyla bu M alanda yetişmiş ve uzman jjfr personele ihtiyaç da her geçen gün artıyor.

Bilgisayar mühendisi, internet sistem yöneticileri, mobil uygulama yazılımcıları, e- ticaret yazılımcıları yazılım uzmanı, web tasarım uzmanı, sistem ve ağ teknolojileri uzmanı, proje yöneticisi, veri tabanı uzmanı ve yöneticisi, kurumsal satış temsilcisi pozisyonları arayışının hiçbir zaman bitmeyeceği söyleniyor. Bunun dışında sosyal medya, interaktif pazarlama ve arama motoru optimizasyonu uzmanlığı da geleceğin gözde meslekleri arasında sayılıyor. Sektörün sektöründe yeni teknolojilere yönelik teknik uzmanlık gerektiren (M2M, Mobil Ödeme, Dijital Kanallar vb.) pozisyonlarda zaman zaman kaynak yaratmakta zorlandığı belirtiliyor.

Çağrı merkezlerindeki büyüme ile bu alanda çalışacak personel ihtiyacının yanında yönetici ihtiyacının da olacağı söyleniyor. PERAKENDE 230 milyar doları aşan büyüklüğüyle son yılların en hızlı büyüyen sektörlerinden olan perakende 4 milyona yakın kişiye iş kapısı olmuş durumda. Sektördeki büyümenin devam etmesiyle birlikte satış uzmanından yönetim kademelerine kadar pek çok pozisyon için alımların süreceği söyleniyor.

LOJİSTİK

2 bine yakın firmanın faaliyet gösterdiği lojistik hizmet sağlayıcı pazarının toplam büyüklüğünün yaklaşık 20 mm milyar TL olduğu tahmin ediliyor. Sektör hızlı büyürken kalifiye eleman ihtiyacı doğuyor. Üniversitelerin Meslek Yüksek Okulları’nda yer alan lojistik bölümü mezunlarının kolayca iş bulduğu bu alanda mühendislik mezunları da aranıyor.

SAĞLIK

Türkiye’de 40 milyar dolar büyüklüğe ulaşan sağlık sektörü her geçen yıl daha da büyüyor. Yabancı yatırımcıların da merceğinde olan bu sektördeki istihdam da büyümeye paralel olarak artış gösteriyor. Doktor ihtiyacının yanı sıra sektörde hemşire sıkıntısı var.

Özellikle uzmanlaşmış, servis hemşiresi, yoğun bakım hemşiresi, yeni doğan yoğun bakım hemşiresi, ameliyathane hemşiresine ihtiyaç söz konusu. Bunun yanı sıra diyetisyen, psikolog, solunum terapisti, ebe, evde yaşlı bakım uzmanı, acil tıp teknisyenlerine de talep sözkonusu.

EĞİTİM

Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olan eğitim sektörünün kendi içerisinde yarattığı ekosistemin 50 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor. Okullardan dershanelere, dil kurslarından okul öncesi eğitime kadar büyük bir pazarın var olduğu düşünülünce, bu ekosistemin çarpan etkisiyle her yıl daha büyük bir katma değer yaratacağı bir gerçek. Dolayısıyla bu alanda çalışacak öğretmenlere de her daim ihtiyaç olacak. Anaokulu, sınıf, matematik, yabancı dil gibi branşların en çok talep görecek alanlar olacağı söyleniyor.

HAVACILIK

Toplam yolcu sayısındaki artış hem m bu alana giren yatırımcı m sayısını hem de var olan ğ şirketlerin filo genişlemesini beraberinde getiriyor. Bu kapsamda en büyük açık pilot ve uçak kabin elemanlarında yaşanıyor. Bunun dışında uçak teknolojisi uzmanlarına da ihtiyacın olduğu söyleniyor. Birçok üniversitenin bir biri ardına bu alanlarda lisans programı açmasının altında da bu neden yatıyor.

GÜVENLİK

Bu sektöre baktığımızda, istihdam ile ilgili en önemli sorunlardan birinin yetişmiş idari kadro olduğunu söyleyebiliriz. Güvenlik hizmetini yöneten, şube müdürü, şube şefleri olarak adlandırdığımız idari kadrolar sektörde kolay yetişmiyor. Pek çok üniversitenin meslek yüksek okulunda özel güvenlik ve koruma bölümü açılmasının altında da bu neden yatıyor. Zira güvenlik elemanlarının dahi artık sektörlere göre uzmanlaşması isteniyor.AVM güveliği ile enerji santrali güvenliğinin farklı özelliklere sahip olması gerekiyor.Ekonomist


admin hakkında 1297 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.