Basarili Bir Girisimcilik-Kisiye Ozel Sabun
Son donemlerde kisiye ozel uretimler daha onemli hale gelirken,sabun uretiminde de basarili bir girisimi sizler icin yayinliyoruz.

sabun

Moda tasarimcisi İlkay Filik’in orjinal tasarim sabunlari yeni gozde olacak gibi gorunuyor.

Evlenirken ya da çocuk sahibi olurken kalıcı hediye bırakmak isteyenlerin yeni gözdesi kişisel tasarımlar oldu. Moda tasarımcısı İlkay Filik, bu açığı bulup kişiye özel sabunlar üretmeye başladı. Filik’in en büyük destekçisi ise kendisine pazar sağlayan Facebook sayfası oldu.

İlk olarak hobi olarak üretmeye başladığı sabunları arkadaşlarına hediye eden Filik, gelen olumlu tepkiler üzerine bir Facebook sayfası kurduğunu anlatıyor. Bu sayfa sayesinde kısa sürede çok yoğun ilgiyle karşılaştığını da aktarıyor Filik ve şirketi ‘Şımarık Sabunlar’ın böyle doğduğunu anlatıyor. Sabunların özellikle nikah şekeri gibi tasarımlarda çikolataya göre daha kalıcı olduğu için tercih edildiğini not ediyor.
Çalışma hayatına Ankara’da başlayıp daha sonra Mersin’de kendi tekstil mağazasını açtığını anlatan İlkay Filik, “Bir moda tasarımcısı olarak hobimi işe çevirdim. Yaklaşık bir yıldır sabun üretiyorum. Bu yılın sonuna kadar bir de atölye açıp markalaşacağım” şeklinde konuştu.

Sabunun saflık ve temizliğin sembolü olduğunu belirten Filik, sabun üretmenin yaratıcılığı geliştirdiğini, her sabunun kokusunu ve rengini farklı tasarlayıp müşteriye özel ürünler çıkarmaya özen gösterdiğini kaydetti. ‘Hangi ürün kime daha uygun olur’, ‘Hangi koku ile hangi ürün doğru kombinasyon oluşturur’  gibi sorularla tasarımlarını oluşturduğuna değinen Filik, ilerleyen dönemlerde dekoratif mum da üretmeye başlayacağını anlattı. Filik, ayrıca sabunların kalıplarını da ürettiğini, talep gelmesi halinde müşterilerine kalıp da temin ettiğini bildirdi. İlk başladığı dönemlerde kalıpları yurt dışından getirdiğine işaret eden Filik, “Sürekli yurt dışından getirmek oldukça maliyetli. Ayrıca kalıpları yurt dışından getirdiğinizde ürünün maliyeti artıyor ve sabun severlerin alım gücünü zorlayabiliyor. 100’e yakın kalıbım var şu an ve artmaya devam ediyor” diye konuştu.

Kişiye özel kitap evine sabun

İlkay Filik, sabunların hem dekoratif hem de temizlik amaçlı kullanılabileceğini söyledi. Tüm ürünlerinde gliserinli malzeme kullandığını bu nedenle cilde iyi geldiğini açıklayan Filik, ayrıca renklendirmelerde de gıda boyası kullandığını, bu sayede de sağlığa bir zararının bulunmadığını vurguladı.  Filik, şu an kişiye özel kitaplar yazan bir yayınevi ile görüştüğünü, kısa süre sonra Şımarık Sabunlar’ın yine internet üzerinden söz konusu yayınevinde satışa sunulacağını kaydetti. Bunun yanında kısa süre önce tasarım sabun ürünlerinin sunumunu ve satışını yapan bir mağazanın kendisiyle iletişime geçtiğini anlatan Filik, görüşmelerinin halen devam ettiğini söyledi.

İlkay Filik, sadece sabunu yapmakla kalmadığını aynı zamanda ambalajlarını da kendinin dizayn ettiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Sabunlarımızın tanesi 4 ile 9 TL arasında değişiyor. Bunu kurumsal firmalar için de hediye olarak üretebiliyorum. Çevremde gördüğüm her şey benim için bir model. Yeğenimin ayağında gördüğüm ayakkabı, bir hayvan figürü, takı parçaları bana ilham veriyor. Bazen de kendi hayallerini sabun olarak görmek isteyen müşterilerim oluyor. Kokuyu, rengi, şeklini sizin hayalinizdekine en yakın şekilde çıkarmaya özen gösteriyorum.”

Sabun yapımını da öğretecek

Filik, ev hanımlarına, işsiz gençlere sabun yapmayı öğreterek meslek edindirmek istediğini vurguladı. Meslek edindirdiği kişilerle atölyede beraber çalışmak istediğine işaret eden Filik, ayrıca çalışanların dışında isteyenlere kurs da verebileceğine değindi. Filik, böylece işsizlik sorununa da katkıda bulunmaya çalışacağını bildirdi. Atölyenin ismini “Benim de Ellerim Suya Sabuna Değsin Atölyesi” olarak düşündüğünü belirten İlkay Filik, sonraki aşamada düzenli ihracata da başlayacağını açıkladı.

İlk küçük çaplı ihracatını Hollanda’ya gerçekleştirdiğini anlatan Filik, Hollanda’dan bir müşterisine beğendiği model ve renkten 100 adet sabunu gönderdiğini açıkladı.
Eda YILDIRIM/Kobiden

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


admin hakkında 1323 makale
Trakya üniversitesi bilgisyar proogramcılığını birincilikle birtirdikten sonra 2014 yılında kendi yazılım şirketini kurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.