Bavul ticaretinde yeni düzenleme
Yurt dışından ülkemize gelip eşya alım kendi ülkelerinde satmak için götüren turistlerin yaptığı alışverişleri  yanlarında eşya kapsamında fatura düzenlemek suretiyle gerçekleştirerek gümrük idaresinde onaylatmak kaydıyla ihracat olarak sayıp satış için götürebilirler.

Diğer ülkelerden Türkiye’ye geliyor özellikle en çok Tekstil sektöründe yapılan alışverişler İyi yanlarında uçakla götürerek kendi mağazalarında satan yabancı lar için yapılan yeni düzenlemeye göre Ekonomi Bakanlığı Türkiye’de ikamet etmeyenlere özel fatura ile yapılan satışlar hakkında tebliğde değişiklik yapılmasına dair tebliği  resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe soktu.

Yapılan alışverişlerin ihracat olduğunu kabul edilebilmesi ve yurt dışından temin edildiğinin belgelenmesi için yapılmış bir düzenlemedir.

Bu düzenlemeden önce alışveriş yapan yabancı ihracatçılar yanlarında götürecekleri ürünler için alım yaparken kullandıkları dövizin bozdur olduğuna dair belgesini göstermek zorundaydılar bu düzenleme sonrası artık bu şart aranmamaktadır.  Bu faturayı gümrük idaresine verip onayladıktan sonra ihracatçı birlikleri genel sekreterlikleri ne de onaylatılması halinde işleme izni dahilde işleme izin belgesi herhangi bir belge göstermeden ihracat kredisi ve vergi resim harç istisnası belgesi ile ilgili tüm işlemleri de bu fatura gümrük beyannamesi yerine geçecektir.


admin hakkında 1327 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.