Başarılı girişimler yatırımcı bulmaya devam ediyor
Genç ve başarılı girişimcilerin yatırımları birbiri ardına gelirken, melek yatırımcılarda genç girişimcilerin bu başarılı projelerine destek vermeye devam ediyor.

logo18Girişimin adı armut.com,haberin detayları Burcu Tuvay’ın yazı dizisiyle …

Tadilat, nakliyat, temizlik gibi hizmetlerde ücretsiz fiyat teklifi alma modeli sunan Armut, daha önce Çiçek Sepeti, Peak Games ve MarkaVip’e yatırım yapmış olan Hummingbird Ventures’dan ilk yatırımını aldı. Şirket, meslek kategorilerini artırmayı hedefliyor.

Başak Taşpınar Değim, profesyonellikten ‘girişimciliğe’ yönelenlerden. 2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Coca Cola’da pazarlama departmanında çalıştı. 2002 yılında ikinci bir yüksek lisans programı için Amerika’ya gitti.

Nielsen ve Revlon firmalarında yöneticilik yaptı. 2010 yılında eşiyle birlikte Türkiye’ye döndü. Kısa bir süre Koç Holding’e bağlı Tat’ta ürün yöneticiliği yaptı. armut.com fikri ise Türkiye’ye dönüş yaparken yaşadığı zorlu taşınma sürecinde oluşmaya başladı.

Değim’in kısa bir sürede birçok konuda hizmet satın alma ihtiyacı oldu. Evden eve nakliyatçı, temizlikçi, boyacı, marangoz ve tamirci bunlardan sadece birkaçıydı. Ancak kaliteli hizmet verenlere ulaşmakta çok zorlandı. “Bu kişilere internetten pratik bir şekilde ulaşmanın bir yolu olmalı” diye düşünürken kafasında “armut” fikri doğdu.

armut.com şöyle bir hizmet veriyor: Örneğin evinizi boyatmak istiyorsunuz. Armut’a gelip bu ihtiyacınızı birkaç soruya cevap vererek iletiyorsunuz. Talebiniz kontrol edildikten sonra size en iyi hizmeti verebilecek boyacılara iletiliyor. İçlerinden teklif vermek isteyenler Armut’a gelip size tekliflerini sunuyor.

Dilerseniz onlarla mesajlaşıyor, gerekirse keşfe çağırıyorsunuz. Sonra da en beğendiğiniz firmadan hizmetinizi alıyor, bu hizmet vereni sitede değerlendiriyor ve kendisine yorum yazıyorsunuz. Bu hizmeti almak üyelere ücretsiz olarak veriliyor.

2 MİLYON EURO YATIRIM

Başak Taşpınar Değim, “Hizmetalmayı ‘armut piş, ağzıma düş’ kadar kolaylaştırmak istiyoruz. İşimizi seven ve çok eğlenen bir ekibiz. O yüzden markanın adını armut koyduk, sloganını da ‘hizmet piş ağzıma düş’ olarak belirledik. Markayı ve sloganı duyduğunuzda o an biliyorsunuz ki bu markada kolaylık, gençlik ve eğlence var” diyor.

Değim, bugün yaklaşık 20 bin hizmet verene ulaştıklarını söylüyor. Armut, 2013 yılı içinde toplam 248 milyon TL değerinde hizmet alım talebini tekliflerle buluşturdu. Armut üzerinden hizmetler ortalama 4,6 yıldız alıyor. Ciceksepeti, Peak Games’e de yatırım yapmış olan Hummingbird Ventures’dan ilk yatırımını alan şirkete, yaklaşık 2 milyon Euro’luk bir yatırım yapıldı.

KATEGORİLERİ ARTIRACAK
Başak Taşpınar Değim, “Bizim aslında yatırım almaya ihtiyacımız yoktu. Ama ekibimizi daha hızlı büyütmek ve teknolojimize daha çok yatırım yapabilmek için bu yatırımı aldık” diye konuşuyor. Değim, hedeflerini ise şöyle anlatıyor: “Aylık büyüme hızımızı arttırarak sürdürmek hederlerimiz arasında. Her şeyin başı, insanların ihtiyacını en doğru şekilde karşılayabilen bir ürün ortaya koyabilmek.

O nedenle bizim ekip olarak en önemli hedefimiz, verdiğimiz müşteri tecrübesini yapabileceğimizin en iyi seviyesine getirebilmek. Bundan sonra da odaklandığımız coğrafyaları ve meslek kategorilerini arttırmakla başlayan birtakım adımlar atmayı planlıyoruz.”

Ürününüz uyumlu mu?
Başak Taşpınar Değim, melek yatırım almak isteyen girişimcilere şunları tavsiye ediyor: “Öncelikle iş modellerini oturtup tüketicileriyle hizmet piş, ağzıma düş sağladıkları ürünün birbirine uyumlu olmasını hedeflemeliler. Daha sonra bu işin bir ivme yakalamaya başladığını kendileri gördükten sonra yatırım almalarını tavsiye ederim.”


admin hakkında 1327 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.