Bimeks Franchise Veriyor
bimeks
1990 yılında Akgiray Ailesi tarafından kurulan Bimeks, 2007 ve 2008 yıllarında CNBC–E Business, Interpro Bilişim 500 tarafından Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketi olarak değerlendirilmiştir.

Müşterilerine Aralık 2012 itibariyle, Türkiye’nin 41 şehrinde 70 adet mağazada toplam 42.900 m²’lik satış alanında bilişim teknolojisi, tüketici elektroniği, beyaz eşya ve küçük ev aletleri sunan Bimeks, Türkiye’nin lider ve öncü markalarından biridir.

Özgün hizmet ve perakendecilik konsepti ile mutlu, güvenli ve keyifli bir alışveriş deneyimi yaşatan Bimeks, müşteri sadakatinde liderliğini korumaktadır.

2011 yılında Bimeks, verimliliğe odaklı politika ve uygulamalarına özkaynaklarını güçlendirme atılımını da ilave etmiştir. Bimeks’in toplam cirosu 2011 yılında 396 Milyon TL olarak gerçekleşmiş olup; Şirket son 8 yılda satış hacmini yıllık ortalama %40 oranında artırmıştır.

Bimeks’in hedefi, 2015 yılı sonunda 81 ilde toplam 154 mağazaya ulaşmaktır. Ortakları arasında Londra merkezli yatırım fonu RP Capital Grubu’nun da yer aldığı Bimeks’in çoğunluk hissesi Akgiray Ailesi’ne aittir. Bimeks, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başlayan ilk teknoloji perakende şirketidir.
kurumsal-bimeks2

2012 sonu itibarıyla 42 şehirde, 69 mağazaya ulaşan teknoloji perakende devi Bimeks, bu yıl 52 ile yatırım yapacak. Geçen yıl kendi mağazalarının dışında 32 franchise da veren şirket, metrekare alanını 40 bin, çalışan sayısını da 700′e çıkardı. 2013 hedeflerini açıklayan Bimeks Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akgiray, “Rekabet sürekli artıyor. Hedefimiz 52 şehirde 100 mağazayla yüzde 30′un üstünde büyüme yakalamak” dedi. 2013′ü 650 milyon liralık ciroyla kapatmayı hedeflediklerini anlatan Akgiray, verimliliği artırmak için internet satışlarına ağırlık vereceklerini belirtti. Akgiray, “Pizza dağıtır gibi ürün teslim ediyoruz. Hedefimiz internet satışlarında yüzde 50 büyümek” diye konuştu.
kurumsal-bimeks2
Bu yıl 15 ilde 23 mağaza açılması planlanıyor. Bunların 19’u franchising sistemiyle açılacak. Öncelikle Sivas, Ordu, Afyon, İsparta, Tekirdağ, Edirne, Burdur, Çankırı, Giresun, Kars, Rize, Kırşehir, Mersin ve Mardin’de şubeler açılacak. Diğer illerden gelecek franchise talepleri de değerlendiriliyor. Bimeks, franchise giriş bedeli olarak 90 bin TL talep ediyor. Bir mağazanın anahtar teslimi yatırım tutarı, şehre ve metrekare büyüklüğüne göre 300 bin ile 700 bin TL arasında değişiyor. Bimeks, 150 metrekareden 4 bin metrekareye varan farklı büyüklüklerde mağaza açıyor.

Bimeks’ten 250 YENİ İSTİHDAM
Bu yıl 250 yeni istihdam yaratacaklarını söyleyen Bimeks Genel Müdürü Arif Bayraktar da, kira ve gelir oranında hedefi tutturamayan mağazaları kapatacaklarını ifade etti. Geçen yıl 5 mağazayı bu nedenle kapattıklarını vurgulayan Bayraktar, “Bu yıl sadece 1-2 mağaza için karar verebiliriz” dedi.

Bimeks Cirosunun % 7′si İnternetten Geliyor
2012′de internetten satışların toplam cironun yüzde 7′sini oluşturduğunu ifade eden Murat Akgiray, “Müşterimiz kurye ücretine bile razı oluyor. Stok hatası yapmamak için dikkat ediyoruz. Ben de bimeks. com.tr’yi kullanıyorum” diye konuştu.

Bimeks Yurtdışına Açılıyor
Yurtd ışında mağaza açmak için hazırlık yaptıklarını ifade eden Murat Akgiray, “Yatırım yapacağımız ülkeyi şimdi söyleyemem. Ancak orada bir değil birçok mağaza açmayı düşünüyoruz. Ürünlere kolay ulaşıp kendi yönetim yazılımlarımızı kullanabilmeliyiz. Yoksa başarılı olmak imkânsız” şeklinde konuştu. Sabah – Bimeks Franchise


admin hakkında 1306 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.